Pod koniec X wieku upadła w Chinach dynastia Tang. Wietnamczycy wykorzystali ten okres słabości, aby wyzwolić się spod panowania chińskiego.

Wietnam | Pierwsze wolne państwo wietnamskie rozwijało się od X w.Wietnam | Pierwsze wolne państwo wietnamskie rozwijało się od X w. (by Everjean)

 

Wolne państwo wietnamskie

Pierwsze wolne państwo wietnamskie, po trwającej ponad 1000 lat okupacji chińskiej, powstało po zwycięskiej bitwie nad rzeką Bạch Đằng w roku 938. Umacnianie państwa prowadził do 968 roku władca Dinh Bo Linh. Przez następnych 31 lat do władzy dochodziły różne krótkotrwale dynastie.

Dynastia Ly

W latach 1010-1225 Wietnamem rządziła dynastia Ly, której założycielem był Ly Thai to. Pod panowaniem dynastii Ly państwo wietnamskie skutecznie obroniło się przed Chińczykami, Khmerami i Czamami. W połowie XI stulecia Wietnamczycy zajęli nawet część terytorium Cham.

Dynastia Ly wzmocniła państwo według wzorów chińskich, a struktury państwowe – wojskowe i administracyjne – zostały dostosowane do wietnamskich potrzeb.

Dynastia Tran

W wyniku zamieszek dynastia Ly upadła w 1225 roku, a władzę przejęła dynastia Tran. W sojuszu z państwem Cham udało jej się obronić kraj przez agresją Chin.

Wietnam | Cesarski dwór w HueWietnam | Cesarski dwór w Hue (by feserc)

Dynastia Ho

Od 1400 do 1407 r. tron objęła dynastia Ho i wtedy doszło do krótkotrwałego powrotu pod panowanie chińskie. Czynione wtedy intensywne próby sinizacji (schińszczania) Wietnamu doprowadziły do systematycznego niszczenia dorobku literatury wietnamskiej.

Dynastia Le

W roku 1427 cesarz Le Loi zapoczątkował dynastię Le, która rządziła Wietnamem aż do 1789 r. Pod rządami Le przywrócono należne miejsce wietnamskim tradycjom, jednakże podstawą organizacji państwowej pozostał konfucjanizm. W międzyczasie państwo Champa zostało podbite i Wietnam rozciągnął się aż po Mekong.

Przybysze z Europy i pierwszy alfabet

Od końca XIV wieku potęga dworu cesarskiego zaczęła słabnąć na korzyść wpływowych rodzin kupieckich i obecnych od 1516 roku Europejczyków. Dwór cesarski tolerował w kraju licznych jezuitów i franciszkanów. Europejscy misjonarze przynieśli do Wietnamu nie tylko nową religię, ale też nowe technologie.

Jezuita Alexandre de Rhodes stworzył wówczas podstawy alfabetu wietnamskiego bazującego na łacińskim – jest on w użyciu do dzisiaj.

Wietnam | Turyści także mają szansę poczuć się jak członkowie cesarskich dynastii Wietnam | Turyści także mają szansę poczuć się jak członkowie cesarskich dynastii (by tuey)

Cesarz Gia Long i Viet Nam

W roku 1771 wybuchła rebelia Tây-Sơn. Z wojny domowej wyszedł zwycięsko, wspierany przez Francuzów, książę Nguyễn Phúc Ánh. Obwołał się cesarzem Gia Long, przeniósł stolicę do miasta Huế i po raz pierwszy nadał państwu nazwę Viet Nam.

Pod jego panowaniem, za namową Francuzów, rozpoczęto realizację ogromnych projektów w zakresie obronności i infrastruktury, które doprowadziły skarb państwa do ruiny. Terytorium Wietnamu w owym czasie znacznie się powiększyło, od 1834 roku dołączono do niego część dzisiejszej Kambodży – prowincję Tran-tay-thanh.

Wietnam | Po takich ogrodach przechadzali się wietnamscy imperatorzyWietnam | Po takich ogrodach przechadzali się wietnamscy imperatorzy (by christianhaugen)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności