Jednostką monetarną używaną w Malezji jest Ringgit. Jego symbol to RM, a kod ISO: MYR. 1 ringgit to 100 senów. Waluta malezyjska wydawana jest przez Bank Negara Malaysia.

Malezja | Malezyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitówMalezja | Malezyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitów (by lunaticgblogspot )

 

W 1967 roku ringgit stał się walutą Malezji. Zastąpił wtedy dolara malajskiego oraz brytyjskiego Borneo (w języku malajskim nosił nazwę ringgit). Do roku 1975 waluta Malezji nosiła podwójną nazwę: w języku malajskim – ringgit i sen, a w języku angielskim – dolar i cent.

Słowo „ringgit” w języku malezyjskim oznacza „poszarpany”. Był tak nazywany w odniesieniu do ząbkowanych hiszpańskich dolarów. W XVI oraz XVII wieku były używane w portugalskiej kolonii.

Banknoty i monety

Malezyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitów.

Nominały monet: 5, 10, 20 i 50 senów.

Wymiana waluty

Waluty obce wymienić można w każdym malezyjskim banku i kantorach. Każdy kto chce wymienić pieniądze, nieważne czy jest to mieszkaniec Malezji czy odwiedzający, zobowiązany jest wypełnić deklarację podróżną. Podzielona jest ona na dwie części: białą-dla odwiedzających i niebieską-dla mieszkańców. Turyści muszą zgłosić dokładną kwotę wywożonych ringgitów, ale tylko wtedy, kiedy przekracza ona 1000RM.

Banki w większości miast czynne są od poniedziałku do piątku od 9:30 do 16:00 oraz w soboty od 9:30 do 11:30. Należy również pamiętać, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca banki są zamknięte.

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności