Przełęcz Ma Pi Leng

Większość turystów, którzy przyjeżdżają do Wietnamu, porusza się tylko utartymi trasami między Hanoi i Sajgonem, z krótką wycieczką do zatoki Ha Long, Sa Pa, Delty Mekongu i ewentualnie Da Lat. Podczas 3- lub nawet 4-tygodniowej podróży po Wietnamie trudno o coś więcej, ale może zamiast nierealnej próby zwiedzenia całego kraju, warto rozważyć kilka mniej znanych atrakcji?

CZYTAJ WIĘCEJ
Jeziora Hanoi

W dziewięciu dzielnicach wietnamskiej stolicy znajduje się łącznie 110 małych i dużych jezior. Około 50 z nich założono sztucznie albo powiększono. Razem z Rzeką Czerwoną i mniejszymi rzekami, które płyną przez miasto, Hanoi dysponuje - w porównaniu z innymi miastami - ogromną powierzchnią wody.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pagoda Jednej Kolumny

Pagoda Jednej Kolumny (Chùa Một Cột) jest buddyjską świątynią wybudowaną w 1049 roku przez cesarza Lý Thái Tông. Inspiracją dla konstrukcji świątyni miał być kwiat lotosu wynurzający sie z wody. Obecna świątynia jest jedynie miniaturową repliką oryginalnej budowli z XI wieku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pagoda Lang

Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna wyspa na tle rozgorączkowanego miasta. Prosta i skromna pagoda Làng już od stuleci obserwuje życie wietnamskiej stolicy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Świątynia literatury

Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do prowincji najgęściej zaludnionych (z prawie dwoma milionami mieszkańców na 1670 km2). Hải Dương położona jest na wschód od Hanoi.

CZYTAJ WIĘCEJ
Piaszczyste plaże Nha Trang

Nha Trang [wymowa: nia czang], nazywane też "Niceą Wietnamu", jest najczęściej odwiedzanym wietnamskim kąpieliskiem. Leży w prowincji Khanh Hoa (Khánh Hòa) na południowym wybrzeżu. Jest oddalone ok. 450 km na północny wschód od miasta Ho Chi Minh.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dom Ho Chi Minha

Gdzie mieszkał Ho Chi Minh – legendarny wietnamski polityk? Odpowiedź może nas zaskoczyć. Niepozorny, drewniany dom z zielonymi roletami raczej nie kojarzy się z siedzibą wielkiego przywódcy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zapomniana Zatoka

W niewielkiej prowincji Phu Yen na wybrzeżu Wietnamu Centralnego nie zatrzymuje się prawe żaden turysta. Położone w połowie drogi między Quy Nhon i Nha Trang nad rzeką Da Rang miasto Tuy Hoa (Tuy Hòa), poza świątynią Cham na górze Nhan i małą miłą plażą nie posiada w zasadzie innych atrakcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Satre Miasto

Stare Miasto Hanoi, położone na północ od jeziora Hồ Hoàn Kiếm, jest kolorową mieszaniną wąskich domów, tętniących życiem restauracji, przytulnych kawiarni i oczywiście sławnych wąskich uliczek, zapełnionych sklepami z pamiątkami i stoiskami ze specjałami kuchni wietnamskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Miasto Mui Ne

Mui Ne (Mũi Né) to niegdyś senna, niewielka wioska rybacka nad Morzem Południowochińskim, która w ostatnich latach przekształciła się w bardzo popularny wietnamski kurort. Jeden z członów nazwy: „Mũi” oznacza „nos” albo „przylądek”, „Né” zaś – „szukać ochrony”, chować się”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pagoda Quan Su

Pagoda ambasadorów (Chùa Quán Sứ) powstała w XV wieku za panowania dynastii Lê, jako część kompleksu budowli, w których przyjmowani byli zagraniczni wysłannicy do Wietnamu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wyspa Con Dao

Nie wszyscy przybywali na wietnamską wyspę Con Dao (Côn Đảo) dobrowolnie: Marco Polo szukał tutaj w 1284 roku schronienia przed burzą zaś do lat 70. ubiegłego stulecia na „Diabelską Wyspę” internowani byli więźniowie. Kto przyjeżdża tutaj dzisiaj, robi to z własnej woli – i znajduje raj z ciemną przeszłością.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pagoda Stu Izb

Odwiedzana tylko przez nielicznych turystów pagoda Chua Tram Gian (Chùa Trăm Gian), nazywana też Chùa Quảng Nghiêm albo Chùa Tiên Lữ, leży na 50-metrowym wzgórzu Tiên Lữ (gmina Tiên Phương w dystrykcie Chương Mỹ, który dzisiaj należy do obszaru miasta Hanoi).

CZYTAJ WIĘCEJ
Mauzoleum

Mauzoleum „Wujka Ho” (Bác Hồ), jak pieszczotliwie nazywają swego przywódcę Wietnamczycy, znajduje się na placu Ba Đình w stolicy Wietnamu – Hanoi. Zwiedzający i czciciele Hồ Chí Minha mogą tutaj zobaczyć jego zabalsamowane zwłoki. Do wejścia do mauzoleum ustawia się zawsze długa kolejka.

CZYTAJ WIĘCEJ
Muzea w Hanoi

Pasjonaci wietnamskiej historii i kultury, poza empirycznym poznawaniem poszczególnych zakątków kraju, nie mogą ominąć najciekawszych muzeów Hanoi, gdzie dane okresy dziejów podawane są wręcz „na tacy”, w formie atrakcyjnych i niezwykle ciekawych wystaw.

CZYTAJ WIĘCEJ
Świątynia Literatury

W stolicy Wietnamu znajduje się około 180 świątyń i pagód. Świątynia Literatury jest bez wątpienia największą i najpiękniejsza świątynią Hanoi. Znajduje się w dzielnicy Đống Đa i jest oddalona od centrum miasta o 2-3 km

CZYTAJ WIĘCEJ