Odwiedzana tylko przez nielicznych turystów pagoda Chua Tram Gian (Chùa Trăm Gian), nazywana też Chùa Quảng Nghiêm albo Chùa Tiên Lữ, leży na 50-metrowym wzgórzu Tiên Lữ (gmina Tiên Phương w dystrykcie Chương Mỹ, który dzisiaj należy do obszaru miasta Hanoi).

Od centrum stolicy Wietnamu świątynia oddalona jest około 35 km.

Wietnam | Świątynia Chùa Trăm GianWietnam | Świątynia Chùa Trăm Gian (by C. Karras )

 

Jazda wąskimi uliczkami i grzbietami grobli daje dobre wyobrażenie o życiu ludzi w tym regionie. Wizytę w tej pagodzie można bardzo dobrze połączyć ze zwiedzaniem leżących całkiem niedaleko znanych pagód Thay (Thầy) i Tay Phuong (Tây Phương).

Ze swoim świątynnym ogrodem, w którym stoją małe stupy (budowle o funkcji relikwiarzy) z doczesnymi szczątkami mnichów i ze starymi, liczącymi daleko ponad sto lat drzewami, stwarza Chùa Trăm Gian wrażenie metafizycznego spokoju.

Założona została w 1185 roku i składa się dzisiaj z trzech grup budowli posiadających łącznie 104 pomieszczenia (stąd dzisiejsza nazwa). Zbudowana w 1693 roku dwupiętrowa dzwonnica należy do najstarszych budowli tego typu w Wietnamie. Wiszący pod dachem dzwon został odlany w 1794 r. Ma on 1,4 m wysokości i średnicę ok. 60 cm.

Do najbardziej wartościowych zabytków w pagodzie należą 153 posągi Buddy, w większości drewniane. Szczególną czcią otaczany jest posąg generała Đặng Tiến Đông, który w 1789 r. uwolnił Thăng Long (Hanoi) od Cińczyków oraz figura Bodhisattva Quan Thế Âm Bồ Tát (także Quan Âm), wietnamskiej wersji bogini miłosierdzia.

O historii Pagody Stu Izb opowiada dawna legenda:

Rzecz działa się w czasach dynastii Tran (Trần) (1226-1400). Pewna kobieta z wioski Boi Khe (Bồi Khê) marzyła o tym, aby urodzić buddę (chodzi tu o ogólne określenie człowieka oświeconego). W końcu zaszła w ciążę i urodziła syna. Po śmierci rodziców dziewięcioletni chłopiec opuścił rodzinną wieś i w pagodzie Dai Bi (Đại Bi) zaczął studiować buddyzm. W wieku 15 lat odwiedził Tiên Lữ i urzekło go piękno tutejszego krajobrazu. Młodzieniec poprosił mnichów pagody o dalszą naukę. Kiedy po 10 latach zakończył swoje studia, bardzo szybko zyskał rozgłos wielkiego uczonego. Król Trần sprowadził go do stolicy i nadał mu szacowne imię Duv Minh (Đức Minh).

Po śmierci przełożonego pagody Tiên Lữ, Đức Minh wrócił w to wyjątkowe miejsce i zbudował tam nową świątynię. W wieku 95 lat zamknął się w swojej izbie, pożegnał się z uczniami i uwolnił duszę. Sto dni później uczniowie otworzyli izbę i pochowali szczątki uczonego w stupie. Odtąd czcigodny Đức Minh jest czczony jako święty z Bối (od nazwy miejsca urodzenia). 

Wietnam | Chua Tram Gian – świątynny ogródWietnam | Chua Tram Gian – świątynny ogród (by C. Karras )

Źródło: C. Karras

Zainteresują Cię również

Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy Lekcje wietnamskiego: Lekcja 26 – wietnamskich samogłosek ciąg dalszy
Jak się okazuje, temat wietnamskich samogłosek jest dość szeroki i nie poprzestaniemy jedynie na ogólnym wprowadzeniu w temat...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności