Miasto stołeczne prowincji Lâm Đồng, położone na wysokości 1500 m n.p.m., ma wiele nazw: „Mały Paryż”, ”Miasto artystów”, „Miasto wiecznej wiosny” lub też skrót łacińskiego zwrotu „Dat Aliis Laetitiam Aliis Temperiem” (co w przybliżeniu oznacza: „dać jednemu piękno, innemu świeżość”).

Wietnam | Miejskie targowiskoWietnam | Miejskie targowisko (by Everjean)

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...

Jak zawsze w takim wypadku, wszystkie nazwy są mniej albo więcej trafne. Najbardziej prawdopodobne, chociaż prozaiczne, jest tłumaczenie nazwy Đà Lạt jako „Rzeka (narodu) Lạt”.

Da Lat i jego mieszkańcy

Miasto Đà Lạt liczy ok. 256 600 mieszkańców (wg stanu na 2009 r.), a zaludnienie wynosi tutaj 469 osób/km2.

Klimat Da Lat

Ze względu na położenie panuje tutaj klimat zbliżony do umiarkowanego - średnia temperatura wynosi 18-21°C, przy czym najwyższa nie przekracza 30°C, a najniższa nie spada poniżej 5°C. Średnia ilość opadów w roku, to 1562 mm.

Chłodny klimat i podobne do parku otoczenie wyróżniają to miasto od innych w Wietnamie. Z tego też powodu Đà Lạt jest ulubionym celem wycieczek mieszkańców miasta Hồ Chí Minh. Z dawnego Sajgonu można dotrzeć do Đà Lạt albo samolotem (45 minut), albo autobusem (6 godzin). Również z Hanoi są połączenia lotnicze do Đà Lạt.

Wietnam | Przedziwne domy z Đà Lạt Wietnam | Przedziwny dom z Đà Lạt (by djrue)

Miejsce wytchnienia francuskich kolonizatorów

Łagodny klimat i czarująca mieszanka przyrodniczej sielanki z egzotyką skłoniły francuskie władze kolonialne do stworzenia na płaskowyżu Lang Biang małego świata sztuki. W roku 1897, lekarz i podróżnik Alexandre Yersin, w jednej z licznych podróży po Wietnamie zbadał tę okolicę. Ze względu na jej całoroczny przyjemny klimat polecił to miejsce władzom kolonialnym na założenie górskiego kurortu.

W terenie otoczonym przez wiecznie zielone lasy, małe rzeki i wodospady oraz idylliczne jeziora, powstały wille, hotele i kościoły. Zmęczeni moskitami i upałem nizinnych miast urzędnicy kolonialni, francuscy kupcy i ich miejscowi faworyci ciągnęli tutaj, aby odpocząć w miłym, chłodnym, górskim powietrzu.

Powiew Europy

W czasie wojny wietnamskiej Đà Lạt zostało w dużej mierze nienaruszone i rozwinęło się w ostatnim czasie w Mekkę narodowej turystyki. Dla wielu Wietnamczyków miasto pozostaje synonimem piękna i wypoczynku i jest ulubionym celem podróży. Przy tym, co jest całkiem nietypowe dla Wietnamu, turysta może mieć wrażenie, że przebywa w mieście europejskim.

Wietnam | Malownicze okolice Đà LạtWietnam | Malownicze okolice Đà Lạt (by functoruser)

Malownicze jezioro w samym centrum miasta

Centralnym punktem miasta jest sztuczne jezioro Xuân Hương, które do 1919 r. było zatoką. Ma ono ok. 5 km2 powierzchni i można popływać po nim łódką w kształcie łabędzia.

Na wzgórzu nad jeziorem wznosi się była rezydencja francuskiego gubernatora.

Na północno-zachodnim brzegu jeziora Xuân Hương znajduje się ogród kwiatowy (Công viên hoa Đà Lạt). Oczarowuje zwiedzających morzem różnobarwnych orchidei, hortensji, róż, tulipanów, mieczyków i wielu innych gatunków kwiatów i kwitnących krzewów. Wioski wokół Đà Lạt są znane i słyną z hodowli kwiatów.

Wietnam | Rzut oka na Đà LạtWietnam | Rzut oka na Đà Lạt (by tuey)

Zainteresują Cię również

Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności