Cesarska Cytadela Than Long (Thăng Long) została zbudowana przez dynastię Ly (Lý) w XI wieku, na pozostałościach chińskiej twierdzy z VII wieku, jako oznaka niezależności państwa Dai Viet (Đại Việt). Ta interesująca budowla znajduje się w stolicy Wietnamu – Hanoi.

Wietnam | Wieża Flagowa jest jednym z zachowanych elementów Cytadeli w Hanoi oraz charakterystycznym symbolem wietnamskiej stolicyWietnam | Wieża Flagowa jest jednym z zachowanych elementów Cytadeli w Hanoi oraz charakterystycznym symbolem wietnamskiej stolicy (by jlascar)

 

Cesarska Cytadela – Hoàng thành Thăng Long

Nazwa tego obiektu brzmi: Hoàng thành Thăng Long, gdzie Thang Long, to dawna nazwa Hanoi, a hoang thanh oznacza po prostu "cytadelę".

Budowla ta była rezydencją wielu wietnamskich dynastii królewskich, pod których panowaniem miasto Thăng Long pozostawało stolicą od 1010 r. do 1802 r., zmieniając tylko w międzyczasie nazwy.

Miejsce to jest jedyną w swoim rodzaju syntezą elementów różnorodnych kultur. Odzwierciedlają one artystyczne, filozoficzne i religijne idee, które wpływały na południowo-wschodnią kulturę rozwijającą się w punkcie przenikania wpływów Chin od północy i hinduistycznego królestwa Champa od południa.

Zachowana zabudowa

Dzisiejszy obszar cytadeli obejmuje nieliczne zachowane budowle oraz stanowiska archeologiczne ze znaczącymi znaleziskami, które reprezentują różne okresy historyczne.

Z dniem 1.08.2010 r. Cytadela Cesarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Na przestrzeni dziejów, w wojnach przeciwko Chińczykom, Mongołom i Chăm, cytadela była wielokrotnie burzona. Reszty dokonali w 1873 r. Francuzi, którzy później zresztą wykorzystali pozostałości twierdzy na koszary dla wojska.

Do zachowanych, względnie zrekonstruowanych budowli należą m. in.: licząca 33,4 m wysokości Wieża Flagowa z 1805 roku (Cột cờ Hà Nội), Brama Centralna z XV wieku, Brama Północna oraz Pawilon Księżniczek (Hậu Lâu).

Wietnam | Cesarska Cytadela w Hanoi – Hoàng thành Thăng LongWietnam | Cesarska Cytadela w Hanoi – Hoàng thành Thăng Long (by cathrinka.blog.de )

Zwiedzanie cytadeli

Tereny cytadeli rozciągające się od Starego Miasta do Mauzoleum, dostępne są dla zwiedzających tylko w dwóch punktach: Wieża Flagowa z pięknym widokiem na okolicę oraz Muzeum Historii Wojska, mieszczące się w kolonialnych budynkach. Wstęp kosztuje 20 000 đong (zobacz: kalkulator walutowy).

Kilka słów o samej Wieży Flagowej

Wieża Flagowa  wysoka na 33,4 m, a razem z flagą sięgająca nawet 41 metrów, jest jednym z charakterystycznych symboli stolicy Wietnamu. Budowla ta została wzniesiona w 1812 r.

Wieża Flagowa składa się z trzech pięter i właściwej wieży w formie piramidy, do której wierzchołka prowadzą kręte schody. Wnętrze wieży rozświetlają niezwykłe okna, z których  36 ma kształt kwiatu, a kolejnych 6 – wachlarza. Na wierzchołku wieży dumnie króluje wietnamska flaga.

Wietnam | Jak sama nazwa wskazuje, na szczycie budowli nie mogło zabraknąć flagi WietnamuWietnam | Jak sama nazwa wskazuje, na szczycie budowli nie mogło zabraknąć flagi Wietnamu (by chinasaur)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności