Poczęstunek dla zmarłych

Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung Nguyen) i odbywa się piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zatoka Ha Long

Wietnamska Ha Long Bay, mieszcząca się w Zatoce Tonkin,jest jednym z siedmiu nowych cudów natury! Wyjątkowa zatoka obejmuje ok 1 600 wapiennych wysp i wysepek, tworzących spektakularny krajobraz. Tutejsze skały o fantastycznych kształtach przypominają prawdziwe dzieła sztuki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bóg kuchni

Z wietnamskim Nowym Rokiem wiąże się wiele legend. Na tydzień przed tym świętem Wietnamczycy żegnają się z bogiem kuchni Ong Tao (Ông Táo albo Táo Quân, jak też bywa nazywany). Udaje się on w tym czasie do nieba, aby przed Nefrytowym Cesarzem złożyć doroczne sprawozdanie, a do domu wraca dopiero w wigilię Nowego Roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Święto Tet

Najważniejszym świętem dla każdego Wietnamczyka jest Tet (Tết Nguyên Đan) – wietnamski Nowy Rok. Według kalendarza księżycowego zwykle przypada on na koniec stycznia albo początek lutego. Oficjalne uroczystości noworoczne trwają trzy dni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kwiaty w Da Lat

4 stycznia 2012 r. zakończył się Festiwal Kwiatów w Da Lat (Đà Lạt). Każdego roku to niezwykle barwne... i wonne wydarzenie gromadzi tłumy. Da Lat Flower Festival 2012 rozpoczął się w sobotę, 31 grudnia, wielkim przedstawieniem przed 12-tysięczną publicznością: ponad 2000 artystów wystąpiło w kolorowych, kwiatowych strojach na Lam Vien Stadion.

CZYTAJ WIĘCEJ
Park Narodowy Ba Be

Już francuskich kolonialistów zachwyciło piękno krajobrazu roztaczającego się wokół jeziora Ba Be (Ba Bể) w prowincji Bac Kan na północy Wietnamu. Ten malowniczy górski region, bogaty w rzeki, jeziora i wodospady, wznosi się na wysokość ok. 1100 metrów n.p.m.

CZYTAJ WIĘCEJ
Święta i festiwale

Jedną z osobliwości życia w Wietnamie, zwłaszcza w rejonach wiejskich, są liczne festiwale. Niektóre z nich mają wielowiekową tradycję i  sięgają korzeniami tysiąca lat, inne pojawiły się stosunkowo niedawno.

CZYTAJ WIĘCEJ
Święto królów Hung

To niezwykłe święto rozpoczyna się zwykle dziesiątego dnia trzeciego miesiąca księżycowego (czyli w okolicach kwietnia) i trwa przez cały tydzień. Główne uroczystości Święto Królów Hùng odbywają się w kompleksie królewskich świątyń w prowincji Phú Thọ.

CZYTAJ WIĘCEJ
Parki Narodowe

Zdecydowana większość objętych ochroną obszarów Wietnamu leży w górach. Jeszcze w 2002 r. na terenie kraju znajdowało się 25 parków narodowych, dziś jest ich ponad 30.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rzeki Wietnamu

Do największych rzek Wietnamu należą: Rzeka Czerwona i Mekong. W ich rozległych dolinach doskonale rozwija się rolnictwo, komunikacja wodna i handel. Potężne masy wód uchodzą do Morza Południowochińskiego, tworząc rozgałęzione, malownicze delty.

CZYTAJ WIĘCEJ