Największe miasto centralnego Wietnamu leżało niegdyś na obszarze królestwa Chăm. Wietnamska nazwa miasta wywodzi się od historycznego określenia tej miejscowości jako „Daknan”, co znaczyło „Rozległy obszar wody”. Ma to związek z położeniem Da Nang (Đà Nẵng) nad deltą rzeki Hàn.

Wietnam | Đà NẵngWietnam | Da Nang (Đà Nẵng) (by dalbera)

 

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...

Jedno z ważniejszych miast południowo-środkowego wybrzeża Wietnamu

Obok Da Nang (zapisywanym czasem także jako: Danang) przebiega państwowa trasa nr 1, łącząca Hanoi z miastem Ho Chi Minh: do stolicy jest stąd 763 km, a do Ho Chi Minh – 982 km. Poza połączeniem drogowym istnieją dogodne połączenia kolejowe oraz lotnicze (lotnisko w Da Nang posiada status lotniska międzynarodowego).

W pobliżu Da Nang znajdują się dwa najbardziej popularne wśród turystów miasta centralnego Wietnamu: Hue (Huế) i Hoi An (Hội An).

Klimat Da Nang

Po przyjeździe do Da Nang (Đà Nẵng) czuje się od razu różnicę między strefami klimatycznymi Wietnamu.

O ile w Wietnamie Północnym rozróżnia się cztery pory roku, to poczynając od Da Nang i dalej na południe – tylko dwie: porę suchą i deszczową. Od czerwca do sierpnia temperatura sięga 28-29 stopni, a w najchłodniejszych miesiącach (grudzień-luty) spada do 22-23 stopni.

Wietnam | W Da Nang nie brak ekskluzywnych kurortówWietnam | W Da Nang nie brak ekskluzywnych kurortów (by archer10 )

Miasto portowe Da Nang

W czasie wojny Amerykanie przekształcili Da Nang w wielką bazę wszystkich trzech swoich rodzajów wojsk: morskich, lądowych i powietrznych. Dzisiaj miasto to jest ważnym portem Wietnamu. Oprócz portu rzecznego (na rzece Hàn) znajduje się tutaj morski port handlowy oraz wojenny.

Wietnam | Da Nang znajduje się w 10 najchętniej odwiedzanych miast WietnamuWietnam | Da Nang znajduje się w 10 najchętniej odwiedzanych miast Wietnamu (by archer10 )

Atrakcje Da Nang

Đà Nẵng jest stosunkowo młodym miastem; zostało zbudowane pod koniec XIX wieku w związku z koniecznością przeniesienia portu z Hoi An (Hội An). Nie ma tutaj zbyt wielu zabytków architektury, ale na pewno warto zwiedzić muzeum sztuki Cham (Chăm) oraz świątynię Cao Dai (Cao Đài).

Główne atrakcje Da Nang (Đà Nẵng) (zarówno architektoniczne, jak i przyrodnicze) znajdują się jednak nie w samym mieście, ale w jego okolicy. Należą do nich: przełęcz Hải Vân, Góry Marmurowe, Góry Bà Nà, świątynny zespół My Son (centrum religijne królestwa Chăm) i oczywiście przepiękne, rozległe plaże.

Wietnam | Muzeum sztuki Chăm Wietnam | Muzeum sztuki Chăm w Da Nang (by dalbera)

Zainteresują Cię również

Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności