Podobnie jak u nas w Polsce trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez mazurka, w Wietnamie nie do pomyślenia jest świętowanie Nowego Roku (Tết Nguyên Đan) bez ryżowego ciasta banh chung (bánh chưng). Wietnamski Nowy Rok obchodzony będzie 31 stycznia 2014 r.

Wietnam | Przed gotowaniem bánh chưng zawijane są w specjalne liścieWietnam | Przed gotowaniem bánh chưng zawijane są w specjalne liście (by C. Karras )

 

W ostatnich latach wiele rodzin idzie na łatwiznę i kupuje gotowe ciasto bánh chưng, ponieważ własnoręczne przygotowanie świątecznego przysmaku wymaga dużego nakładu pracy i czasu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepsze bánh chưng sporządzają wietnamskie gospodynie domowe.

Bánh chưng składa się z ryżu (kleistego), mięsa wieprzowego i soi. Składniki układa się warstwami i zawija w liść bananowca. Całość gotuje się co najmniej przez 12 godzin – często trzeba trzymać nocną wartę przy kuchni.

Kulinarne legendy

Według legendy historia bánh chưng sięga czasów królewskiej dynastii Hùng. Kiedy król Hùng zestarzał się, wysłał swoich 22 synów w podróż po kraju. Postanowił przekazać królestwo temu, który wyszuka dla niego najlepszą potrawę. Linh Lang, najmłodszy, był synem prostej chłopki, która przez krótki czas cieszyła się względami króla. Udał się ów bohater do swojej matki i opowiedział jej o królewskim zleceniu.

Wietnam | Bánh chưng składa się z kleistego ryżu, soi i mięsa wieprzowego Wietnam | Bánh chưng składa się z kleistego ryżu, soi i mięsa wieprzowego (by sxc )

Ryż jest najlepszym pożywieniem dla człowieka. Idealnie, jeśli uda się do niego dodać parę ziaren soi i choć trochę wieprzowiny. Tak musi żyć w kraju większość poddanych króla”, powiedziała matka przygotowując potrawę. Naśladowała przy tym okrągły kształt nieba i kwadratowy ziemi (według dawnych wierzeń chińskich ziemia jest kwadratowa, a pod półkulistą kopułą nieba leżą właśnie Chiny – stąd nazwa „Państwo Środka”).

Król spróbował wszystkich potraw, które przywieźli jego synowie. Ponieważ monarcha nigdy dotąd nie kosztował jedzenia prostych ludzi, ryżowe ciasto z soją i wieprzowiną posmakowało mu tak, że uczynił Linh Lang swoim następcą.    

wg C. Karras

 

Wietnam | Apetyczne bánh chưng gotowe do spożycia Wietnam | Apetyczne bánh chưng gotowe do spożycia (by pmquan )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności