50 lat temu, 8 sierpnia 1961 roku, armia amerykańska po raz pierwszy rozpyliła nad Wietnamem truciznę, która później pod nazwą „Agent Orange” zyskała swoją smutną sławę. Te wysokotoksyczne chemikalia, których według wietnamskich danych zrzucono na kraj w ciągu 10 lat 76 milionów litrów, były pierwotnie stosowane jako herbicydy.

Wietnam | Agent Orange, środek niszczący rośliny, z czasem okazał się  niezwykle szkodliwy dla ludziWietnam | Agent Orange, środek niszczący rośliny, z czasem okazał się niezwykle szkodliwy dla ludzi (by imjosh)

 

Skutki uboczne trucizny

Amerykanie chcieli usunąć liściasty dach wietnamskich lasów deszczowych, które dawały schronienie wietnamskim partyzantom. Skutki uboczne okazały się katastrofalne: ludzie, którzy mieli kontakt z trucizną zapadali przeważnie na choroby nowotworowe. Czynnik pomarańczowy spowodował też różnego rodzaju upośledzenia i niedorozwój.

Wiele dzieci i wnuków osób, które zetknęły się z tym środkiem do dzisiaj rodzi się z wadami rozwojowymi. Źródła wietnamskie mówią o 3 milionach ofiar.

50. rocznica zrzutu trucizny

W dniu 50. rocznicy pierwszego zrzutu trucizny wietnamska organizacja ofiar VAVA domaga się międzynarodowego wsparcia. „Żądamy od Stanów Zjednoczonych, aby wzięły na siebie odpowiedzialność za wyrządzone szkody” – głoszą jej członkowie. Przede wszystkim od firm produkujących herbicydy, jak Monsanto i Dow Chemica, wietnamska organizacja oczekuje wreszcie przyznania się do winy i wypłacenia odszkodowań.  

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki
Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występujące na...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności