Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Praktycznie w każdym mieście można bez obawy wyjść na spacer po zmroku. Jednak jak w każdym kraju zdarzają się kieszonkowcy i drobni złodzieje.

Malezja | Malezja uważana jest za bezpieczny krajMalezja | Malezja uważana jest za bezpieczny kraj (by tinou )

 

Choroby w Malezji

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i C oraz malaria są w Malezji powszechne, a zapalenie wątroby typu B jest niestety bardzo częste.

W celu uniknięcia zarażenia chorób zakaźnych należy wystrzegać się kontaktu ze zwierzętami, zarówno domowymi jak i dzikimi. W żadnym wypadku nie należy ich dotykać i karmić. Jeśli zdarzy się, że zwierzę nas zadrapie lub ugryzie, konieczne jest przemycie rany wodą z mydłem oraz jak najszybsze skierowanie się o pomoc do służby zdrowia.

Szczepienia do Malezji

Nie ma obowiązku szczepienia się, ale zaleca się wykonanie szczepień na:

  • dur brzuszny,
  • wirusowe zapalenie wątroby A, B i C
  • błonicę
  • polio,
  • tężec.

Jeśli zamierzamy spędzać czas również w dżungli, warto również zaszczepić się przeciwko wściekliźnie.

Leki i kosmetyki, które warto mieć przy sobie

Warto wziąć ze sobą leki przeciwko biegunce i przeciwmalaryczne, kremy z filtrem, środki odstraszające owady oraz moskitierę. Nie zapomnijmy też o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Malezja | Nie musimy obawiać się jedzenia w restauracjach czy na stoiskach ulicznychMalezja | Nie musimy obawiać się jedzenia w restauracjach czy na stoiskach ulicznych (by jonolist )

Opieka zdrowotna

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Można je kupić w Polsce lub niemal w każdym malezyjskim biurze podróży.

We wszystkich większych miastach znajdują się państwowe i prywatne szpitale. W szpitalach prywatnych pobierane są opłaty. Ceny mogą być różne, w zależności od lekarza, do którego chcemy się dostać. Przykładowo za lekarza ogólnego zapłacimy około 10 dolarów, natomiast na lekarza-specjalistę od kilkudziesięciu do 100 dolarów. Koszt pobytu w szpitalu w pokoju jednoosobowym to nawet 50 dolarów.

W razie nagłego wypadku należy dzwonić pod numer 999.

Malezja | Zawsze pamiętajmy o dokładnym myciu owocówMalezja | Zawsze pamiętajmy o dokładnym myciu owoców (by sadikot )

Woda i produkty spożywcze

Tak jak w każdym azjatyckim kraju, tak i w Malezji, woda z kranu nie nadaje się zbytnio do picia. W dużych miastach woda jest stosunkowo bezpieczna, ale większość turystów w woli spożywać wodę butelkowaną.

Jedzenie w restauracjach jest zazwyczaj bezpieczne. Również na ulicznych straganach możemy się skusić na kupienie lokalnej potrawy, o ile będziemy widzieć, że jest przygotowywana na naszych oczach. Należy unikać miejsc, w których żywność leży długo na świeżym powietrzu. Unikajmy również lodów i innych mrożonych produktów, ponieważ mogą być one wielokrotnie zamrażane i odmrażane.

Pamiętajmy również o dokładnym myciu owoców!

Bezpieczeństwo

Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, uważać jednak należy na złodziei na motocyklach, którzy wyrywają kobietom torebki.

Zagrożenie terrorystycznymi atakami w Malezji praktycznie nie występuje.

Malezja | Wielu turystów decyduje się pić jedynie wodę butelkowanąMalezja | Wielu turystów decyduje się pić jedynie wodę butelkowaną (by plassen )

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że kraj...
Parki Narodowe Malezji Parki Narodowe Malezji
Obecnie w Malezji istnieje ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Już na początku XX wieku rozpoczęto ochronę przyrody w Malezji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności