Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na liście obowiązkowych doznań większości turystów.

O ile często słyszymy o kuchni tajskiej czy wietnamskiej, już znacznie mniej kojarzymy kuchnię malezyjską, a z pewnością niewielu z nas słyszało o kuchni jednego z regionów Malezji, konkretnie: wyspy Penang.

kuchnia Penang w Malezji

 

Tymczasem “penang cuisine” doczekała się własnego hasła na Wikipedii, z pewnością jest więc nad czym się zastanowić i co jak najszybciej wciągnąć na listę “poszukiwacza najlepszych azjatyckich smaków”.

Pierwszą i najważniejszą cechą charakteryzującą kuchnię Penang jest jej różnorodność. Różnorodność wynikająca z wpływów kulturowych, które przewinęły się przez ten region na przestrzeni wieków, które na różnych płaszczyznach dotknęły jego mieszkańców i siłą rzeczy wsączyły się do ich kuchennych zaciszy.

Buszując, np. po tutejszym centrum wszechświata – mieście George Town – natkniemy się na mnóstwo straganów ze street foodem, które, poza malajskimi, oferują dania i przekąski chińskie czy indyjskie.
Za sprawą kilku medialnych wyróżnień, wyspa Penang zyskała prawdziwą sławę jako kulinarne centrum Malezji i wielu turystów przyjeżdża tu już z konkretnym nastawieniem – by zaspokoić głód nie tylko wrażeń.

Penang - laksa z krewetkami

Kuchnia Penang w mediach

Jak już wspomnieliśmy, Penang, George Town i tutejsze kulinarne specjały odbiły się szerokim echem w mediach podróżniczych, zajmując szczytowe miejsca wielu rankingów, np.:

1. 10 najlepszych street foodów w Azji (Asia's 10 greatest street food cities) wg CNN Travel – Penang na miejscu pierwszym, wyprzedzając m. in. Bangkok czy Hanoi.

Autorzy rankingu potwierdzają, że kulinarne specjały Penang odzwierciedlają wielokulturowy charakter miasta. Zaznaczają także, że warto zwrócić szczególną uwagę na kuchnię ludu Peranakan (tzw. nyonya cuisine) – potomków chińskich imigrantów, którzy żenili się z miejscowymi, malajskimi kobietami. Specjałem tej kuchni są np. przepyszne popiah – świeże niby-sajgonki.

2. 10 najlepszych miast do odwiedzenia w roku 2016 w rankingu Lonely Planet (Best in Travel 2016: top 10 cities) – tu kameralne (na tle reszty!) George Town na wyspie Penang zajęło miejsce 4. w tak doborowym towarzystwie, jak m. in. Rzym czy Bombaj.

Choć minęło już kilka lat, jesteśmy przekonani, że pozycja Penang tylko się umocniła – ten region Malezji z pewnością jeszcze długo nie straci na atrakcyjności. Trudno się dziwić – pyszne jedzenie nigdy nie wychodzi z mody.

3. 10 najlepszych pomysłów na tanie wakacje wg Forbes w 2016 r. (The Ten Best Budget Travel Destinations for 2016).

George Town w Malezji również tutaj na miejscu 1! Jest to kierunek polecany dla miłośników eksperymentów kulinarnych, którzy jednak posiadają okrojony budżet. Jak przekonują autorzy rankingu, kuchnia tego regionu Malezji kusi mieszanką specjałów malajskich, chińskich i indyjskich, dostępnych już za 2-3 dolary w ulicznych garkuchniach. Poza tanimi przekąskami, można tu najeść się do syta za nie więcej niż 10 USD i popić to wszystko świeżym sokiem owocowym za 1 dolara.

4. 50 najlepszych potraw na świecie wg. CNN (World's 50 best foods).

Wyborna penang assam laksa na miejscu 7! To chyba najsłynniejsza z lokalnych potraw – wyborny bulion rybny o kwaśno-korzennym aromacie z nutką imbiru.

5. 19 lokalnych przysmaków, bez spróbowania których nie warto wracać do domu wg Huffington Post (19 Local Delicacies You Can’t Come Home Without Trying).

W tym smakowitym wyborze wyróżnione zostało azjatyckie danie makaronowe char kway teow i jego szczególnie wyborna wersja z malezyjskiego Penang.

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...
Zwiedzanie podwodnego świata - nurkowanie w Malezji Zwiedzanie podwodnego świata - nurkowanie w Malezji
Będąc w Malezji koniecznie trzeba się wybrać na wyspy Perhentian. Bajeczne plaże i szafirowa woda sprawiają, że miejsce to wydaje...

 
 
 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności