Wientian (Vientiane) to stolica i największe miasto Laosu. Położona jest nad rzeką Mekong tuż przy granicy z Tajlandią. W 2010 roku zamieszkiwało ją 210 000 osób.

Laos | Park BuddyLaos | Park Buddy (by wanhoff )

 

Wientian w porównaniu do innych stolic w południowo-wschodniej Azji jest miastem małym, spokojnym i bez zgiełku turystów. Nie zobaczymy tu drapaczy chmur, zatłoczonych ulic i ludzi podążających spiesznie do pracy. Chociaż znajduje się tu kilka ciekawych atrakcji, nie jest to typowo turystyczne miasto.

Historia

Obecna stolica Laosu została założona w 1560 roku przez króla Setthathiratha. Była to wówczas stolica królestwa Lan Xang. Po jego rozpadzie w 1707 roku, miasto stało się niezależnym królestwem. W roku 1779 zostało zdobyte przez wojska Syjamu, a w 1827 roku zostało przez nich zniszczone. Kilkadziesiąt lat później, w 1893 roku zajęli je Francuzi. Dopiero w roku 1949 roku miasto odzyskało niepodległość i zostało stolicą Laosu.

Geografia i klimat

Wientian podzielone jest na 5 dzielnic: Chantabuly, Sikhottabong, Sisattanak i Hadxaifong i Xaysetha.

Wientian leży w strefie klimatu tropikalnego. Przez cały rok jest tu ciepło i wilgotno. Pora sucha występuje od listopada do marca, temperatury przekraczają wtedy 30 stopni Celsjusza. W pozostałych miesiącach, w porze deszczowej jest odrobinę chłodniej.

Transport

Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów środków transportu są taksówki. Najczęściej stoją na lotnisku, przy dużych hotelach oraz na Moście Przyjaźni. Przed rozpoczęciem podróży warto z kierowcą ustalić cenę.

Inne popularne środki transportu to: tuk-tuk oraz jubmo. W stolicy spotkać je można niemal na każdym kroku. Turyści zazwyczaj płacą za przejazd więcej niż mieszkańcy, nie zapominajmy o możliwości targowania się.

Laos | Pha That Luang  - symbol LaosuLaos | Pha That Luang – symbol Laosu (by danou_info )

Z jednego końca miasta na drugi możemy przejechać też autobusem. Zauważymy jeżdżące po stałych trasach stare niebiesko-białe oraz nowe białe minibusy.

Dla wielu najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest jazda rowerem. W większości hoteli i pensjonatów można go wypożyczyć za około 10 000 kip za dzień. Jazda na rowerze w Wientian jest bezpieczna, ale należy uważać na ukryte dziury, kałuże oraz jednokierunkowe ulice, które często są trudne do zidentyfikowania.

W stolicy Laosu znajduje się też wiele wypożyczalni samochodów, istnieje też możliwość wynajęcia kierowcy, który zawiezie nas wszędzie tam gdzie chcemy.

4 km na zachód od miasta znajduje się lotnisko Wattay Airport.

Laos | Tuk-tuk - jeden z najpopularniejszych środków transportu w stolicy LaosuLaos | Tuk-tuk – jeden z najpopularniejszych środków transportu w stolicy Laosu (by iamagenious )

Zabytki i atrakcje

Jednym z miejsc, do których warto się udać jest Pha That Luang – symbol i najważniejszy zabytek Laosu. Jest to stupa o wysokości 45 m w całości pomalowana na złoto.

Kolejnym obowiązkowym punktem jest Wat Si Saket – najstarszy wat w mieście. Znajduje się tu około 6500 posągów Buddy.

Inne warte uwagi stupy i świątynie to: Pha That Luang, Czarna Stupa, Wat Si Muang, Wats Onteu, Inpeng, Mixay oraz Haisok.

W Wientian znajduje się również Muzeum Narodowe, które zwiedzać można w godzinach: 08:00-12:00 oraz 13:00-16:00.

Wyjątkowym miejscem jest Park Buddy położony 24km od miasta. Znajduje się tu niemal setka posągów nie tylko Buddy, ale i Shivy czy Vishnu.

Laos | Łuk Triumfalny w VientianeLaos | Łuk Triumfalny w Vientiane (by charlottemarillet )

Zainteresują Cię również

Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka Vang Vieng - nowa odsłona imprezowego miasteczka
Vang Vieng to urokliwe miejsce i oaza spokoju, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w 2011 roku to ciche miasteczko słynęło z...
Problemy edukacji w Laosie Problemy edukacji w Laosie
Dla większości z nas swobodny dostęp do edukacji to nic nadzwyczajnego, nie zastanawiamy się nad tym i nie zwracamy uwagi na to...
Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku? Laos – przepisy celne – jak uniknąć kłopotów na lotnisku?
Przepisy przy wjeździe i wyjeździe z Laosu nie różnią się zasadniczo od ogólnie przyjętych w Azji norm. Po pierwsze, należy...
Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta Wat Xieng Thong - Świątynia Złotego Miasta
Położona w północnej części półwyspu Luang Phrabang świątynia Wat Xieng Thong, pełni rolę jednego z najważniejszych buddyjskich...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności