Miasto stołeczne prowincji Lâm Đồng, położone na wysokości 1500 m n.p.m., ma wiele nazw: „Mały Paryż”, ”Miasto artystów”, „Miasto wiecznej wiosny” lub też skrót łacińskiego zwrotu „Dat Aliis Laetitiam Aliis Temperiem” (co w przybliżeniu oznacza: „dać jednemu piękno, innemu świeżość”).

Wietnam | Miejskie targowiskoWietnam | Miejskie targowisko (by Everjean)

 

Jak zawsze w takim wypadku, wszystkie nazwy są mniej albo więcej trafne. Najbardziej prawdopodobne, chociaż prozaiczne, jest tłumaczenie nazwy Đà Lạt jako „Rzeka (narodu) Lạt”.

Da Lat i jego mieszkańcy

Miasto Đà Lạt liczy ok. 256 600 mieszkańców (wg stanu na 2009 r.), a zaludnienie wynosi tutaj 469 osób/km2.

Klimat Da Lat

Ze względu na położenie panuje tutaj klimat zbliżony do umiarkowanego - średnia temperatura wynosi 18-21°C, przy czym najwyższa nie przekracza 30°C, a najniższa nie spada poniżej 5°C. Średnia ilość opadów w roku, to 1562 mm.

Chłodny klimat i podobne do parku otoczenie wyróżniają to miasto od innych w Wietnamie. Z tego też powodu Đà Lạt jest ulubionym celem wycieczek mieszkańców miasta Hồ Chí Minh. Z dawnego Sajgonu można dotrzeć do Đà Lạt albo samolotem (45 minut), albo autobusem (6 godzin). Również z Hanoi są połączenia lotnicze do Đà Lạt.

Wietnam | Przedziwne domy z Đà Lạt Wietnam | Przedziwny dom z Đà Lạt (by djrue)

Miejsce wytchnienia francuskich kolonizatorów

Łagodny klimat i czarująca mieszanka przyrodniczej sielanki z egzotyką skłoniły francuskie władze kolonialne do stworzenia na płaskowyżu Lang Biang małego świata sztuki. W roku 1897, lekarz i podróżnik Alexandre Yersin, w jednej z licznych podróży po Wietnamie zbadał tę okolicę. Ze względu na jej całoroczny przyjemny klimat polecił to miejsce władzom kolonialnym na założenie górskiego kurortu.

W terenie otoczonym przez wiecznie zielone lasy, małe rzeki i wodospady oraz idylliczne jeziora, powstały wille, hotele i kościoły. Zmęczeni moskitami i upałem nizinnych miast urzędnicy kolonialni, francuscy kupcy i ich miejscowi faworyci ciągnęli tutaj, aby odpocząć w miłym, chłodnym, górskim powietrzu.

Powiew Europy

W czasie wojny wietnamskiej Đà Lạt zostało w dużej mierze nienaruszone i rozwinęło się w ostatnim czasie w Mekkę narodowej turystyki. Dla wielu Wietnamczyków miasto pozostaje synonimem piękna i wypoczynku i jest ulubionym celem podróży. Przy tym, co jest całkiem nietypowe dla Wietnamu, turysta może mieć wrażenie, że przebywa w mieście europejskim.

Wietnam | Malownicze okolice Đà LạtWietnam | Malownicze okolice Đà Lạt (by functoruser)

Malownicze jezioro w samym centrum miasta

Centralnym punktem miasta jest sztuczne jezioro Xuân Hương, które do 1919 r. było zatoką. Ma ono ok. 5 km2 powierzchni i można popływać po nim łódką w kształcie łabędzia.

Na wzgórzu nad jeziorem wznosi się była rezydencja francuskiego gubernatora.

Na północno-zachodnim brzegu jeziora Xuân Hương znajduje się ogród kwiatowy (Công viên hoa Đà Lạt). Oczarowuje zwiedzających morzem różnobarwnych orchidei, hortensji, róż, tulipanów, mieczyków i wielu innych gatunków kwiatów i kwitnących krzewów. Wioski wokół Đà Lạt są znane i słyną z hodowli kwiatów.

Wietnam | Rzut oka na Đà LạtWietnam | Rzut oka na Đà Lạt (by tuey)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności