Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj ten jest kulturowo bardzo zróżnicowany.

malezja flagaMalezja | Flaga Narodowa Malezji

 

Już od samego początku ziemie obecnej Malezji były zależne od królestwa Śriwidżaja (VIII–XII w.), Syjamu (XIII w.) a następnie (XIV–XVI w.) od królestwa Majapahit.

Podboje Portugalczyków na terenach powstałego w XV w. państwa Malakka, zapoczątkowały napływ europejskich zdobywców. Wpływy Portugali przejęli bardzo szybko Holendrzy, którym nie do końca udało się opanować tereny drobnych państewek. Jednak w XIX w. do okupacji włączyli się Brytyjczycy. Już w 1786 opanowali kolonię. wyspę Penang, a parę lat później Singapur i Malakkę, które w 1826 roku zostały połączone.

W latach 1874- 1895 Brytyjczycy utworzyli Sfederowane Państwa Malajskie, w których skład wchodziły 4 sułtanaty: Negeri Sembilan, Pahang, Perak oraz Selangor. Król Syjamu przekazał Brytyjczykom panowanie nad sułtanatami Johor, Kedah, Kelantan, Perlis, Terengganu, z których utworzono tym razem Niesfederowane Państwa Malajskie.

kuala lumpur parkMalezja | Park w centrum Kuala Lumpur

Z racji zapotrzebowania na siłę roboczą do kopalń cyny i na plantacje kauczuku, na tereny Malezji zaczęli napływać przedstawiciele Chin i Indii. Rodowici Malezyjczycy pozostali więc w mniejszości. Sytuacja ta przyczyniała się w późniejszym czasie do konfliktów wewnętrznych w kraju.

kuala lumpur twin towersMalezja | Widok nocą na wierzowce w Kuala Lumpur

Wystąpienia antykolonialne na Malajach często kończyły się niepowodzenie ze względu na rozdrobnienie administracyjne. Wybuch II Wojny Światowej poskutkował jednak powstaniem ruchu oporu, który walczył początkowo z Japończykami a następnie z Brytyjczykami, którzy w 1948 roku połączyli większość zajętych przez siebie ziem (poza Sabahem, Sarawakiem i Singapurem,) w Federację Malajską. Wiązało się to z otrzymaniem przez sułtanów przywilejów politycznych. W 1954 roku utworzona Federacja Malajska uzyskała autonomię a trzy lata później uznano w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów jej niepodległość.

Rządy w Federacji sprawowała założona 1952 roku Partia Sojuszu, która składała się ze Zjednoczonej Narodowej Organizacji Majów, Malezyjskie Stowarzyszenie chińczyków i Malezyjski Kongres Hindusów. Pierwszym premierem został A. Rahman z Organizacji Majów.

Do przekształconej we Front Narodowy Koalicji dołączyły również inne organizacje i ugrupowania. Pominięty wcześniej Singapur oraz Sabah i Sarawak również dołączyły do Federacji.

Ze względu na zajęte tereny Sabahu i Sarawaku, Filipiny i Indonezja wystąpiły z konfrontacją zbrojną przeciw Malezji. Priorytetem stało się więc nawiązanie współpracy i porozumienia międzyregionalnego.

Konflikt wewnętrzny jednak pozostał. Chińczycy, którzy przewyższali liczebnie Malajów nie zgadzali się na sprawowanie władzy przez mniejszość. Nie przeszkodziło to jednak w rozwoju gospodarczym kraju. Różne programy mające na celu poprawienia położenia w gospodarce Malajów sprawiły, ze w 1999 roku kapitał ludzki ludności malajskiej wzrósł z 2,4% do 19,1%

pochmurna malezjaMalezja | Zamglony widok na Kuala Lumpur

W 1997 roku kryzys finansowy nasilił spory między konserwatystami na czele z premierem Mahathirem bin Mohammadem a reformatorami, którym przewodził A. Ibrahima, który już w 2000 roku został skazany za korupcję.
Mahathir bin Mohamad w 2003 roku zrezygnował z funkcji premiera i przeszedł w stan spoczynku politycznego. Jego miejsce zajął A.A. Badawi, dotychczasowy wicepremier. Nowy Premier od początku dużą uwagę przywiązywał do walki z terroryzmem.

Obecnie rządy w Malezji sprawuję władca i parlament, w którego skład wchodzi Izba Wyższa oraz Izba Niższa. Pomimo iż język angielski jest tam używany bardzo często to językiem urzędowym jest malajski.

 

Zainteresują Cię również

Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji
Trudno wymienić wszystkie atrakcje w 7-milionowym Kuala Lumpur, dlatego każde tego typu zestawienie będzie z założenia subiektywne...
Dlaczego warto jechać do Malezji? Dlaczego warto jechać do Malezji?
Tyle jest krajów świata, które tylko czekają, by znaleźć się na naszej bucket list. Nawet jeśli już zdecydujemy się, że tegoroczny...
Kuala Lumpur  – stolica i największe miasto Malezji Kuala Lumpur – stolica i największe miasto Malezji
Stolicą i największym miastem Malezji jest Kuala Lumpur. Metropolia położona jest w środkowej części Półwyspu Malajskiego u zbiegu...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności