Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Praktycznie w każdym mieście można bez obawy wyjść na spacer po zmroku. Jednak jak w każdym kraju zdarzają się kieszonkowcy i drobni złodzieje.

Malezja | Malezja uważana jest za bezpieczny krajMalezja | Malezja uważana jest za bezpieczny kraj (by tinou )

 

Choroby w Malezji

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i C oraz malaria są w Malezji powszechne, a zapalenie wątroby typu B jest niestety bardzo częste.

W celu uniknięcia zarażenia chorób zakaźnych należy wystrzegać się kontaktu ze zwierzętami, zarówno domowymi jak i dzikimi. W żadnym wypadku nie należy ich dotykać i karmić. Jeśli zdarzy się, że zwierzę nas zadrapie lub ugryzie, konieczne jest przemycie rany wodą z mydłem oraz jak najszybsze skierowanie się o pomoc do służby zdrowia.

Szczepienia do Malezji

Nie ma obowiązku szczepienia się, ale zaleca się wykonanie szczepień na:

  • dur brzuszny,
  • wirusowe zapalenie wątroby A, B i C
  • błonicę
  • polio,
  • tężec.

Jeśli zamierzamy spędzać czas również w dżungli, warto również zaszczepić się przeciwko wściekliźnie.

Leki i kosmetyki, które warto mieć przy sobie

Warto wziąć ze sobą leki przeciwko biegunce i przeciwmalaryczne, kremy z filtrem, środki odstraszające owady oraz moskitierę. Nie zapomnijmy też o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Malezja | Nie musimy obawiać się jedzenia w restauracjach czy na stoiskach ulicznychMalezja | Nie musimy obawiać się jedzenia w restauracjach czy na stoiskach ulicznych (by jonolist )

Opieka zdrowotna

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Można je kupić w Polsce lub niemal w każdym malezyjskim biurze podróży.

We wszystkich większych miastach znajdują się państwowe i prywatne szpitale. W szpitalach prywatnych pobierane są opłaty. Ceny mogą być różne, w zależności od lekarza, do którego chcemy się dostać. Przykładowo za lekarza ogólnego zapłacimy około 10 dolarów, natomiast na lekarza-specjalistę od kilkudziesięciu do 100 dolarów. Koszt pobytu w szpitalu w pokoju jednoosobowym to nawet 50 dolarów.

W razie nagłego wypadku należy dzwonić pod numer 999.

Malezja | Zawsze pamiętajmy o dokładnym myciu owocówMalezja | Zawsze pamiętajmy o dokładnym myciu owoców (by sadikot )

Woda i produkty spożywcze

Tak jak w każdym azjatyckim kraju, tak i w Malezji, woda z kranu nie nadaje się zbytnio do picia. W dużych miastach woda jest stosunkowo bezpieczna, ale większość turystów w woli spożywać wodę butelkowaną.

Jedzenie w restauracjach jest zazwyczaj bezpieczne. Również na ulicznych straganach możemy się skusić na kupienie lokalnej potrawy, o ile będziemy widzieć, że jest przygotowywana na naszych oczach. Należy unikać miejsc, w których żywność leży długo na świeżym powietrzu. Unikajmy również lodów i innych mrożonych produktów, ponieważ mogą być one wielokrotnie zamrażane i odmrażane.

Pamiętajmy również o dokładnym myciu owoców!

Bezpieczeństwo

Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, uważać jednak należy na złodziei na motocyklach, którzy wyrywają kobietom torebki.

Zagrożenie terrorystycznymi atakami w Malezji praktycznie nie występuje.

Malezja | Wielu turystów decyduje się pić jedynie wodę butelkowanąMalezja | Wielu turystów decyduje się pić jedynie wodę butelkowaną (by plassen )

Zainteresują Cię również

Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim Pierwszy Legoland na kontynencie azjatyckim
To niesamowite miejsce, które z każdego człowieka, niezależnie od wieku, wydobędzie wewnętrzne dziecko. Mowa oczywiście o...
Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji Rozsmakuj się w kuchni regionu Penang w Malezji
Azjatycka kuchnia to jeden z najbardziej sugestywnych wabików w te strony świata. Poznawanie lokalnych smaków znajduje się na...
Historia Malezji Historia Malezji
Dzieje Malezji jak innych państw Półwyspu Malajskiego przedstawia się burzliwie. Bogata historia tych terenów sprawiła, że...
Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji Kuala Lumpur – top 10 atrakcji stolicy Malezji
Trudno wymienić wszystkie atrakcje w 7-milionowym Kuala Lumpur, dlatego każde tego typu zestawienie będzie z założenia...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności