Jednostką monetarną używaną w Malezji jest Ringgit. Jego symbol to RM, a kod ISO: MYR. 1 ringgit to 100 senów. Waluta malezyjska wydawana jest przez Bank Negara Malaysia.

Malezja | Malezyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitówMalezja | Malezyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitów (by lunaticgblogspot )

 

W 1967 roku ringgit stał się walutą Malezji. Zastąpił wtedy dolara malajskiego oraz brytyjskiego Borneo (w języku malajskim nosił nazwę ringgit). Do roku 1975 waluta Malezji nosiła podwójną nazwę: w języku malajskim – ringgit i sen, a w języku angielskim – dolar i cent.

Słowo „ringgit” w języku malezyjskim oznacza „poszarpany”. Był tak nazywany w odniesieniu do ząbkowanych hiszpańskich dolarów. W XVI oraz XVII wieku były używane w portugalskiej kolonii.

Banknoty i monety

Malezyjskie banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitów.

Nominały monet: 5, 10, 20 i 50 senów.

Wymiana waluty

Waluty obce wymienić można w każdym malezyjskim banku i kantorach. Każdy kto chce wymienić pieniądze, nieważne czy jest to mieszkaniec Malezji czy odwiedzający, zobowiązany jest wypełnić deklarację podróżną. Podzielona jest ona na dwie części: białą-dla odwiedzających i niebieską-dla mieszkańców. Turyści muszą zgłosić dokładną kwotę wywożonych ringgitów, ale tylko wtedy, kiedy przekracza ona 1000RM.

Banki w większości miast czynne są od poniedziałku do piątku od 9:30 do 16:00 oraz w soboty od 9:30 do 11:30. Należy również pamiętać, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca banki są zamknięte.

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że...
Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji
Trudno wymienić wszystkie atrakcje w 7-milionowym Kuala Lumpur, dlatego każde tego typu zestawienie będzie z założenia...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności