Pod koniec X wieku upadła w Chinach dynastia Tang. Wietnamczycy wykorzystali ten okres słabości, aby wyzwolić się spod panowania chińskiego.

Wietnam | Pierwsze wolne państwo wietnamskie rozwijało się od X w.Wietnam | Pierwsze wolne państwo wietnamskie rozwijało się od X w. (by Everjean)

 

Wolne państwo wietnamskie

Pierwsze wolne państwo wietnamskie, po trwającej ponad 1000 lat okupacji chińskiej, powstało po zwycięskiej bitwie nad rzeką Bạch Đằng w roku 938. Umacnianie państwa prowadził do 968 roku władca Dinh Bo Linh. Przez następnych 31 lat do władzy dochodziły różne krótkotrwale dynastie.

Dynastia Ly

W latach 1010-1225 Wietnamem rządziła dynastia Ly, której założycielem był Ly Thai to. Pod panowaniem dynastii Ly państwo wietnamskie skutecznie obroniło się przed Chińczykami, Khmerami i Czamami. W połowie XI stulecia Wietnamczycy zajęli nawet część terytorium Cham.

Dynastia Ly wzmocniła państwo według wzorów chińskich, a struktury państwowe – wojskowe i administracyjne – zostały dostosowane do wietnamskich potrzeb.

Dynastia Tran

W wyniku zamieszek dynastia Ly upadła w 1225 roku, a władzę przejęła dynastia Tran. W sojuszu z państwem Cham udało jej się obronić kraj przez agresją Chin.

Wietnam | Cesarski dwór w HueWietnam | Cesarski dwór w Hue (by feserc)

Dynastia Ho

Od 1400 do 1407 r. tron objęła dynastia Ho i wtedy doszło do krótkotrwałego powrotu pod panowanie chińskie. Czynione wtedy intensywne próby sinizacji (schińszczania) Wietnamu doprowadziły do systematycznego niszczenia dorobku literatury wietnamskiej.

Dynastia Le

W roku 1427 cesarz Le Loi zapoczątkował dynastię Le, która rządziła Wietnamem aż do 1789 r. Pod rządami Le przywrócono należne miejsce wietnamskim tradycjom, jednakże podstawą organizacji państwowej pozostał konfucjanizm. W międzyczasie państwo Champa zostało podbite i Wietnam rozciągnął się aż po Mekong.

Przybysze z Europy i pierwszy alfabet

Od końca XIV wieku potęga dworu cesarskiego zaczęła słabnąć na korzyść wpływowych rodzin kupieckich i obecnych od 1516 roku Europejczyków. Dwór cesarski tolerował w kraju licznych jezuitów i franciszkanów. Europejscy misjonarze przynieśli do Wietnamu nie tylko nową religię, ale też nowe technologie.

Jezuita Alexandre de Rhodes stworzył wówczas podstawy alfabetu wietnamskiego bazującego na łacińskim – jest on w użyciu do dzisiaj.

Wietnam | Turyści także mają szansę poczuć się jak członkowie cesarskich dynastii Wietnam | Turyści także mają szansę poczuć się jak członkowie cesarskich dynastii (by tuey)

Cesarz Gia Long i Viet Nam

W roku 1771 wybuchła rebelia Tây-Sơn. Z wojny domowej wyszedł zwycięsko, wspierany przez Francuzów, książę Nguyễn Phúc Ánh. Obwołał się cesarzem Gia Long, przeniósł stolicę do miasta Huế i po raz pierwszy nadał państwu nazwę Viet Nam.

Pod jego panowaniem, za namową Francuzów, rozpoczęto realizację ogromnych projektów w zakresie obronności i infrastruktury, które doprowadziły skarb państwa do ruiny. Terytorium Wietnamu w owym czasie znacznie się powiększyło, od 1834 roku dołączono do niego część dzisiejszej Kambodży – prowincję Tran-tay-thanh.

Wietnam | Po takich ogrodach przechadzali się wietnamscy imperatorzyWietnam | Po takich ogrodach przechadzali się wietnamscy imperatorzy (by christianhaugen)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności