Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich klasztorów w całym Laosie. Świątynia ta zastała wybudowana przez króla Setthathirath, w latach 1559-1560.

Laos | Wat Xieng ThongLaos | Wat Xieng Thong

 

Wat Xieng Thong zwana również „Świątynia Złotego Miasta” jest znaczącym zabytkiem o charakterze nie tylko religijnym ale również tradycjonalnym, reprezentuję ona bowiem typową sztukę i rzemiosło Laosu. Ten element sztuki tradycyjnej do 1975 roku objęty był patronatem rodziny królewskiej. To właśnie w tej świątyni koronowani byli królowie Lao.

Dzięki swojemu strategicznemu położeniu (okolica połączenia rzek: Mekong i Nam Khan) Wat Xieng Thong pełni rolę bramy do Luang Prabang.

Na terenie Wat Xieng Thong znajdują się między innymi pawilony, sanktuaria, rezydencje i niezwykłe ogrody pełne ozdobnych krzewów, kwiatów i drzew. Możemy również podziwiać tam 12-metrowy, pogrzebowy powóz, który przewoził niegdyś ulicami Luang Prabang prochy królów.

Laos | złote zdobienia w Wat Xieng ThongLaos | złote zdobienia w Wat Xieng Thong

Świątynie Złotego Miasta zdobią drewniane, złocone drzwi, na których przedstawione są sceny z życia Buddy. Na terenie świątyni zobaczymy również Dharmachakras – koła symbolizujące krąg reinkarnacji i prawo buddyjskie. Na ścianach ukazane są legendy Laosu, natomiast na ścianie szczytu widnieje „drzewo życia” ułożone ze szklanej mozaiki. Drzewo przedstawia legendę o założeniu świątyni. 

Relikwie wewnątrz Czerwonej Kaplicy zawierają rzadkiego, leżącego, czarnego Buddę, który pochodzi z czasów króla Setthathirata. Obraz ten w 1931 roku można było oglądać w Paryżu, powrócił on jednak w 1964 roku do świątyni Wat Xieng Thong.

Na terenie świątyni z czasem dodano bibliotekę Tripitaka, a następnie dobudowano wieżę z bębnem. Na szczęście dla dziedzictwa kulturowego Laosu Wat Xieng Thong jest jedną z dwóch świątyń, które nie ucierpiały podczas plądrowania miasta w 1887r.
Godziny otwarcia: 08:00 - 17:00

Laos | mozaiki na ścianach Wat Xieng ThongLaos | mozaiki na ścianach Wat Xieng Thong

Uwagi:

Wat Xieng Thong to świątynia buddyjska, dlatego zwiedzając ją należy: zdjąć okulary przeciwsłoneczne, oraz zasłonić ramiona i nogi. W pobliżu świątyni można wynająć odpowiedni strój i zakupić pamiątki.

Zainteresują Cię również

Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku? Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku?
Przepisy przy wjeździe i wyjeździe z Laosu nie różnią się zasadniczo od ogólnie przyjętych w Azji norm. Po pierwsze, należy...
Historia Laosu Historia Laosu
Na terenach obecnego Laosu ludność zaczęła osiedlać się już w VII wieku p. n. e. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli migrujący...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności