Malezja składa się w zasadzie z trzech obszarów: Malajów, Sarawaku i Sabah. Całość jest dosyć osobliwa, ponieważ dwa terytoria – południową część Półwyspu Malajskiego i północną część Borneo rozdziela Morze Południowochińskie. Największe wzniesienia Malezji sięgają 2000 m.

Malezja | Zachód słońca w PerakMalezja | Zachód słońca w Perak (by kidultchia )

 

Warunki klimatyczne

Ogólnie biorąc, Malezja wykazuje klimat równikowy, z lokalnymi tendencjami do klimatu tropikalnego. Kraj leży między 1° i 6° szerokości geograficznej północnej. Temperatury powietrza są przez cały rok wysokie i przez cały rok występują opady atmosferyczne.

Różnice klimatyczne Malezji określają dwa czynniki: wysokość położenia terenu oraz ukierunkowanie równin przybrzeżnych na monsun południowo-zachodni względnie północno-wschodni. Monsun południowo-zachodni wieje tutaj od kwietnia do września, a monsun północno-wschodni – od listopada do lutego.

Opady deszczu

Malezja zachodnia: Deszcz pada właściwie przez cały rok, ale zwykle występują dwie wy-raźnie zauważalne pory deszczowe, występujące z reguły między marcem i majem oraz między wrześniem i listopadem.

Malezja wschodnia: Najbardziej deszczowo jest pod wpływem monsunu północno-wschodniego od listopada do marca.

Temperatury powietrza

Temperatury w ciągu roku niewiele się w Malezji zmieniają, a wilgotność powietrza jest przez cały rok naprawdę wysoka (niższa w wysoko położonych regionach). Ponieważ wahania temperatury w ciągu dnia są właściwie niezauważalne, nocami może być nieprzyjemnie duszno. Nieco chłodniej jest na wyżej położonych obszarach, gdzie pada więcej i słońce mniej świeci. Dzienne temperatury wynoszą tam przeciętnie ok. 20°C, a nocami spadają do ok. 15°C.

Malezja | W okolicach Kuala Lumpur najbardziej pada w kwietniu, listopadzie i grudniuMalezja | W okolicach Kuala Lumpur najbardziej pada w kwietniu, listopadzie i grudniu (by Bertolio )

Kiedy pada i gdzie?

Na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego najbardziej deszczowy jest okres od listopada do stycznia. Na wybrzeżu zachodnim występują dwa okresy deszczowe: kwiecień i maj oraz październik i listopad. W okolicach Kuala Lumpur, na przykład, najbardziej pada w kwietniu, jak również w listopadzie i grudniu. Styczeń oraz czerwiec i lipiec są tam stosunkowo suche.

Malezyjskie tropiki

Na wschodzie, w Sabah i Sarawak, można mówić o prawie tropikalnym klimacie. Przeciętna temperatura w ciągu roku na poziomie morza wynosi dobre 28°C. Pory deszczowe zależą tutaj od regionu, zwykle występują między majem i grudniem, a w niektórych regionach od listopada do stycznia. Najwięcej opadów jest zwykle w rejonie Labuan, a najmniej m.in. w okolicy Tawau. Typowe dla tego regionu są tabele klimatyczne Kuching i Labuan.

Optymalny czas wyjazdu

Za optymalny czas wyjazdu do Malezji wielu turystów uważa przede wszystkim sierpień i wrzesień. Za najgorsze na podróż do tego kraju miesiące uchodzą z kolei marzec, kwiecień i październik. Mocno wtedy pada, a wiatr jest ledwie odczuwalny, przez co upał i duża wilgotność powietrza są trudne do zniesienia. Właśnie wiatr czyni klimat Malezji bardziej znośnym, zwłaszcza na wybrzeżach może przynosić ulgę.

Jest jeszcze jedna możliwość: weźcie tropikalny klimat Malezji takim, jaki jest; zapakujcie kostiumy kąpielowe i ruszajcie na urlop o dowolnej porze roku! Pogoda w Malezji, podobnie jak u nas, jest czasem trochę zwariowana i nieprzewidywalna. 

Malezja | Pływające wioski Sipidan-KapalaiMalezja | Pływające wioski Sipidan-Kapalai (by mbernhardi )

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności