Miasto Kota Kinabalu jest stolicą malezyjskiego stanu Sabah na wyspie Borneo. Leży u północnych wybrzeży wyspy i liczy ponad 200 tys. mieszkańców. W pobliżu miasta znajduje się góra Kinabalu – najwyższy szczyt Borneo.

Malezja | Kota Kinabalu – stolica stanu Sabah na BorneoMalezja | Kota Kinabalu – stolica stanu Sabah na Borneo (by joschmaltz )

 

Trochę historii

Miejsce, na którym założono dzisiejsze miasto Kota Kinabalu, było pierwotnie osiedlem grupy etnicznej Bajau. Znajdowały się tam duże drzewostany awicenii – drzew zwanych przez Bajau Api-Api, które dały pierwszą nazwę temu osiedlu.

Kolejne historyczne nazwy tego miejsca, to „Singgah Mata” („gdzie oczy chętnie odpoczywają”) i „Deasoka” („pod kokosowym drzewem”). Ta ostatnia odnosi się do wioski w południowej części osiedla, która była obsadzona palmami kokosowymi.

Kiedy w 1899 r. przeniesiono North Borneo Chartered Company z Gantian na obecne miejsce, wcześniejsze Api-Api przemianowano na Jesselton, na cześć sir Charles’a James’a Jessela. Jesselton z kolei zamieniono w 1968 r. na Kota Kinabalu. Nowa nazwa pochodzi od malajskich słów „Kota” (miasto) i „Kinabalu” – góra na wschód od miasta.

Dawne nazwy wcześniejszych osiedli spotyka się również dzisiaj w nazwach ulic i budynków Kota Kinabalu, np. Lintasan Deasoka, Api-Api Center, czy Jalan Singgah Mata.

Pogoda w Kota Kinabalu

Kota Kinabalu przez cały rok posiada prawie stałą temperaturę powietrza, która waha się od 23,2 do 30,5°C. Najmniej deszczowych dni można spodziewać się od lutego do kwietnia. Temperatura wody jest praktycznie stała i wynosi 28-29°C. 

Malezja | Dawna nazwa Kota Kinabalu – Deasoka („pod kokosowym drzewem”)Malezja | Dawna nazwa Kota Kinabalu – Deasoka („pod kokosowym drzewem”) (by thienzieyung )

Co warto zobaczyć w Kota Kinabalu?

  • Meczet Państwowy

Wspaniały meczet stanowi religijne centrum prowincji. Znakiem rozpoznawczym jest piękna kopuła ozdobiona błękitno-złotą mozaiką. Islamska świątynia jest fascynującą budowlą, którą chętnie odwiedzaj nie tylko muzułmanie, ale i liczni turyści.

  • Muzeum Państwowe

Do atrakcji miasta zalicza się niewątpliwie to muzeum zbudowane w tradycyjnym stylu „długiego domu”. Sabah Museum zajmuje powierzchnię 17 ha i leży na wierzchołku Bukit Istana Lama. Przechowuje cenne skarby lokalnych plemion. Centralnym tematem ekspozycji jest nie tylko islamska kultura i archeologia, ale również historia Sabah.

Do ciekawych eksponatów należą wyroby ceramiczne i mosiężne pierwotnych mieszkańców tego regionu. Osobliwością muzeum jest „Sabah Heritage Vilage”, czyli zespół sześciu tradycyjnych domów. Zostały one zbudowane przez 6 różnych lokalnych plemion. Budynki odtworzono zachowując szczegóły i wymiary oryginałów.

Malezja | Meczet Państwowy, Kota Kinabalu, BorneoMalezja | Meczet Państwowy, Kota Kinabalu, Borneo (by shankaronline )

  • Sabah Art Gallery

Eksponowane są tutaj przepiękne obrazy. Interesująca jest też wizyta w Science Center, gdzie zwiedzający poznają ciekawe fakty na temat przemysłu naftowego, radia i kolei żelaznej. W muzealnym kompleksie znajduje się też ogród etnologiczny. Na wielkiej powierzchni ulokowano małe zoo i skansen.

  • Sabah Heritage Museum

Zwiedzający poznają nie tylko historię, ale też kulturę miejscowych plemion. Muzeum zapewnia też pewien wgląd w rodzimą przyrodę.

  • Menara Tun Mustapha (dawniej: Sabah Foundation Building)

Ten liczący 30 pięter budynek znajduje się w zatoce Linkas. Futurystyczny w formie, gigantyczny szklany cylinder liczy 122 m wysokości. W rzeczywistości nie jest on cylindrem, ale wielościanem o 72 płaszczyznach wyłożonych lustrzanymi panelami szklanymi w ilości 2160 sztuk. Budynek jest odporny na porywy wiatru do 272 km/h.

Malezja | Czas na zakupy! Kota Kinabalu, BorneoMalezja | Czas na zakupy! Kota Kinabalu, Borneo (by xiquinho )

  • Central Market

Pełne życia targowisko znajduje się w Kampung Ayer, wiosce na wodzie, obok plaży. Koniecznie trzeba zwiedzić lokalny targ rybny. Sprzedawane są tutaj świeżo złowione ryby i owoce morza.

  • Filippino Market

Turyści znajdą tutaj piękną biżuterię i szeroki wybór pamiątek. Targ znany jest też z lokalnych przysmaków.

  • Świątynia Pu Tho Si

Pierwsza i największa świątynia buddyjska zbudowana w Sabah. Oczarowuje swoją  niepowtarzalną architekturą i różnorodnością sakralnych figur. Piękne posągi robią wrażenie na wiernych i turystach.

  • Aquarium & Marine Museum

Ta atrakcja dla całej rodziny znajduje się terenie uniwersytetu. Akwarium zalicza się do najlepszych na Borneo.

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności