Cesarska Cytadela Than Long (Thăng Long) została zbudowana przez dynastię Ly (Lý) w XI wieku, na pozostałościach chińskiej twierdzy z VII wieku, jako oznaka niezależności państwa Dai Viet (Đại Việt). Ta interesująca budowla znajduje się w stolicy Wietnamu – Hanoi.

Wietnam | Wieża Flagowa jest jednym z zachowanych elementów Cytadeli w Hanoi oraz charakterystycznym symbolem wietnamskiej stolicyWietnam | Wieża Flagowa jest jednym z zachowanych elementów Cytadeli w Hanoi oraz charakterystycznym symbolem wietnamskiej stolicy (by jlascar)

 

Cesarska Cytadela – Hoàng thành Thăng Long

Nazwa tego obiektu brzmi: Hoàng thành Thăng Long, gdzie Thang Long, to dawna nazwa Hanoi, a hoang thanh oznacza po prostu "cytadelę".

Budowla ta była rezydencją wielu wietnamskich dynastii królewskich, pod których panowaniem miasto Thăng Long pozostawało stolicą od 1010 r. do 1802 r., zmieniając tylko w międzyczasie nazwy.

Miejsce to jest jedyną w swoim rodzaju syntezą elementów różnorodnych kultur. Odzwierciedlają one artystyczne, filozoficzne i religijne idee, które wpływały na południowo-wschodnią kulturę rozwijającą się w punkcie przenikania wpływów Chin od północy i hinduistycznego królestwa Champa od południa.

Zachowana zabudowa

Dzisiejszy obszar cytadeli obejmuje nieliczne zachowane budowle oraz stanowiska archeologiczne ze znaczącymi znaleziskami, które reprezentują różne okresy historyczne.

Z dniem 1.08.2010 r. Cytadela Cesarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Na przestrzeni dziejów, w wojnach przeciwko Chińczykom, Mongołom i Chăm, cytadela była wielokrotnie burzona. Reszty dokonali w 1873 r. Francuzi, którzy później zresztą wykorzystali pozostałości twierdzy na koszary dla wojska.

Do zachowanych, względnie zrekonstruowanych budowli należą m. in.: licząca 33,4 m wysokości Wieża Flagowa z 1805 roku (Cột cờ Hà Nội), Brama Centralna z XV wieku, Brama Północna oraz Pawilon Księżniczek (Hậu Lâu).

Wietnam | Cesarska Cytadela w Hanoi – Hoàng thành Thăng LongWietnam | Cesarska Cytadela w Hanoi – Hoàng thành Thăng Long (by cathrinka.blog.de )

Zwiedzanie cytadeli

Tereny cytadeli rozciągające się od Starego Miasta do Mauzoleum, dostępne są dla zwiedzających tylko w dwóch punktach: Wieża Flagowa z pięknym widokiem na okolicę oraz Muzeum Historii Wojska, mieszczące się w kolonialnych budynkach. Wstęp kosztuje 20 000 đong (zobacz: kalkulator walutowy).

Kilka słów o samej Wieży Flagowej

Wieża Flagowa  wysoka na 33,4 m, a razem z flagą sięgająca nawet 41 metrów, jest jednym z charakterystycznych symboli stolicy Wietnamu. Budowla ta została wzniesiona w 1812 r.

Wieża Flagowa składa się z trzech pięter i właściwej wieży w formie piramidy, do której wierzchołka prowadzą kręte schody. Wnętrze wieży rozświetlają niezwykłe okna, z których  36 ma kształt kwiatu, a kolejnych 6 – wachlarza. Na wierzchołku wieży dumnie króluje wietnamska flaga.

Wietnam | Jak sama nazwa wskazuje, na szczycie budowli nie mogło zabraknąć flagi WietnamuWietnam | Jak sama nazwa wskazuje, na szczycie budowli nie mogło zabraknąć flagi Wietnamu (by chinasaur)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności