Stolicą i największym miastem Malezji jest Kuala Lumpur. Metropolia położona jest w środkowej części Półwyspu Malajskiego u zbiegu rzek Klang i Gombak.

Malezja | Kuala Lumpur zamieszkuje około 1 627 000 osóbMalezja | Kuala Lumpur zamieszkuje około 1 627 000 osób (by zaxside )

 

Kuala Lumpur znacznie różni się od wielu azjatyckich stolic. Zauważyć tu można niezwykle szybki postęp technologiczny. Wspaniałe drapacze chmur kontrastują ze tradycyjnymi domami czy barwnymi targami, miasto skupia przeszłość i teraźniejszość. Tętniące życiem ulice i nowoczesne biurowce to bez wątpienia krok w przyszłość. Kuala Lumpur to kulturalne, finansowe i gospodarcze centrum Malezji.

Geografia i klimat

Kuala Lumpur znajduje się w stanie Selangor. Powierzchnia miasta wynosi 243,65 km² i zamieszkuje je około 1 627 000 osób (dane z 2010 roku).

Miasto znajduje się w klimacie równikowym, który charakteryzuje się obfitymi opadami deszczu i wysokimi temperaturami. Najwyższe temperatury oscylują w granicach 32 stopni Celsjusza, najniższe natomiast – około 22 stopni. Rocznie spada tu około 2260 mm deszczu; najsuchszymi miesiącami są czerwiec i lipiec.

Częstymi zjawiskami w stolicy Malezji są powodzie w centrum miasta oraz mgły. 

Transport w Kuala Lumpur

W mieście znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Kuala Lumpur – największy w Malezji. Do centrum można dojechać taksówką lub kolejką KLIA.

Po Kuala Lumpur można poruszać się autobusami, jednak w godzinach szczytu nie jest to najlepszy środek transportu. Warto wtedy zdecydować się na podróż kolejką miejską, w mieście znajdują się cztery: Koleje Kuala Lumpur, KTM Komuter, Putra LRT i Star LRT.

Przy ulicy Pasar Rakyat znajduje się wybudowany w 2004 roku dworzec autobusowy Imbi.

Malezja | Widok na Kuala Lumpur – stolicę MalezjiMalezja | Widok na Kuala Lumpur – stolicę Malezji (by dayou1975 )

Atrakcje Kuala Lumpur

W stolicy Malezji znajdują się bliźniacze wieże – Petronas Twin Towers. Są to jedne z najwyższych budowli świata (od 1998 do 2004 roku były to najwyższe wieże na świecie), mierzą 452 m. Przy budowie pracowało około 7 tys. pracowników.

W środku znajduje się 76 wind oraz 10 ruchomych schodów. Na 42 i 42 piętrze znajduje się przejście pomiędzy budynkami.

Na dole wieżowca znajduje się najbardziej znany dom handlowy Malezji – Suria KLCC.

Dodatkowo w budynku znajduje się Filharmonia Dewan (jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie), a także liczne galerie sztuki oraz restauracje.

Warto wejść na jedną z wież i zobaczyć wspaniały widok na stolicę Malezji. Warto wybrać się tu z samego rana, gdy kolejki nie będą jeszcze duże.

Warto też się wybrać do KLCC Akwarium, gdzie żyje ponad 150 gatunków stworzeń morskich. Zobaczymy tu między innymi: rekiny tygrysie, płaszczki czy koniki morskie.

Malezja | Ogrody Lake Gardens Malezja | Ogrody Lake Gardens (by tukangkebun )

Każdy odwiedzający Kuala Lumpur powinien skierować swoje kroki do Chinatown. Znajdziemy tu klimatyczne sklepy, w których kupimy znakomite zioła i przyprawy, restauracje, w których skosztujemy tradycyjnej kuchni chińskiej oraz Muzeum Negara. Chinatown bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych miejsc w stolicy Malezji.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest Lake Gardens. Ogród odzielony jest na: Jeleni Park, Motyli Park, Ogród Hibiskusa, Ogród Orchidei oraz Park Ptaszarski.

Warto też się wybrać na Stadium Merdeka, gdzie 31 sierpnia 1957 roku ogłoszono niepodległość kraju oraz Dataran Merdeka, na którym znajduje się siedziba Royal Selangor Club oraz budynek Sultan Abdul Samad Building.

Miłośnicy muzeów powinni odwiedzić Muzeum Negara.

Ciekawostką jest, że w mieście znajduje się tor Formuły 1.

Malezja | Petronas Twin TowersMalezja | Petronas Twin Towers (by dayou1975 )

Zainteresują Cię również

Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...
Zwiedzanie podwodnego świata - nurkowanie w Malezji Zwiedzanie podwodnego świata - nurkowanie w Malezji
Będąc w Malezji koniecznie trzeba się wybrać na wyspy Perhentian. Bajeczne plaże i szafirowa woda sprawiają, że miejsce to wydaje...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności