W północnym Wietnamie znajdują się piękne plantacje brzoskwiniowych kwiatów Hoa Dao (Hoa đào). Są to kwiaty hodowane specjalnie na okazję obchodów Święta Tet (Tết), czyli wietnamskiego Nowego Roku.

Kwiat brzoskwini, ze względu na swój czerwono-różowy kolor, Wietnamczycy uważają za szczęśliwy symbol, przynoszący wiele korzyści i zapewniający pomyślność przez cały rok.

Wietnam | W tym roku pogoda była wyjątkowo łaskawa dla kwiatów Hoa DaoWietnam | W tym roku pogoda była wyjątkowo łaskawa dla kwiatów Hoa Dao (by hans_voralberg )

 

Rodzaje kwiatów brzoskwini

Istnieją cztery rodzaje kwiatów brzoskwini. Bich Dao ma głęboki różowy kolor i posiada wiele kwiatów, Dao Phai jest bladoróżowy i sadzony bywa głównie dla owoców. Dao bach – biały kwiat brzoskwini – jest stosunkowo trudny do uprawy, zaś drzewka odmiany thon są niskie, a ich kwiaty małe i posiadające wiele odcieni.

Kwiat brzoskwini na Nowy Rok

Gałązki z kwiatami brzoskwini są cennym darem wysłanym do krewnych mieszkających w Południowym Wietnamie z okazji Nowego Roku. Mają być życzeniem zapomnienia o kłopotach minionego roku i symbolem nadziei na lepszy czas dla najbliższych. Brzoskwiniowe drzewka i kwiaty są obecnie popularne także w wielu krajach europejskich.

Tylko mniej niż trzy tygodnie pozostało do obchodów Wietnamskiego Nowego Roku. Ogrodnicy w Tan Nhat, Ha Noi i Phu Thuong dokonują ostatecznego cięcia na swoich brzoskwiniowych drzewach. W tym roku sprzyjająca pogoda zapewniła kwiatom doskonałe warunki.

"Pogoda w tym roku była znacznie lepsza niż w zeszłym, bardziej wilgotna, deszczu i słońca było nieco mniej" – cieszy się 55-letni Do Thi Mai, plantator drzew brzoskwiniowego kwiatu w Phu Thuong. „W ubiegłym roku, gdy zbliżał się Tết kwiatów było znacznie mniej, ale w tym roku pogoda była łaskawa i pozwoliła nam wyhodować odpowiednią ilość pięknych kwiatów” – kontynuuje Do Thi Mai.

W listopadzie ogrodnicy zaczęli przycinanie drzew, aby wydały jak najwięcej pąków. Wietnamczycy uważają, że w tym roku ceny kwiatów mogą być wyższe niż w ubiegłym, z powodu rosnących kosztów produkcji i wyższych pensji dla robotników sezonowych.

Wietnam | Kwiaty Hoa đào reprezentują całe bogactwo odmian i odcieniWietnam | Kwiaty Hoa đào reprezentują całe bogactwo odmian i odcieni (by killua_zaoldyeck )

Nguyen Van Duong, inny plantator z Phu Thuong, także przewiduje wzrost cen: "Kwiaty w tym roku zdecydowanie lepiej wyglądają. Ponieważ ceny na wszystko rosną, uważamy, że cena za drzewa kwiatu brzoskwini również wzrośnie, ale niezbyt wiele."

Ogród Nguyen Van Chien oferuje tysiące drzew kwiatu brzoskwini, niektóre z nich rosną nawet kilkanaście lat.

"Ten rodzaj zimnej pogody, 14-18 stopni Celsjusza, jest doskonały. Kwiaty zachowują swój głęboki różowy kolor. Bez takiego chłodu, kolor kwiatów często jest zbyt mdły przez większe działanie słońca” – mówi ogrodnik.

W tym roku plantatorzy spodziewają się wspaniałego sezonu. Dwa lata temu, w okresie poprzedzającym Tet było bardzo gorąco, w ubiegłym roku zaś było dosyć zimno, tegoroczna aura wskazuje na to, że okres Nowego Roku będzie bardzo szczęśliwy, bo kwiecisty.

Wietnam | Istnieją cztery odmiany wietnamskich kwiatów brzoskwiniWietnam | Istnieją cztery odmiany wietnamskich kwiatów brzoskwini (by vuanhtuannguyen )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy,...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności