Tradycyjny wietnamski strój kobiecy ao dai (áo dài) to długa, czasem prosta, czasem bogato zdobiona tunika, noszona na luźnych spodniach. Ao dai jest strojem niezwykle kobiecym, delikatnym i pięknie podkreślającym figurę.

Choć zasłania niemal całe ciało, widoczny czasem między połami skrawek skóry potrafi – jak powiedziała w swej książce wietnamska autorka Kim Thúy – przyprawić o zawrót głowy.

Wietnam | Ao dai to popularny strój także współczensych WietnamekWietnam | Ao dai to popularny strój także współczensych Wietnamek

Zwiewne ao dai

Tajemnica ao dai tkwi w dopasowanym kroju i wysokim rozcięciu tuniki, która, choć narzucona na spodnie i zapięta pod szyję, idealnie podkreśla kształty i rozbudza wyobraźnię. Ao dai szyte są z delikatnych tkanin, które powiewając na wietrze potęgują zjawiskowy efekt.

Jest to strój niewinny i skromny, a jednocześnie zachwycający – może właśnie z powodu tego kontrastu robi tak duże wrażenie na przybywających do Wietnamu turystach?

Zakup ao dai to doskonały pomysł na oryginalną pamiątkę z Wietnamu.

Wietnam | Ao dai jest strojem niezwykle kobiecymWietnam | Ao dai jest strojem niezwykle kobiecym (by tunglycan )

Dzieje stroju ao dai

Krój i materiał ao dai zmieniały się mniej lub bardziej w różnych okresach historii. Pod koniec XVIII wieku był to strój wyłącznie zamożnych ludzi z wyższych sfer – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Przełomowa zmiana w fasonie ao dai nastąpiła w początkach XX wieku. Tradycyjny krój z czterema połami został zastąpiony przez dwie poły sięgające niemal ziemi. Po kilku dalszych poprawkach, które znacząco podkreśliły wdzięk kobiecej figury, ao dai stał się strojem wyłącznie żeńskim.

Ao dai na każdą okazję

Obecnie ao dai szyje się w różnych wariantach z najróżniejszych tkanin. Stało się ono samodzielnym, stylowym i wygodnym ubiorem współczesnych Wietnamek, przydatnym na każdą okazję: od pracy, po uroczyste okazje.

Suknia ao dai stała się symbolem wietnamskiej kultury rozpoznawalnym na całym świecie.

100% kobiecości

Ao dai niezwykle pięknie opisała w swej powieści Ru, mieszkająca obecnie w Kanadzie autorka wietnamskiego pochodzenia, Kim Thúy. Pozwolimy sobie przytoczyć cytat:

(...) uwielbiał áo dài, bo ten strój nadaje kobiecemu ciału cudowną kruchość i niezrównanie romantyczny wygląd (...) Lekki wietrzyk podniósł poły jej áo dài, kiedy pochyliła się, by postawić filiżanki (...) Chociaż miała sześćdziesiąt lat, zmysłowość jej áo dài podziałała na nas. Ten jeden centymetr kwadratowy jej ciała, który nam się ukazał, drwił ze zniszczeń spowodowanych przez czas: wciąż przyprawiał o zawrót głowy (...) mówił, że ten maleńki wycinek to jego złoty trójkąt, jego wysepka szczęścia, jego prywatny Wietnam*.

Kim Thúy, Ru, Wydawnictwo Drzewo Babel, Warszawa 2012, s. 129.

Wietnam | Jest to strój niewinny i skromny, a jednocześnie zachwycającyWietnam | Jest to strój niewinny i skromny, a jednocześnie zachwycający (by phonglan1510 )

Wietnam | Ao dai to długa, jedwabna tunika noszona na spodniachWietnam | Ao dai to długa, jedwabna tunika noszona na spodniach (by Minh Luan )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności