Boże Narodzenie jest jednym z czterech najważniejszych świąt w Wietnamie (obok Urodzin Buddy, Nowego Roku i Mid-Autumn Festival). Obchodzone jest jako dzień narodzin Jezusa Chrystusa, nazywanego tu "Kito".

Mimo że buddyzm jest dominującą religią w Wietnamie, a chrześcijanie stanowią tylko mniejszość, Boże Narodzenie jest ważnym i uroczyście spędzanym okresem, zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych religii.

Wietnam | Boże Narodzenie jest okazją do obdarowywania się prezentami, stragany w całym Wietnamie zapełniają się wówczas upominkami Wietnam | Boże Narodzenie jest okazją do obdarowywania się prezentami, stragany w całym Wietnamie zapełniają się wowczas upominkami (by bjvs )

 

24 grudnia

Święta Bożego Narodzenia w Wietnamie trwają właściwie tylko kilka godzin, w Wigilię. W Pierwszy Dzień Świąt, czyli 25 grudnia, wszystko wraca do normy, sklepy są otwierane, robotnicy i urzędnicy pracują, a uczniowie i studenci obowiązkowo uczestniczą w zajęciach, na ten dzień wyznaczane są bowiem zaliczeniowe egzaminy i testy.

Dzień 25 grudnia nie jest więc świętem -€“ tak orzeka wietnamskie ustawodawstwo. Jest za to dniem poświęconym pamięci o utworzeniu Wietnamskiej Armii Ludowej.

Historia Bożego Narodzenia w Wietnamie

Wietnamskie Boże Narodzenie przypominało kiedyś swoim charakterem obchody na Zachodzie. Dramatyczne zmiany przyszły tu wraz z komunistycznym przejęciem władzy na połnocy (1954 r.) i na południu kraju (1975 r.). Katolikom odebrano wowczas prawo do publicznych obchodow i uroczyste świętowanie narodzin Chrystusa przeniosło się do zacisza domow.

W latach 90. Boże Narodzenie zaczęło stopniowo powracać do Wietnamu, stając się jednym z bardziej popularnych świąt zarowno wśrod chrześcijan, jak i wyznawcow innych wspolnot religijnych. Z pewnością wpływ na to miał ich komercyjny charakter i stopniowe otwarcie na wpływy i ideały Zachodu.

Wietnam | Święty Mikołaj między palmami…Wietnam | Święty Mikołaj między palmami (by hhoyer )

Czas na prezenty!

Obecnie Boże Narodzenie jest uznawane głownie za okazję do obdarowywania innych, zwłaszcza dzieci (swoich i swoich szefow). Prezenty wręcza się w dzień wigilijny, zwykle od pierwszej gwiazdki aż do połnocy. Młodzi ludzie i dzieci przebierają się chętnie w stroj Świętego Mikołaja.

Europejska tradycja świąteczna jest w Wietnamie bardzo powszechna, a najbardziej widać ją w dużych miastach, np. Ho Chi Minh City, gdzie dekoracjami i przedświąteczną gorączką przypomina bożonarodzeniowy klimat panujący w większości państw Europy.

Tradycje bożonarodzeniowe w Wietnamie

W wigilię Bożego Narodzenia pobożni Chrześcijanie uczestniczą w pasterce, po ktorej wracają do domow, aby spożyć uroczystą kolację. Kolacja ta jest najważniejszym posiłkiem obchodow Bożego Narodzenia w Wietnamie. Tradycyjne menu to przede wszystkim: zupa z kurczaka, pieczony indyk i tzw. christmas pudding. Dzieci z okazji narodzin Jezusa przygotowują w kościele jasełka.

Wietnamskie dzieci wierzą w istnienie Świętego Mikołaja i niektoe z nich w wigilijny wieczor umieszczają przed drzwiami domu swoje buty, aby rankiem 25 grudnia znaleźć w nich słodycze. Ten zwyczaj do złudzenia przypomina nasze Mikołajki.

Wietnam | Świąteczne dekoracje na ulicach HanoiWietnam | Świąteczne dekoracje na ulicach Hanoi (by bjvs )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności