Na południowym brzegu Dolnego Mekongu (Sông Hậu Giang), 170 km na południowy-wschód od miasta Hô Chí Minh, leży największe miasto Delty Mekongu - Cần Thơ. Jest ono nie tylko geograficznym środkiem Delty, ale także znaczącym centrum gospodarczym Wietnamu.

Wietnam | Miasteczko Cần ThơWietnam | Miasteczko Cần Thơ (by C. Karras)

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Protest przeciwko budowie zapory wodnej w Laosie Protest przeciwko budowie zapory wodnej w Laosie
Budowa elektrowni wodnej w prowincji Sayabouli, będąca priorytetem rządu laotańskiego, musi jeszcze uzyskać aprobatę mię...

Dzieje miasta

Pierwsze wzmianki dotyczące tej miejscowości pochodzą z 1739 r. Miasto nosiło wówczas nazwę Trấn Giang, a pod francuskim panowaniem awansowało do rangi portu przeładunkowego ryżu i innych produktów rolnych.

Założony w 1966 r. uniwersytet, z kierunkami studiów skupiającymi się na rolnictwie i środowisku naturalnym, uczynił z Cân Thơ ważne centrum badawcze.

Klimat i ludzie

Położenie geograficzne miasta określa jego klimat: średnia temperatura powietrza wynosi tutaj 27°C przy średniej opadów 1635 mm.

Oprócz etnicznych Wietnamczyków -  Kinh, Cần Thơ zamieszkują też mniejszości Chăm, Hoa i Khmerów.

Gwarne targi wodne

Samo miasto nie posiada zbyt wielu atrakcji, ale tym, co przyciąga liczne rzesze turystów są niezwykłe pływające targi. Około 6 km od centrum Cần Thơ znajduje się niepozorne miasteczko Cái Răng, które jest centrum handlu w Delcie Mekongu. Na pływającym rynku Cái Răng gromadzi się każdego ranka cała ludność Delty – takie przynamniej odnosi się wrażenie.

Wietnam | Wspaniały targ w Cái RăngWietnam | Wspaniały targ w Cái Răng (by C. Karras)

Między dużymi łodziami załadowanymi dobrem wszelakim przeciskają się klienci na małych łódkach - kobiety, mężczyźni, dzieci. Stare opony chronią przed kolizjami.

Transportowane towary są nieustannie rozładowywane, przeładowywane i załadowywane. Owoce i warzywa są przerzucane z góry na dół i fachowo oceniane. Góry owoców czekają na nabywców. Ciężko obładowane małe łodzie, z linią wody niemal sięgającą burty, kierują się w stronę lądu.    

Gdzie, jeśli nie tutaj, w sercu Delty Mekongu, można lepiej zrozumieć pojęcie „świat wody”, albo „droga wodna”? Gdzie, jeśli nie tutaj, wśród tłumów kupujących i sprzedających, można zrozumieć znaczenie tej rzeki dla Wietnamu dla Wietnamu?

Wietnam | Pływający targ w Delcie MekonguWietnam | Pływający targ w Delcie Mekongu (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności