Delta Mekongu (Vùng đồng bằng sông Cửu Long) jest regionem południowo-zachodniego Wietnamu, gdzie rzeka Mekong, wraz z całą siecią odnóg połączonych kanałami, wpada do Morza Południowochińskiego. Delta obejmuje powierzchnię ok. 39 000 km2.

Wietnam | Życie w delcie rzeki z pewnością nie należy do najłatwiejszychWietnam | Życie w delcie rzeki z pewnością nie należy do najłatwiejszych (by adforce1 )

 

Spichlerz Wietnamu

Obszar Delty Mekongu jest gęsto zaludniony, panuje tu bujna zielona roślinność, a urodzajne gleby osadowe sprzyjają rolnictwu. Rocznie produkuje się tutaj ok. 16 mln ton ryżu w trzech zbiorach, zatem popularne określenie regionu mianem „Południowego spichlerza Wietnamu” jest całkowicie uzasadnione.

Oprócz ryżu hoduje się tu owoce tropikalne, trzcinę cukrową i orzechy kokosowe. Dużą rolę odgrywa też połów i hodowla ryb oraz owoców morza. Przy tej działalności nie bierze się niestety pod uwagę ochrony środowiska i hodowla krewetek prowadzi do nieodwracalnych strat w lasach mangrowych.

Historia regionu

Region Delty Mekongu należał w XVIII w. do królestwa Khmerów, a w późniejszym okresie został zasiedlony przez Wietnamczyków, prowadzących ekspansję na południe. Do dzisiaj pewne kręgi w Kambodży roszczą sobie prawo do tego regionu, nazywając go  „Dolną Kambodżą”.

Rzeka Dziewięciu Smoków

Mekong jest najdłuższą rzeką Azji Południowej. Wypływa z gór Tybetu, przemierza  chińską prowincję Yunnan, znaczy granicę między Laosem i Birmą oraz Laosem i Tajlandią, następnie przez Kambodżę wpływa do Wietnamu i tam po 4350 km wpadna wreszcie do morza. Po drodze rzeka zmienia wielokrotnie swoją nazwę. W Chinach nazywa się Láncāng Jiāng (Burzliwa Rzeka), w Laosie i w Tajlandii - Mae Nam Khong (Matka Wody), w Kambodży - Tonle Thom (Wielka Woda), zaś w Wietnamie - Sông Lớn (Wielka Rzeka), albo ze względu na dziewięć głównych odnóg, które tworzą deltę - Sông Cửu Long (Rzeka Dziewięciu Smoków).

Wietnam | Odpoczynek w Delcie MekonguWietnam | Odpoczynek w Delcie Mekongu (by Helen Flamme)

Turystyka w rejonie Delty

W Delcie Mekongu istnieje mało dróg lądowych, a codzienne życie mieszkańców regionu rozgrywa się praktycznie na wodzie.

Główną atrakcją dla turystów są niewątpliwie „pływające targi”, które odbywają się w całym regionie.  Jedne z najpiękniejszych i najbardziej ożywionych można zobaczyć podczas wycieczki do miasta Cần Thơ – największego miasta Delty.

Aby skorzystać z tego typu atrakcji trzeba być jednak rannym ptaszkiem, ponieważ targi rozpoczynają się o wschodzie słońca i kończą najpóźniej o godzinie 10 przed południem. W żadnym wypadku nie można jednak tego barwnego wydarzenia pominąć.

Poza odwiedzeniem targów na wodzie, warto jest odbyć podróż łódką po wąskich kanałach. Leżą one często wyżej niż pola i prowadzą obok małych wiosek, pól, plantacji owoców. Każda, najmniejsza nawet chata, ma tutaj swoje dojście do drogi wodnej.

Miasteczko Cà Mau

Cà Mau jest stolicą jednej z 11 prowincji w Delcie Mekongu, noszącej tę samą nazwę. Miasto posiada specyficzny system kanałów i większość towarów jest transportowana łodziami i czółnami. Żyją tu pokojowo obok siebie Wietnamczycy, Chińczycy i Khmerowie.

Warty zobaczenia jest m.in. Park Dzikich Ptaków w Cà Mau. Naturalne schronienie znajdują tu tysiące dzikich ptaków: bocianów, kaczek, czapli i wielu innych gatunków.

Niedaleko miasta Cà Mau znajduje się najbardziej na południe wysunięty punkt Wietnamu – Przylądek Cà Mau.

Wietnam | Widoki są tu niepowtarzalneWietnam | Widoki są tu niepowtarzalne (by dms_303)

Największa wyspa Wietnamu

Około 40 km od południowo-zachodniego wybrzeża Wietnamu, w Zatoce Syjamskiej, leży wyspa Phú Quốc. Powierzchnia tej największej wietnamskiej wyspy wynosi ok. 567 km2, a mieszka na niej ponad 80 tys. ludzi.

Najwyższe wzniesienia na północy i wschodzie wyspy, pokryte lasami deszczowymi, osiągają 600 m  n.p.m. (najwyższym punktem jest góra núi Chúa – 603 m n.p.m.).

Od 2001 roku duża część wyspy - zwłaszcza górska i lesista część północna - została uznana za Park Narodowy. Można tam podziwiać pierwotne lasy w stanie jeszcze nienaruszonym.

Wyspa Phú Quốc słynie od dawna z hodowli pieprzu – tropikalnego pnącza, którego nasiona są cenną przyprawą.

Kilka kilometrów na południe od stolicy wyspy - Dương Đông, znajdują się strumienie: Suối Tranh i Da Ban, których kryształowo czysta woda zachęca do kąpieli i wypoczynku.

Wietnam | Zachód słońca nad DeltąWietnam | Zachód słońca nad Deltą (by McKay Savage)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności