Wakacje w Kambodży

Magiczna Kambodża z roku na rok uwodzi coraz więcej turystów. Kto raz dał się jej oczarować, zwykle odwiedza ją ponownie. Zróżnicowane geograficznie, przepiękna tropikalna przyroda, monumentalne zabytki z ciekawą historią, wspaniała kuchnia i wyjątkowi ludzie – czegóż więcej może pragnąć turysta?

CZYTAJ WIĘCEJ
Golf w Kambodży

W Kambodży powstają kluby golfowe, które przyciągają zarówno rosnącą klasę średnią miejscowego społeczeństwa, jak i zagranicznych turystów zainteresowanych zarówno golfem, jak i pewną dozą egzotyki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieczone pająki

Małe miasteczko Skuon, leżące 60 km na południowy-zachód od Phnom Penh, jest znane chyba w całej Kambodży. Mieszkańcy stolicy, ale nie tylko, przyjeżdżają tutaj specjalnie dla lokalnego przysmaku, zwanego po khmersku „a ping”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kosz stuletnich jaj

Jajko w Kambodży niejedno ma imię. Znajdziemy je ułożone w równych stosikach na khmerskim targu, w postaci sadzonej na hotelowym talerzu, schowane w apetycznej bagietce, a także w wersjach bardziej ekstremalnych: grillowane, stuletnie lub z „niespodzianką” – zawierające rozwiniętego już pisklaka.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bambusowy pociąg

Między kambodżańską miejscowością Battambang i stolicą kraju Phnom Penh kursuje niezwykły „bambusowy pociąg”. Z tego oryginalnego środka transportu korzystają turyści, pragnący podziwiać okoliczne krajobrazy nie oddzielając się od nich żelaznymi drzwiami samochodu czy tradycyjnego pociągu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Park Narodowy Virachey

Park Narodowy Virachey jest jednym z ważniejszych obszarów chronionych w Azji Południowo-Wschodniej. Położony na terenie północno-wschodnich prowincji Kambodży Ratanakiri i Stung Treng, zajmuje powierzchnię 3 325 km2 i jest tym samym największym parkiem narodowym tego kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieprz kampot

Kampot to niewielka wieś położona nad rzeką w południowej części Kambodży. Znana jest z produkcji najlepszego na świecie pieprzu. Już nawet w latach 50. żadna szanująca się francuska restauracja nie mogła obyć się bez pieprzu z Kambodży.

CZYTAJ WIĘCEJ
Sos rybny

Jak sama nazwa wskazuje, sos rybny robiony jest z ryb. Jest to jeden z głównych dodatków do potraw w kuchni khmerskiej i całej Azji Południowo-Wschodniej. Charakteryzuje go ostry i intensywny zapach ryb.

CZYTAJ WIĘCEJ
Historia świętego jeziora sięga wielu tysięcy

Wulkaniczne jezioro Yeak Laom jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Królestwa Kambodży. Jest to też prawdopodobnie najpiękniejszy zakątek w całej prowincji Ratanakiri.

CZYTAJ WIĘCEJ
Czas na Birmę!

Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012, przyznawanych przez użytkowników portalu podróżniczego TripAdvisor, w pierwszej 10 najlepszych celów podróży w Azji znalazły się: Siem Reap (Kambodża), Pekin (Chiny), Szanghaj (Chiny), Chiang Mai (Tajlandia), Male (Malediwy), Goa (Indie), Boracay (Filipiny), Hong Kong (Chiny), Hanoi (Wietnam) i Katmandu (Nepal).

CZYTAJ WIĘCEJ
Pitaja

Kambodża – tropikalny raj – jest miejscem, gdzie zawsze znajdziemy świeże i przepyszne owoce. Są pełne kolorów, aromatów i dziwnych kształtów. Oprócz popularnych grejpfrutów i bananów na lokalnych targach można spotkać takie owoce jak:

CZYTAJ WIĘCEJ
Drzewo kauczukowe

Los tych drzew jest nie do pozazdroszczenia. Spokojnie rosną sobie na plantacjach jedynie przez około sześć lat. Od siódmego do dwudziestego piątego roku swojego drzewnego życia są regularnie  nacinane specjalnymi żłobikami, a kiedy ich czas minie - zastępowane nowymi egzemplarzami.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ceremonia Królewskiej Orki

Czy woły mogą przewidzieć urodzaj lub przepowiedzieć pogodę? Okazuje się, że tak, przynajmniej w wymiarze symbolicznym. Przyjrzyjmy się bliżej tradycyjnej królewskiej ceremonii otwierającej rolniczy sezon w Kambodży.

CZYTAJ WIĘCEJ
Lekcja tańca Apsar

Taniec Apsar jest jednym z najpiękniejszych elementów khmerskiej kultury. Doskonale wyszkolone tancerki o wdzięcznych ruchach, wcielające się w postacie mitycznych Apsar, za pomocą mimiki i gestów są w stanie przedstawić naprawdę niesamowite historie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Chiński Nowy Rok

Nowy Rok Księżycowy, zwany też Chińskim Nowym Rokiem lub, tak jak w Wietnamie, świętem Tet jest jednym z najbarwniejszych festiwalów w Kambodży, chętnie obchodzonym nie tylko przez ludność chińskiego pochodzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ