Delta Mekongu (Vùng đồng bằng sông Cửu Long) jest regionem południowo-zachodniego Wietnamu, gdzie rzeka Mekong, wraz z całą siecią odnóg połączonych kanałami, wpada do Morza Południowochińskiego. Delta obejmuje powierzchnię ok. 39 000 km2.

Wietnam | Życie w delcie rzeki z pewnością nie należy do najłatwiejszychWietnam | Życie w delcie rzeki z pewnością nie należy do najłatwiejszych (by adforce1 )

 

Spichlerz Wietnamu

Obszar Delty Mekongu jest gęsto zaludniony, panuje tu bujna zielona roślinność, a urodzajne gleby osadowe sprzyjają rolnictwu. Rocznie produkuje się tutaj ok. 16 mln ton ryżu w trzech zbiorach, zatem popularne określenie regionu mianem „Południowego spichlerza Wietnamu” jest całkowicie uzasadnione.

Oprócz ryżu hoduje się tu owoce tropikalne, trzcinę cukrową i orzechy kokosowe. Dużą rolę odgrywa też połów i hodowla ryb oraz owoców morza. Przy tej działalności nie bierze się niestety pod uwagę ochrony środowiska i hodowla krewetek prowadzi do nieodwracalnych strat w lasach mangrowych.

Historia regionu

Region Delty Mekongu należał w XVIII w. do królestwa Khmerów, a w późniejszym okresie został zasiedlony przez Wietnamczyków, prowadzących ekspansję na południe. Do dzisiaj pewne kręgi w Kambodży roszczą sobie prawo do tego regionu, nazywając go  „Dolną Kambodżą”.

Rzeka Dziewięciu Smoków

Mekong jest najdłuższą rzeką Azji Południowej. Wypływa z gór Tybetu, przemierza  chińską prowincję Yunnan, znaczy granicę między Laosem i Birmą oraz Laosem i Tajlandią, następnie przez Kambodżę wpływa do Wietnamu i tam po 4350 km wpadna wreszcie do morza. Po drodze rzeka zmienia wielokrotnie swoją nazwę. W Chinach nazywa się Láncāng Jiāng (Burzliwa Rzeka), w Laosie i w Tajlandii - Mae Nam Khong (Matka Wody), w Kambodży - Tonle Thom (Wielka Woda), zaś w Wietnamie - Sông Lớn (Wielka Rzeka), albo ze względu na dziewięć głównych odnóg, które tworzą deltę - Sông Cửu Long (Rzeka Dziewięciu Smoków).

Wietnam | Odpoczynek w Delcie MekonguWietnam | Odpoczynek w Delcie Mekongu (by Helen Flamme)

Turystyka w rejonie Delty

W Delcie Mekongu istnieje mało dróg lądowych, a codzienne życie mieszkańców regionu rozgrywa się praktycznie na wodzie.

Główną atrakcją dla turystów są niewątpliwie „pływające targi”, które odbywają się w całym regionie.  Jedne z najpiękniejszych i najbardziej ożywionych można zobaczyć podczas wycieczki do miasta Cần Thơ – największego miasta Delty.

Aby skorzystać z tego typu atrakcji trzeba być jednak rannym ptaszkiem, ponieważ targi rozpoczynają się o wschodzie słońca i kończą najpóźniej o godzinie 10 przed południem. W żadnym wypadku nie można jednak tego barwnego wydarzenia pominąć.

Poza odwiedzeniem targów na wodzie, warto jest odbyć podróż łódką po wąskich kanałach. Leżą one często wyżej niż pola i prowadzą obok małych wiosek, pól, plantacji owoców. Każda, najmniejsza nawet chata, ma tutaj swoje dojście do drogi wodnej.

Miasteczko Cà Mau

Cà Mau jest stolicą jednej z 11 prowincji w Delcie Mekongu, noszącej tę samą nazwę. Miasto posiada specyficzny system kanałów i większość towarów jest transportowana łodziami i czółnami. Żyją tu pokojowo obok siebie Wietnamczycy, Chińczycy i Khmerowie.

Warty zobaczenia jest m.in. Park Dzikich Ptaków w Cà Mau. Naturalne schronienie znajdują tu tysiące dzikich ptaków: bocianów, kaczek, czapli i wielu innych gatunków.

Niedaleko miasta Cà Mau znajduje się najbardziej na południe wysunięty punkt Wietnamu – Przylądek Cà Mau.

Wietnam | Widoki są tu niepowtarzalneWietnam | Widoki są tu niepowtarzalne (by dms_303)

Największa wyspa Wietnamu

Około 40 km od południowo-zachodniego wybrzeża Wietnamu, w Zatoce Syjamskiej, leży wyspa Phú Quốc. Powierzchnia tej największej wietnamskiej wyspy wynosi ok. 567 km2, a mieszka na niej ponad 80 tys. ludzi.

Najwyższe wzniesienia na północy i wschodzie wyspy, pokryte lasami deszczowymi, osiągają 600 m  n.p.m. (najwyższym punktem jest góra núi Chúa – 603 m n.p.m.).

Od 2001 roku duża część wyspy - zwłaszcza górska i lesista część północna - została uznana za Park Narodowy. Można tam podziwiać pierwotne lasy w stanie jeszcze nienaruszonym.

Wyspa Phú Quốc słynie od dawna z hodowli pieprzu – tropikalnego pnącza, którego nasiona są cenną przyprawą.

Kilka kilometrów na południe od stolicy wyspy - Dương Đông, znajdują się strumienie: Suối Tranh i Da Ban, których kryształowo czysta woda zachęca do kąpieli i wypoczynku.

Wietnam | Zachód słońca nad DeltąWietnam | Zachód słońca nad Deltą (by McKay Savage)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności