Rok 2010 był dobrym rokiem dla turystyki w Delcie Mekongu: łącznie w regionie tym naliczono 1,46 mln zwiedzających, czyli o 20% więcej niż w roku poprzednim. Jak podają statystyki, jedna trzecia wszystkich zagranicznych gości Wietnamu odwiedza to malownicze miejsce.

Wietnam | Po regionie Delty Mekongu najlepiej poruszać się arteriami wodnymiWietnam | Po regionie Delty Mekongu najlepiej poruszać się arteriami wodnymi (by dgmckelvey)

 

Atrakcje Delty Mekongu

Szeroko rozgałęzione ujście rzeki oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji. Najbardziej znane są pływające targi w Cai Be (Cái Bè) i Cai Rang (Cái Răng, koło Cần Thơ). Inne osobliwości, to m. in. pływające wioski koło Long Xuyen (Long Xuyên) i Chau Doc (Châu Đốc), osiedla Khmerów i khmerskie pagody po drodze do Kambodży oraz rybne farmy, w których pod pływającymi domami hoduje się cenione w Europie pangi.

Życie mieszkańców w Delcie Mekongu najlepiej zaobserwować z perspektywy wody, np. podczas wyprawy łodzią. Liczne kanały i odnogi rzeki, które tętnią życiem od świtu do zmierzchu, są głównymi arteriami całego regionu. Szczególne wrażenie robią tradycyjne wioski, drewniane łodzie oraz stocznie i warsztaty ulokowane na tle wspaniałego krajobrazu wzdłuż brzegu. Tego widoku w żaden sposób nie można porównać z jazdą samochodem po regionie, kiedy większość czasu spędza się między gęstą zabudową przydrożnych wsi.

Turystycznym hitem Delty Mekongu jest Sa Dec (Sa Đéc) – spokojne miasteczko, w którym obok licznych budowli kolonialnych, rynku miejskiego i kościoła, znajduje się malownicza nadbrzeżna promenada, gdzie można w spokoju pospacerować lub wypić aromatyczną wietnamską kawę. W pobliżu znajduje się wspaniała wieś kwiatowa, w której hoduje się rośliny dla lokalnych rynków.

Wietnam | Mieszkanki Delty MekonguWietnam | Mieszkanki Delty Mekongu (by dgmckelvey)

Obok barwnych krajobrazów ze wspaniałymi plantacjami owoców i polami ryżowymi Delta Mekongu ma też wiele do zaoferowania miłośnikom przyrody. Znajdują się tu liczne parki narodowe, jak np. rezerwat ptaków Cao Lanh (Cao Lãnh) albo kajeputowy las (Melaleuca leucadendron).

Jednodniowa czy dwudniowa wycieczka?

Wielu turystów rezerwuje sobie na Deltę Mekongu tylko jeden dzień i robi wycieczkę z Sajgonu do Ben Tre (Bến Tre). To jednak oznacza, że większość czasu spędzają oni w minibusie i prawdziwych skarbów Delty nie zobaczą nawet z daleka. Dopiero dwudniowa, a nawet dłuższa, wycieczka po okolicy daje okazję poznać całe piękno Delty Mekongu.

Wietnam | Jedna trzecia wszystkich zagranicznych gości Wietnamu odwiedza Deltę MekonguWietnam | Jedna trzecia wszystkich zagranicznych gości Wietnamu odwiedza Deltę Mekongu (by dgmckelvey)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności