Wietnamska architektura, choć zdradza wpływy zagraniczne, w gruncie rzeczy jest niezwykle oryginalna. Często sztuka wietnamska jest mylona z chińską - niektórzy twierdzą nawet, że jest kiepską kopią chińskiej, rodzajem sztuki kolonialnej. Wycofują się jednak z tego mylnego stwierdzenia, kiedy tylko bliżej poznają zabytki Wietnamu.

Wietnam | Tradycyjne budownictwo wietnamskieWietnam | Tradycyjne budownictwo wietnamskie (by McKay Savage)

 

Materiały budowlane

Na czym polega oryginalność wietnamskiej architektury? Na sposobie pojmowania życia przez naród wietnamski.

Wietnamczycy najchętniej osiedlają się na terenach delt rzek. Ponieważ nie są zbyt bogaci i nie posiadają zbyt wiele przestrzeni życiowej aby się rozwinąć, ograniczają budowę pagód, świątyń, miejsc kultu i własnych mieszkania do materiałów, które znajdują w okolicy.

Ponieważ drewno i bambus są najbardziej dostępnymi materiałami budowlanymi, wszystkie budowle, bez względu na ich przeznaczenie, składają się w zasadzie z jednego sprawdzonego systemu kolumn i krokwi, na których spoczywa dach i które podtrzymują ciężar całości.

Domy mieszkalne

Kolumny, jako nośniki dachu, są jedną z charakterystycznych cech wietnamskiej architektury. Tropikalny klimat tłumaczy ledwie istniejące tu ściany zewnętrzne i wewnętrzne do podziału mieszkania, oraz częsty brak jakichkolwiek drzwi.

Wejście do typowo wietnamskiego domu jest zwykle szeroko otwarte, czasem zasłonięte kotarą. Najstarszy typ domu składa się z 4 dachów, 2 głównych i 2 bocznych, zbudowanych na systemie drewnianych belek, które podtrzymywane są przez filary.

Wietnam | Szalone domy (Crazy House) w Dalat z pewnością nie są przykładem tradycyjnej wietnamskiej architekturyWietnam | Szalone domy (Crazy House) w Dalat z pewnością nie są przykładem tradycyjnej wietnamskiej architektury (by Tom Ravenscroft)

Budynki reprezentacyjne

Pałace cesarzy, siedziby mandarynów, pagody i świątynie są zbudowane w tym samym stylu co mieszkania ludu, a różnią się jedynie rozmiarami (są zdecydowanie większe), większą ilością pięter i ozdobnymi dachami, na których umieszczane są wizerunki smoków i feniksów.

Budynki militarne

Budowle o przeznaczeniu militarnym mają własną architekturę. Jej stare pochodzenie rozpoznaje się w historycznych zabytkach, jak zbudowana w formie spirali cytadela Cổ Loa (jedna z najstarszych budowli obronnych Wietnamu), twierdza Dai La - zbudowana w 867 roku na lewym brzegu rzeki Tô Lịch, cytadela Hoa Lư, cytadela Long Thành albo wały obronne Tay Do w Thanh Hóa, pochodzące z czasów dynastii Ho.

Wietnam | Budynki świątynne są dużo bardziej wyszukaneWietnam | Budynki świątynne są dużo bardziej wyszukane (by Joaquin Uy)

Obce wpływy

Różnorodne typy budowli, które spotkać można w Wietnamie wykazują mniej lub bardziej wyraźne wpływy chińskiej architektury.

Budynki wzniesione za czasów dynastii Nguyễn (jak np. cesarskie miasto Hoàng Thành) albo przy współudziale francuskich specjalistów, mają z kolei wyraźne cechy wzorów europejskich.

Bez względu na pewne naleciałości, wietnamska architektura zawsze zachowywała właściwą sobie oryginalność.

Wietnam | Dom wzniesiony z lokalnie dostępnych materiałówWietnam | Dom wzniesiony z lokalnie dostępnych materiałów (by functoruser)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Spotkanie z Kim Thuy, autorką książki Spotkanie z Kim Thuy, autorką książki "Ru"
We wtorek 27 listopada w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się spotkanie z kanadyjską pisarką wietnamskiego...
Chua Tram Gian – Pagoda Stu Izb Chua Tram Gian – Pagoda Stu Izb
Odwiedzana tylko przez nielicznych turystów pagoda Chua Tram Gian (Chùa Trăm Gian), nazywana też Chùa Quảng Nghiêm albo Chùa Tiên...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności