W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dzieła polskich kompozytorów wykonał Wietnamczyk Dang Thai Son oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą profesora Antoniego Wita, który od 1 stycznia 2002 jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Narodowej.

Wietnam |  Dang Thai Son w 1999 r.wziął udział w koncertcie z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka ChopinaWietnam | Dang Thai Son w 1999 r.wziął udział w koncertcie z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (by dreamsjung )

 

Pierwszy koncert filharmonii

Pierwszy, inauguracyjny Koncert Filharmonii, obejmujący utwory polskich kompozytorów, odbył się 5 listopada 1901 roku. Orkiestrę poprowadził wtedy Emil Młynarski, a w roli solistów wystąpili: Wiktor Grąbczewski na basie oraz Ignacy Jan Paderewski na fortepianie. Od tamtego czasu Filharmonia nazbierała na swoim koncie około 120 tournée, które odbyły się na terenie pięciu kontynentów. Najsłynniejsze muzyczne ośrodki na całym świecie, takie jak: Chicago Symphony Hall, Suntory Hall, La Scala czy Carnegie Hall systematycznie zapraszają warszawską filharmonię do wzięcia udziału w koncertach. Obecnie Filharmonia Narodowa liczy 112 instrumentalistów i 100 artystów chóru.

Kim jest Dang Thai Son?

Dang Thai Son, który w tym roku gościł na jubileuszowym koncercie jest wybitnym fortepianistą wietnamskim. Urodził się 2 VII 1958 w Hanoi. Jest wielokrotnym zwycięzcą konkursów fortepianowych na całym świecie, wśród nich także X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980. Thai Son rozpoczął naukę gry na instrumencie w Szkole Muzycznej swojego miasta rodzinnego w latach 1965-1976. Nauczycielką była jego matka – wychowanka m.in. profesora Polaka Kajetana Mochtaka. Był także uczniem Konserwatorium Moskiewskiego w klasie fortepianu Władimira Natansona, a od roku 1983 kontynuował naukę u Dymitra Baszkirowa.

Dang Thai Son po wygranej w Konkursie Chopinowskim rozpoczął karierę koncertową na arenie międzynarodowej. Artysta stworzył także wiele nagrań dla film fonograficznych w Polsce, Rosji, Niemczech czy Japonii. Na uwagę zasługuje co najmniej kilka z jego płyt. w 1999 roku artsta uczestniczył także w koncercie inaugurującym Rok Chopinowski w Polsce. Obecnie Dang Thai Son mieszka w Kanadzie, pracuje jako pedagog i współpracuje z Kunitachi Music College w Tokio.

Zainteresują Cię również

Naród Brau Naród Brau
Członkowie ludu Brâu (Brau, Brao) przywędrowali do Wietnamu ponad 100 lat temu. Największa ich liczba zamieszkuje Laos (od 13...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka&...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Jezioro Westchnień w Da Lat Jezioro Westchnień w Da Lat
Trzeba przyznać, że Wietnamczycy maja talent do nadawania pewnym miejscom niezwykle romantycznych nazw. Któż słysząc o...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności