W Malezji możemy spotkać dużą różnorodność kultur i religii. Zamieszkujący tam Hindusi i Chińczycy wnieśli do tradycji Malezji elementy swoich tradycji, zarówno kulturowych jak i religijnych.

malezja landmark meczetMalezja | meczet to częsty widok w Malezji

 

W Malezji dominującą religią jest islam, jednak wielokulturowe społeczeństwo cechuje się odmiennymi wyznaniami.

W 2010 roku według Pew Research Center struktura religijna Malezji przedstawiała się w następujący sposób:

  • islam – 63,7% (18 100 000)
  • buddyzm – 17,7% (5 010 000)
  • chrześcijaństwo – 9,4% (2 670 000): katolicyzm – 4,7% (1 330 000)
  • hinduizm – 6,0% (1 720 000)
  • tradycyjne religie plemienne – 2,3% (650 000)
  • brak religii – 0,7% (190 000)
  • inne religie – 0,2% (60 000)

malezja buddaMalezja | posąg Buddy

Z racji największej ilości wyznawców islamu w tym kraju meczety są praktycznie wszędzie, a większość mieszkańców Kuala Lumpur budzi się wraz ze świątynnym śpiewem.

W restauracjach muzułmańskich oczywiście nie dostaniemy wieprzowiny, bo jest to niezgodne z religią islamu. Wszyscy turyści traktowani są jednak z wielką wyrozumiałością. Wiele zasad dotyczących muzułmanów nie ma odzwierciedlenia wśród pozostałej ludności, np prawo szariatu czy typowy strój muzułmanek.

malezja hinduizmMalezja | posągi boga z głowa słonia są widoczną oznaką hinduizmu w Malezji

Wyprawa do Malezji podczas Ramadanu również nie jest problemem. Pomimo, iż muzułmanie w trakcie trwania tego świętego dla nich miesiąca muszą przestrzegać kilku zasad, nie dotyczą one pozostałych wyznań i turystów.

Zamieszkujący w Malezji potomkowie ludzi przybyłych z Chin, Indii oraz liczne plemiona i rodowici Malajczycy ubogacają kulturę tego kraju po przez kultywowanie różnych obrzędów i świąt. Hinduski festiwal świateł zwany Deepavali, Święto Boga Małp, Chiński Nowy Rok, Festiwal Bębnów i Festiwal Latawców to jedne z licznych, hucznie obchodzonych uroczystości, w których możemy uczestniczyć odwiedzając Malezję.

Będąc w Malezji naszym oczom z pewnością ukaże się mnogość zabytków architektury oraz posągów, które współistnieją ze sobą pomimo różnic na tle religijnym. Kultura tego kraju jest bardzo barwna i każdy z was znajdzie tam coś dla siebie.

malezja kosciolMalezja | kościół chrześcijański

Dzieci w Malezji bardzo często chodzą do tych samych szkół nie zależnie od wyznania i grupy etnicznej, zdarza się również, że po szkole trafiają razem do jednego miejsca pracy. Mimo tak powiązanego stylu życia, bardzo rzadko dochodzi do małżeństw mieszanych. Śluby zawierane są najczęściej w obrębie jednej grupy etnicznej. Dbają o to rodziny, które zachowują indywidualne tradycje i udzielają się towarzysko tylko w jednej grupie.

Różne plemiona mają własne, ciekawe imprezy, na które warto zwrócić uwagę, np. zwody konne czy wyścigi bawołów.

malezja swiatynia hinduizmMalezja | złota świątynia hinduizmu

Zainteresują Cię również

Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji
Trudno wymienić wszystkie atrakcje w 7-milionowym Kuala Lumpur, dlatego każde tego typu zestawienie będzie z założenia subiektywne...
Dlaczego warto jechać do Malezji? Dlaczego warto jechać do Malezji?
Tyle jest krajów świata, które tylko czekają, by znaleźć się na naszej bucket list. Nawet jeśli już zdecydujemy się, że tegoroczny...
Kuala Lumpur  – stolica i największe miasto Malezji Kuala Lumpur – stolica i największe miasto Malezji
Stolicą i największym miastem Malezji jest Kuala Lumpur. Metropolia położona jest w środkowej części Półwyspu Malajskiego u zbiegu...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności