Każdy kto wybierze się do tego niesamowitego kraju, musi przygotować się przede wszystkim na cudowny romans z dziką przyrodą. Egzotyczny klimat, zachwycające zabytki, zapierające dech w piersiach widoki i wyjątkowa kultura sprawiają, że Malezja uważana jest za istny raj na ziemi.

Malezja | Błękitna laguna – Redang IslandMalezja | Błękitna laguna – Redang Island (by Honey Tee )

 

Geografia Malezji

Malezja to kraj, który jest położony w południowo-wschodniej Azji. Specyfiką jego geografii jest fakt, że północna część Malezji leży na Półwyspie Malajskim a południowa – na wyspie Borneo. Sąsiadami Malajczyków są Tajowie oraz mieszkańcy Singapuru, Borneo i Indonezji. Południową część tego kraju oddziela od północy Morze Południowochińskie.

Równinna na brzegach Malezja jest dość górzysta w centralnej części. Nie pozostaje to bez wpływu na pogodę i klimat tego kraju. Tutejsze góry są dosyć wysokie, ich szczyty sięgają czterech tysięcy metrów nad poziomem morza, a najwyższym z nich jest Kinabalu, znajdujący się na Borneo, w łańcuchu Crocker.

Malezja | Turystyczny raj pod palmamiMalezja | Turystyczny raj pod palmami (by joanet )

Pogoda w Malezji

Malezyjska pogoda nie odbiega zbytnio od warunków panujących w innych państwach azjatyckich tego rejonu. Generalnie klimat kształtowany jest przez dwa monsunowe wiatry.

Pory roku dzielą się na suchą i deszczową, a klimat panujący w Malezji jest typu równikowego – wilgotny i bardzo gorący.

Średnie temperatury powietrza są w Malezji bardzo przyjazne. Niemal przez cały rok w stolicy kraju, Kuala Lumpur, temperatury sięgają dwudziestu siedmiu, dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza.

Malezyjska przyroda

W niemal sześćdziesięciu procentach tereny Malezji pokryte są lasami równikowymi. Można w nich doliczyć się aż trzech tysięcy różnych gatunków drzew. Nad brzegiem morza rosną z kolei lasy namorzynowe.  Na tych lesistych terenach równikowej dżungli żyje mnóstwo gatunków zwierząt. Są to przede wszystkim liczne ptaki, owady i węże. Malezyjskie lasy zamieszkują też orangutany, które na tych terytoriach występują najliczniej na świecie. Świetnie czują się tu także słonie, tygrysy i… wydry.

By zobaczyć bajecznie piękną rafę koralową najlepiej udać się na malezyjską wyspę Redang.

Malezja | Borneo jest ojczyzną orangutanówMalezja | Borneo jest ojczyzną orangutanów (by dittmars )

Ludzie w Malezji

W Malezji zamieszkuje blisko trzydzieści milionów ludzi, z których większość znalazła zatrudnienie w przemyśle lub w usługach, związanych z biznesem turystycznym. Malezja ma dwie stolice: Kuala Lumpur oraz stolicę – siedzibę rządu – Putrajayę, proklamowaną w 1999 roku.  Malezja to monarchia konstytucyjna, ale dość nietypowa, podzielona jest bowiem na trzynaście stanów, z czego aż siedem to sułtanaty, a reszta to gubernie. Władcy każdego z nich wybierają sobie co pięć lat króla. Ten zaś współrządzi z parlamentem i dysponuje przywilejem wyboru premiera rządu. Większość mieszkańców Malezji to muzułmanie. Około pięciu milionów Malezyjczyków wyznaje buddyzm lub inne religie, pochodzące m. in. z Chin.

Malezja | Wyspy PerhentianMalezja | Wyspy Perhentian (by c-greb )

Co zobaczyć w Malezji?

Co zobaczyć w Malezji? Oczywiście głośną i barwną stolicę – Kuala Lumpur. Turystów zachwycą tutejsze Petronas Towers – dwie bliźniacze wieże.

 

Można także odbyć wycieczkę po świątyniach malezyjskich lub odwiedzić słynąca z „cudów” dzielnicę chińską (w Malezji żyje prawie milion obywateli tego pochodzenia).

Koniecznie trzeba też zawitać do najstarszej stolicy malezyjskiej, czyli piętnastowiecznej Malakki. W meczecie Masjid Kampung Kling będziemy mieli okazję zobaczyć niezwykły dach w kształcie piramidy.

Będąc w Malezji nie sposób ominąć parku narodowego Taman Negra, który jest położony na blisko czterech i pół tysiącach kilometrów kwadratowych. W parku tym wolno biwakować i w spokoju podziwiać piękno jego przyrody.

Bogatą kulturę i różne grupy etniczne spotkamy zaś na Borneo. By zwiedzić Wielką Jaskinię – największą w tym rejonie świata – należy udać się do parku Niah Caves.

Malezja | Kuala LumpurMalezja | Kuala Lumpur (by khalzuri )

Zainteresują Cię również

Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...
Dlaczego warto jechać do Malezji? Dlaczego warto jechać do Malezji?
Tyle jest krajów świata, które tylko czekają, by znaleźć się na naszej bucket list. Nawet jeśli już zdecydujemy się, że tegoroczny...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności