Malezja składa się w zasadzie z trzech obszarów: Malajów, Sarawaku i Sabah. Całość jest dosyć osobliwa, ponieważ dwa terytoria – południową część Półwyspu Malajskiego i północną część Borneo rozdziela Morze Południowochińskie. Największe wzniesienia Malezji sięgają 2000 m.

Malezja | Zachód słońca w PerakMalezja | Zachód słońca w Perak (by kidultchia )

 

Warunki klimatyczne

Ogólnie biorąc, Malezja wykazuje klimat równikowy, z lokalnymi tendencjami do klimatu tropikalnego. Kraj leży między 1° i 6° szerokości geograficznej północnej. Temperatury powietrza są przez cały rok wysokie i przez cały rok występują opady atmosferyczne.

Różnice klimatyczne Malezji określają dwa czynniki: wysokość położenia terenu oraz ukierunkowanie równin przybrzeżnych na monsun południowo-zachodni względnie północno-wschodni. Monsun południowo-zachodni wieje tutaj od kwietnia do września, a monsun północno-wschodni – od listopada do lutego.

Opady deszczu

Malezja zachodnia: Deszcz pada właściwie przez cały rok, ale zwykle występują dwie wy-raźnie zauważalne pory deszczowe, występujące z reguły między marcem i majem oraz między wrześniem i listopadem.

Malezja wschodnia: Najbardziej deszczowo jest pod wpływem monsunu północno-wschodniego od listopada do marca.

Temperatury powietrza

Temperatury w ciągu roku niewiele się w Malezji zmieniają, a wilgotność powietrza jest przez cały rok naprawdę wysoka (niższa w wysoko położonych regionach). Ponieważ wahania temperatury w ciągu dnia są właściwie niezauważalne, nocami może być nieprzyjemnie duszno. Nieco chłodniej jest na wyżej położonych obszarach, gdzie pada więcej i słońce mniej świeci. Dzienne temperatury wynoszą tam przeciętnie ok. 20°C, a nocami spadają do ok. 15°C.

Malezja | W okolicach Kuala Lumpur najbardziej pada w kwietniu, listopadzie i grudniuMalezja | W okolicach Kuala Lumpur najbardziej pada w kwietniu, listopadzie i grudniu (by Bertolio )

Kiedy pada i gdzie?

Na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego najbardziej deszczowy jest okres od listopada do stycznia. Na wybrzeżu zachodnim występują dwa okresy deszczowe: kwiecień i maj oraz październik i listopad. W okolicach Kuala Lumpur, na przykład, najbardziej pada w kwietniu, jak również w listopadzie i grudniu. Styczeń oraz czerwiec i lipiec są tam stosunkowo suche.

Malezyjskie tropiki

Na wschodzie, w Sabah i Sarawak, można mówić o prawie tropikalnym klimacie. Przeciętna temperatura w ciągu roku na poziomie morza wynosi dobre 28°C. Pory deszczowe zależą tutaj od regionu, zwykle występują między majem i grudniem, a w niektórych regionach od listopada do stycznia. Najwięcej opadów jest zwykle w rejonie Labuan, a najmniej m.in. w okolicy Tawau. Typowe dla tego regionu są tabele klimatyczne Kuching i Labuan.

Optymalny czas wyjazdu

Za optymalny czas wyjazdu do Malezji wielu turystów uważa przede wszystkim sierpień i wrzesień. Za najgorsze na podróż do tego kraju miesiące uchodzą z kolei marzec, kwiecień i październik. Mocno wtedy pada, a wiatr jest ledwie odczuwalny, przez co upał i duża wilgotność powietrza są trudne do zniesienia. Właśnie wiatr czyni klimat Malezji bardziej znośnym, zwłaszcza na wybrzeżach może przynosić ulgę.

Jest jeszcze jedna możliwość: weźcie tropikalny klimat Malezji takim, jaki jest; zapakujcie kostiumy kąpielowe i ruszajcie na urlop o dowolnej porze roku! Pogoda w Malezji, podobnie jak u nas, jest czasem trochę zwariowana i nieprzewidywalna. 

Malezja | Pływające wioski Sipidan-KapalaiMalezja | Pływające wioski Sipidan-Kapalai (by mbernhardi )

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że...
Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji
Trudno wymienić wszystkie atrakcje w 7-milionowym Kuala Lumpur, dlatego każde tego typu zestawienie będzie z założenia...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności