Nawet mając mapę przed oczami, mało kto uświadamia sobie, że Birma jest największym państwem Azji Południowo-Wschodniej i 40. pod względem wielkości na świecie. Już same jej rozmiary sugerują duże zróżnicowanie geograficzne kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jeszcze kilka lat temu Birma praktycznie nie istniała na turystycznej mapie świata. Wraz z procesem demokratyzacji kraju, rozpoczętym w 2011 r., zainteresowanie Birmą jako celem podroży gwałtownie wzrosło.

CZYTAJ WIĘCEJ

W Birmie potrawy na bazie makaronu są nie mniej popularne niż te, których podstawę stanowi ryż. Kupimy tu przeróżne rodzaje makaronów, różniące się od siebie kształtem i rodzajem mąki, z której zostały przygotowane.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nie powinno zostać uznane za przesadę stwierdzenie, że narodową potrawą Birmy jest mohinga, czyli charakterystyczna zupa rybna (występująca w różnych wariacjach), którą można dostać w każdym mieście i niemal w każdej restauracji.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak to zwykle bywa w historii państw, ich główne symbole zmieniają się wraz ze zmieniającymi się rządami. Tak też było na przestrzeni wieków w Birmie. Zmieniał się ustrój, zmieniała się flaga, zmieniał się także hymn i godło.

CZYTAJ WIĘCEJ

Birma, zwana także Myanmar, to kraj nietknięty euroamerykańską cywilizacją. Leży na terenie południowo-wschodniej Azji i wielu uważa go za najpiękniejszy zakątek tego kontynentu. Turystów zachwyca przede wszystkim życzliwość tutejszych mieszkańców.

CZYTAJ WIĘCEJ

Pierwsze, na co każdy turysta zwraca uwagę po wylądowaniu na lotnisku w Yangonie, to umazane na biało twarze ludzi. Większość kobiet, spora część mężczyzn i prawie wszystkie dzieci w Birmie mają twarze wymalowane kremowo-żółtawą substancją.

CZYTAJ WIĘCEJ

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012, Lublin 7-10 grudnia 2012). W tegorocznej odsłonie festiwalu stała sekcja „Zbliżenia” poświęcona zostanie Birmie.

CZYTAJ WIĘCEJ