Ekoturystyka w Kambodży

Kambodżę chętnie odwiedzają turyści, których określić można mianem „typowi”, czyli zainteresowani przede wszystkim zabytkami i  rozrywkami  oraz – coraz częściej – tzw. turyści „ekologiczni”, którzy spędzają urlop w sposób zaangażowany, świadomy i aktywny, włączając się w życie lokalnych społeczności i nie szkodząc przyrodzie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Legenda o manguście

Snucie opowieści jest jedną z najstarszych form rozrywki i edukacji na świecie. Także naród khmerski posiada w swoim dorobku kulturowym mnóstwo bajek, legend i opowiadań, które przekazywane z ust do ust i z pokolenia na pokolenie zawierają ludowe mądrości, doświadczenia i wartości, przestrzegają, doradzają i uczą właściwego postępowania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Język khmerski – gramatyka

Język khmerski jest językiem izolującym (podobnie jak np. chiński klasyczny) tzn., że zamiast typowej gramatyki (np. końcówek) równorzędną rolę pełni pozycja danego wyrazu w zdaniu, np. ខ្ញុំនិស្សិត /kɲom nihsət/*, czyli „ja–student” oraz  និស្សិតខ្ញុំ /nihsət kɲom/, czyli „mój student”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ibisy w Kambodży

Ibisy białoszyje uważane były za gatunek, który praktycznie zniknął z powierzchni ziemi. A tymczasem w Kambodży odkryto niewielką kolonię tych rzadkich ptaków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Tancerki Apsary

Wyobraźcie sobie język zawierający 3500 słów. Wyobraźcie sobie, że każde pojedyncze słowo jest zastąpione gestem i te delikatne układy dłoni i rąk opowiadają historie o radości i cierpieniu, o wojnie i miłości, o powstaniu świata i pięknie przyrody…

CZYTAJ WIĘCEJ
Cukier palmowy z Kambodży

Na początku do palmy przywiązuje się długą bambusową żerdź i po niej można wejść na wierzchołek, zupełnie jak po drabinie. Nie jest to zbyt wygodne, a i palma zaczyna kołysać się na wietrze…

CZYTAJ WIĘCEJ
Takraw

Na przeróżnych międzynarodowych mistrzostwach rzadko słychać o reprezentantach Kambodży, nie znaczy to jednak, że zamiłowanie do sportu jest tu nieobecne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Tajemnicze mury Angkoru

O dawnym Imperium Khmerów dyskutować można bez końca. Jest wiele aspektów, w ktorych rozważać można temat cywilizacyjnych osiągnięć Angkoru. Ostatnio naukowcy z Sindney zaproponowali nam kolejną jego odsłonę, jako największego miasta epoki przedindustrialnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Siem Reap - miasto pod Angkorem

Według zaleceń UNESCO w rejonie świątyń Angkoru nie wolno budować żadnych hoteli ani pensjonatów. Gdzie więc nocują turyści zwiedzający te najbardziej znane zabytki Kambodży?

CZYTAJ WIĘCEJ
Chłopczyk płynący w misce po Tonle Sap, pokazujący turystom wodnego węża

Mieszkańcy Kambodży nierzadko zadziwiają turystów swoimi środkami transportu. Zapakowane pod nieboskłon motocykle i skutery są już wręcz wizytówką Azji. Odwracając wzrok od ulicy ku zbiornikom wodnym, również możemy się nieco zdziwić...

CZYTAJ WIĘCEJ
Tajemniczy gad na płaskorzeźbach Ta Prohm

Mury jednej z angkorskich świątyń – Ta Prohm, zdobią wizerunki niezwykłych zwierząt o potężnym ciele, długim ogonie i płytach pokrywających grzbiet... czy w starożytnej Kambodży żyły dinozaury?

CZYTAJ WIĘCEJ
Świątynia Baphuon w czasie prac remontowych

Baphuon, druga co do wielkości – po Angkor Wat – świątynia Angkoru, po prawie 1000 latach od wybudowania, została wzniesiona na nowo. Trzystopniową świątynię poświęconą bogu Śiwie kazał zbudować w XI wieku król Udayadityavarman II (panował w latach 1050-1066) w centrum ówczesnej stolicy Yasodhapura.

CZYTAJ WIĘCEJ