Na południowym brzegu Dolnego Mekongu (Sông Hậu Giang), 170 km na południowy-wschód od miasta Hô Chí Minh, leży największe miasto Delty Mekongu - Cần Thơ. Jest ono nie tylko geograficznym środkiem Delty, ale także znaczącym centrum gospodarczym Wietnamu.

Wietnam | Miasteczko Cần ThơWietnam | Miasteczko Cần Thơ (by C. Karras)

 

Dzieje miasta

Pierwsze wzmianki dotyczące tej miejscowości pochodzą z 1739 r. Miasto nosiło wówczas nazwę Trấn Giang, a pod francuskim panowaniem awansowało do rangi portu przeładunkowego ryżu i innych produktów rolnych.

Założony w 1966 r. uniwersytet, z kierunkami studiów skupiającymi się na rolnictwie i środowisku naturalnym, uczynił z Cân Thơ ważne centrum badawcze.

Klimat i ludzie

Położenie geograficzne miasta określa jego klimat: średnia temperatura powietrza wynosi tutaj 27°C przy średniej opadów 1635 mm.

Oprócz etnicznych Wietnamczyków -  Kinh, Cần Thơ zamieszkują też mniejszości Chăm, Hoa i Khmerów.

Gwarne targi wodne

Samo miasto nie posiada zbyt wielu atrakcji, ale tym, co przyciąga liczne rzesze turystów są niezwykłe pływające targi. Około 6 km od centrum Cần Thơ znajduje się niepozorne miasteczko Cái Răng, które jest centrum handlu w Delcie Mekongu. Na pływającym rynku Cái Răng gromadzi się każdego ranka cała ludność Delty – takie przynamniej odnosi się wrażenie.

Wietnam | Wspaniały targ w Cái RăngWietnam | Wspaniały targ w Cái Răng (by C. Karras)

Między dużymi łodziami załadowanymi dobrem wszelakim przeciskają się klienci na małych łódkach - kobiety, mężczyźni, dzieci. Stare opony chronią przed kolizjami.

Transportowane towary są nieustannie rozładowywane, przeładowywane i załadowywane. Owoce i warzywa są przerzucane z góry na dół i fachowo oceniane. Góry owoców czekają na nabywców. Ciężko obładowane małe łodzie, z linią wody niemal sięgającą burty, kierują się w stronę lądu.    

Gdzie, jeśli nie tutaj, w sercu Delty Mekongu, można lepiej zrozumieć pojęcie „świat wody”, albo „droga wodna”? Gdzie, jeśli nie tutaj, wśród tłumów kupujących i sprzedających, można zrozumieć znaczenie tej rzeki dla Wietnamu dla Wietnamu?

Wietnam | Pływający targ w Delcie MekonguWietnam | Pływający targ w Delcie Mekongu (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności