Boże Narodzenie jest jednym z czterech najważniejszych świąt w Wietnamie (obok Urodzin Buddy, Nowego Roku i Mid-Autumn Festival). Obchodzone jest jako dzień narodzin Jezusa Chrystusa, nazywanego tu "Kito".

Mimo że buddyzm jest dominującą religią w Wietnamie, a chrześcijanie stanowią tylko mniejszość, Boże Narodzenie jest ważnym i uroczyście spędzanym okresem, zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych religii.

Wietnam | Boże Narodzenie jest okazją do obdarowywania się prezentami, stragany w całym Wietnamie zapełniają się wówczas upominkami Wietnam | Boże Narodzenie jest okazją do obdarowywania się prezentami, stragany w całym Wietnamie zapełniają się wowczas upominkami (by bjvs )

 

24 grudnia

Święta Bożego Narodzenia w Wietnamie trwają właściwie tylko kilka godzin, w Wigilię. W Pierwszy Dzień Świąt, czyli 25 grudnia, wszystko wraca do normy, sklepy są otwierane, robotnicy i urzędnicy pracują, a uczniowie i studenci obowiązkowo uczestniczą w zajęciach, na ten dzień wyznaczane są bowiem zaliczeniowe egzaminy i testy.

Dzień 25 grudnia nie jest więc świętem -€“ tak orzeka wietnamskie ustawodawstwo. Jest za to dniem poświęconym pamięci o utworzeniu Wietnamskiej Armii Ludowej.

Historia Bożego Narodzenia w Wietnamie

Wietnamskie Boże Narodzenie przypominało kiedyś swoim charakterem obchody na Zachodzie. Dramatyczne zmiany przyszły tu wraz z komunistycznym przejęciem władzy na połnocy (1954 r.) i na południu kraju (1975 r.). Katolikom odebrano wowczas prawo do publicznych obchodow i uroczyste świętowanie narodzin Chrystusa przeniosło się do zacisza domow.

W latach 90. Boże Narodzenie zaczęło stopniowo powracać do Wietnamu, stając się jednym z bardziej popularnych świąt zarowno wśrod chrześcijan, jak i wyznawcow innych wspolnot religijnych. Z pewnością wpływ na to miał ich komercyjny charakter i stopniowe otwarcie na wpływy i ideały Zachodu.

Wietnam | Święty Mikołaj między palmami…Wietnam | Święty Mikołaj między palmami (by hhoyer )

Czas na prezenty!

Obecnie Boże Narodzenie jest uznawane głownie za okazję do obdarowywania innych, zwłaszcza dzieci (swoich i swoich szefow). Prezenty wręcza się w dzień wigilijny, zwykle od pierwszej gwiazdki aż do połnocy. Młodzi ludzie i dzieci przebierają się chętnie w stroj Świętego Mikołaja.

Europejska tradycja świąteczna jest w Wietnamie bardzo powszechna, a najbardziej widać ją w dużych miastach, np. Ho Chi Minh City, gdzie dekoracjami i przedświąteczną gorączką przypomina bożonarodzeniowy klimat panujący w większości państw Europy.

Tradycje bożonarodzeniowe w Wietnamie

W wigilię Bożego Narodzenia pobożni Chrześcijanie uczestniczą w pasterce, po ktorej wracają do domow, aby spożyć uroczystą kolację. Kolacja ta jest najważniejszym posiłkiem obchodow Bożego Narodzenia w Wietnamie. Tradycyjne menu to przede wszystkim: zupa z kurczaka, pieczony indyk i tzw. christmas pudding. Dzieci z okazji narodzin Jezusa przygotowują w kościele jasełka.

Wietnamskie dzieci wierzą w istnienie Świętego Mikołaja i niektoe z nich w wigilijny wieczor umieszczają przed drzwiami domu swoje buty, aby rankiem 25 grudnia znaleźć w nich słodycze. Ten zwyczaj do złudzenia przypomina nasze Mikołajki.

Wietnam | Świąteczne dekoracje na ulicach HanoiWietnam | Świąteczne dekoracje na ulicach Hanoi (by bjvs )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności