Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z największych imprez w Laosie.

Laos | Zachód słońca w Vang ViengLaos | Zachód słońca w Vang Vieng

 

W Vang Vieng odbywały się liczne imprezy i trwały praktycznie bez przerwy dzień i noc, ciężko więc oddzielić kiedy kończyła się jedna i zaczynała druga. W tym okresie powstawały drobne sklepy i hoteliki dla coraz większej liczby imprezowiczów. Miasteczko zarówno wśród obcokrajowców jak i rdzennych Laotańczyków uważane było za siedlisko wszelkich używek. Ogólnodostępny alkohol i narkotyki można było nabyć w każdym zakątku Vang Vieng bez najmniejszego problemu. Na trwających nieustannie, głośnych imprezach alkohol lał się bez przerwy, a używki krążyły w organizmach większości jej uczestników. Bez zakazów i kontroli władz podczas libacji dochodziło do najróżniejszych sytuacji.

Szale przeważyły wydarzenia z 2011 roku, kiedy podczas szalonej imprezy nad rzeką zginęło w wypadkach od 22 do 27 osób. Dokładna liczba nie jest znana gdyż jak twierdzi miejscowy lekarz część osób została od razu przewieziona do Vientaine. Rząd Laosu oraz miejscowa ludność wprowadziła szereg zmian. Część barów, szczególnie tych serwujących posiłki z używkami, została całkowicie zamknięta. Policja zaczęła kontrolować nie tylko knajpy ale również ulicznych handlarzy. Na ulicach Vang Vieng nie spotkamy już dilerów i ich ciągłego nagabywania. Pozostał jednak alkohol, który okazał się być niewystarczający dla młodzieży, która pragnęła całkowitej wolności w wyborze używek. Zniknęła więc wieczna impreza i głośna muzyka a miasteczko odzyskało swój urokliwy spokój.

Laos | widok z rzeki na Vang ViengLaos | widok z rzeki na Vang Vieng

Obecnie do Vang Vieng przyjeżdżają turyści, którzy chcą się napawać pięknymi krajobrazami i ciszą. Takich ludzi jest zdecydowanie mniej niż wiecznych imprezowiczów przez co liczne hotele, bary i restauracje świecą pustkami.

Pomimo zmian jaki zaszły w tej miejscowości jest ona nadal na liście najczęściej odwiedzanych miejsc w Laosie. Piękne krajobrazy, błękitna laguna i wiele propozycji aktywnego wypoczynku nadal kuszą turystów.

Spływ Kajakowy

Bez wcześniejszych rezerwacji można w Vang Vieng wykupić półdniowy bądź całodniowy spływ kajakiem po rzece. Tamtejsze agencje turystyczne wypożyczają chętnym turystom potrzebny sprzęt i pomagają się dostać na „start” spływu kajakowego. Do wyboru są zarówno kajaki jedno jak i dwu osobowe. Jeśli znudzą się wczasowiczom kajaki zawsze można spróbować innego, dość nietypowego środka transportu rzecznego - opony.

Tubing

Ten sposób zwiedzania i podziwiania przyrody Vang Vieng cieszy się największą popularnością. Dlaczego? Gdyż jest bardzo niecodzienny i odbywa się na dętce od samochodu ciężarowego. Tubing czyli spływ rzeką w dętce odbywa się za pośrednictwem specjalnych agencji, które specjalizują się tylko tym. To właśnie one zaopatrują w odpowiedniej wielkości dętki. Rozmiar w tym przypadku ma znaczenia, daje bowiem odpowiednią wyporność i stabilizacje. Przed spływem agencje proszą o podpisanie stosownego oświadczenia, w którym wyszczególnione jest czy potrafimy pływać oraz, że całą odpowiedzialność związaną ze spływem bierzemy na siebie.

Gdy formalności są dopełnione wsiadamy do tuk tuka i jedziemy około 10 kilometrów za Vang Vieng , ta odległość gwarantuje nam około półtoragodzinny spływ dętkom po rzece.

Laos | Błękitna Laguna w okolicy Vang ViengLaos | Błękitna Laguna w okolicy Vang Vieng

Należy pamiętać aby nie mieć przy sobie wartościowych rzeczy albo odpowiednio je zabezpieczyć przed zamoknięciem lub zgubieniem.

Podczas spływu możemy się zrelaksować i podziwiać piękno nadrzecznej przyrody oraz wsłuchiwać w muzykę, płynącą, z barów, które pozostały po imprezowych czasach. Jeśli najdzie nas ochota mamy możliwość zatrzymać się i odwiedzić przybrzeżne bary. Ułatwiają nam to rzucane z brzegu plastikowe butelki obwiązane sznurkiem, wystarczy złapać jedna z nich i pozwolić się odholować do brzegu.

Laos | brzeg rzeki w Vang ViengLaos | brzeg rzeki w Vang Vieng

Jaskinie

Idealnym rozwiązaniem dla osób które nie lubią wody jest zwiedzanie jaskiń w okolicach Vang Vieng. Można do nich dojechać wypożyczonym rowerem, skuterem lub nawet quadem. Droga z miasteczka jest raczej wyboista ale bez problemu, każdy da sobie radę.

Warto się nie śpieszyć, gdyż widoki podczas drogi są niezapomniane. Piękne, porośnięte roślinnością wzgórza jak z obrazka, które przeplatają się z polami ryżowymi zapadną w pamięć na długi czas.

Blue Lagun

Przydrożne tabliczki wskazują drogę do licznych jaskiń, w które obfituje cała okolica. Jedną z najpiękniejszych jaskiń jest „Niebieska Laguna”, która jak nazwa wskazuje znajduję się nad zjawiskowym zbiornikiem wodnym, który jest tam największą atrakcją. Ciekawostką jest brak jakiegokolwiek zakazu kąpieli. Można więc skorzystać z uroków przyrody i poczuć się jak na rajskiej wyspie.

Błękitna Laguna koło Vang Vieng należy do jednych z najbardziej znanych lagun w Laosie.Drogę do jaskiń może umilić nam także park linowy, który ciągnie się między drzewami przez kilkaset metrów.

Laos | posąg Buddy w Vang ViengLaos | posąg Buddy w Vang Vieng

Golden Flower Cave

Trasa do jaskini Złotych Kwiatów nie należy do łatwiejszych, sporą część drogi trzeba pokonać pieszo, ale widoki podczas spaceru i to co czeka nas u celu wycieczki, są wartę każdego kroku.
W jaskini ciężko oderwać wzrok od licznych stalagmitów, stalagnatów i pokrywających cały sufit stalaktytów. W świetle latarki skały w jaskini mienią się na złoto, niebiesko i srebrno, cały czas ma się wrażenie że trafiło się do miejsca z bajki.

Zainteresują Cię również

Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Laos – kraj egzotycznej przyrody Laos – kraj egzotycznej przyrody
Laos to przepiękny, śródlądowy (bo bez dostępu do morza) kraj azjatycki. Leży na Półwyspie Indochińskim, a turystów kusi przede...
Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet Ceny w Laosie w 2015 roku. Waluta i dzienny budżet
Ogólnie kraje Azji Południowo-Wschodniej uchodzą za niedrogie, gdzie turysta może przeżyć za niewielkie pieniądze, jednak tak...
Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie Luang Prabang – atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Gdyby trzeba było znaleźć miasto, które ucieleśnia wszystko, czym jest Laos, to bez wątpienia byłoby to Luang Prabang. Miasto...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności