Jednostką monetarną używaną na terenie Laosu jest Kip. Jego symbol to ₭, a międzynarodowy kod ISO – LAK. Laotański kip dzieli się na sto at.

Laos | Banknot o nominale 20 000 kipLaos | Banknot o nominale 20 000 kip (by pedroalonso )

 

Banknoty i monety

Laotańskie banknoty występują w wielu nominałach: 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 kip oraz rzadziej używanych: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 kip.

Monety w ogóle są rzadko używane, a ich nominały to: 10, 20 i 50 at.

Jaką walutę zabrać do Laosu?

Z takim dylematem zmaga się wielu turystów planujących wycieczkę do Laosu.

Na szczęście w dużych miastach i jakichś większych centrach turystycznych znajdziemy bankomaty (Vientiane, Luang Prabang, Vang Vieng) i punkty wymiany walut (banki i kantory), nie będą one jednak tak liczne jak w sąsiedniej Tajlandii.

Tradycyjnie, wybierając się na prowincję, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią porcję gotówki.

Aby ewentualne problemy z wymianą waluty zmniejszyć do minimum, najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie (je najłatwiej wymienić), ewentualnie euro.

Jeśli zwiedzamy Laos przybywając z Tajlandii, warto wiedzieć, że w niektórych rejonach przygranicznych płacić możemy tajskimi bahtami.

Jeśli przybywamy z Kambodży i przywykliśmy do płacenia tam po prostu dolarami, musimy wiedzieć, ze w Laosie jest nieco inaczej i preferuje się lokalną walutę.

Kartą kredytową w Laosie zapłacimy tylko w większych hotelach, restauracjach i sklepach (np. w tych z wyrobami rzemiosła artystycznego).

Ciekawostka

Ważna reforma walutowa w Laosie miała miejsce w roku 1979, kiedy to 100 kipów zastąpiono nominałem 1 kip.

Zainteresują Cię również

Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...
Historia Laosu Historia Laosu
Na terenach obecnego Laosu ludność zaczęła osiedlać się już w VII wieku p. n. e. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli migrujący...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności