Kampong Thom

Miasto Kampong Thom jest głównym ośrodkiem administracyjnym prowincji, noszącej tę samą nazwę i leżącej w samym sercu Kambodży. Kampong Thom jest malowniczo ulokowane u brzegów rzeki Stung Sen, będącej jednym z głównych dopływów jeziora Tonle Sap. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Skwer Demokracji powstał w 2010 roku

Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane Parkiem Wolności, zostało stworzone specjalnie dla demonstrujących. W całym tym doniosłym przedsięwzięciu nie brak jednak pewnych "ale"...

CZYTAJ WIĘCEJ
Monumentalna brama do świątyni

Chau Say Tevoda to niewielka hinduistyczna świątynia, leżąca w sąsiedztwie historycznego miasta Khmerów – Angkor Thom. Chau Say Tevoda i Thommanon znajdują się po obu stronach Alei Zwycięstwa prowadzącej od Bramy Zwycięstwa Angkor Thom do świątyni Ta Keo. Mimo podobieństwa stylu i konstrukcji, obie budowle wzniesiono w różnym czasie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Świątynia Ta Prohm - miejsce znalezienia posągów Buddy

W kompleksie świątynnym Angkor w Kambodży archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia. Internetowy serwis Asian Correspondent/AP informuje, że naukowcy znaleźli tam dwa posągi Buddy, wykonane z kamienia. Znalezisko może mieć nawet 800 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
Świątynia Thommanon w pełnym słońcu

Thommanon i Chau Say Tevoda są dwiema małymi, pierwotnie hinduistycznymi świątyniami w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego kompleksu Angkor Thom. Nazwa „Thommanon” wywodzi się od słów w języku pali: dhamma (prawo, nauka, rzeczywistość) i anantapannya, w skrócie: nanda (nieskończona mądrość).

CZYTAJ WIĘCEJ
Muzeum min lądowych w Siem Reap

Według szacunków międzynarodowych organizacji, w Kambodży znajduje się jeszcze od czterech do sześciu milionów min lądowych, jak również nieznana bliżej liczba niewybuchów bomb i granatów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ruiny świątyni Ak Yum

Ak Yum jest jedną z najwcześniejszych znanych świątyń na terenie Angkoru – znalezione na jej obszarze, wyryte w kamieniu inskrypcje wskazują na daty: 609, 704 i 1001 oraz zawierają informacje o tym, że Ak Yum była poświęcona bóstwu Gambhiresvara.

CZYTAJ WIĘCEJ
Korzenie, niczym słoniowe trąby, zwisające na murach khmerskiej świątyni

Dwa kilometry za Bramą Północną Angkor Thom znajduje się duży zespół świątynny Preah Khan. Świątynia stanowi centrum dawnego miasta, w którym żyło prawdopodobnie około 15 000 ludzi (istnieją jednak wzmianki nawet o ponad 97 000 mieszkańców).

CZYTAJ WIĘCEJ
Południowa brama Angkor Thom

Angkor Thom (w tłumaczeniu: Wielka Stolica) był miejscem zamieszkania ok. miliona ludzi. W obrębie jego murów żył królewski dwór, duchowieństwo, wyżsi urzędnicy państwowi i biurokraci. Prosty lud mieszkał poza linią umocnień.

CZYTAJ WIĘCEJ
Czerwona piramida Baksei Chamkrong

Ta niewielka świątynia, położona wśród drzew u stóp Phnom Bakheng, poświęcona jest hinduskiemu bóstwu – Śiwie. Można dotrzeć do niej kierując się na lewo od drogi prowadzącej z Angkor Wat do Angkor Thom.

CZYTAJ WIĘCEJ
Transport w Siem Reap

Wielu turystów traktuje niewielkie kambodżańskie miasteczko Siem Reap, położone w północno-zachodniej części kraju, głównie jako bazę wypadową i noclegową przy okazji zwiedzania świątyń Angkoru (miasteczko znajduje w odległości ok. 7 km na południe od zabytkowego kompleksu).

CZYTAJ WIĘCEJ
Wieże świątynne Pre Rup

W X wieku za panowania króla Rajendravarmana II, na powierzchni o wymiarach 127×117 m, utworzono dwustopniowy taras, a nim stromą trzystopniową piramidę o wysokości 12 m. Na szczycie piramidy wzniesiono 5 wież w układzie zwanym kwinkunks (łac. quincunx).

CZYTAJ WIĘCEJ
Anlog Veng

Miejsce śmierci Pol Pota stało się popularnym celem wycieczek turystycznych. Liczba turystów odwiedzających w Kambodży miejsca związane z jej krwawą historią u końca XX wieku rośnie z roku na rok.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bajeczne krajobrazy z khmerską świątynią Ta Keo w roli głównej

Ta Keo (lub Prasat Keo) jest liczącą prawie tysiąc lat monumentalną świątynią w centralnej części Angkoru. Dzisiaj Ta Keo znajduje się na trasie między Bramą Zwycięstwa historycznej stolicy Angkor Thom a Wschodnim Baray – częściowo wyschniętym sztucznym zbiornikiem wodnym, dwieście lat starszym od miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prasat Prei Monti na tle zieleni

Świątynia Prei Monti jest niewielkim i dość niepozornym obiektem w Grupie Roluos (skupisko świątyń starszych niż Angkor Wat, oddalonych około 12 km od Siem Reap), wyróżnia ją jednak to, że powstała wcześniej niż trzy najważniejsze świątynie tego kompleksu: Preah Ko, Bakong i Lolei.

CZYTAJ WIĘCEJ