Vùng đồng bằng sông Hồng to kraina geograficzna Wietnamu północnego, związana z systemem Rzeki Czerwonej i jej deltą utworzoną z naniesionych osadów. Najważniejsze miasta regionu to: stolica – Hanoi, Hải Phòng, Thái Bình oraz Nam Định.

Wietnam | Delta Rzeki Czerwonej jest ważnym rejonem rolniczym krajuWietnam | Delta Rzeki Czerwonej jest ważnym rejonem rolniczym kraju (by pesik)

 

Historia regionu

Położenie delty rzeki ulegało dużym zmianom w historii naszej planety. Ponad 4000 lat temu, kiedy poziom morza był 5-6 metrów wyższy niż dzisiaj, ujście Rzeki Czerwonej znajdowało się na zachód od Hanoi.

Ilość osadów niesionych przez rzekę wzrosła znacznie w ostatnim czasie z powodu erozji gleby, wylesień nadbrzeżnych terenów oraz intensywnego rolnictwa. Rzeka Czerwona niesie corocznie ok.10 milionów ton osadów, czyli ok. 1,5 kg w każdym m3 wody. Tak ogromna masa osadów powoduje wzrost delty o ok. 100 m rocznie.

Sezonowe wahania ilości przepływającej wody i okresowe wylewy zmusiły Wietnamczyków już w XI w. do obwałowania rzeki. Dzisiejsze wały mogą zapewnić bezpieczny przepływ 49-57  tys. m3/s (najwyższa odnotowana dotąd ilość, to 37 tys. m3/s w 1945 r.).

Łączna długość, szerokich miejscami na 40 metrów wałów, wynosi dzisiaj ponad 3000 km.

Wietnam | Rybak na wodach Rzeki CzerwonejWietnam | Rybak na wodach Rzeki Czerwonej (by mauricekoop)

Rezerwat biosfery

Delta Rzeki Czerwonej została w 2004 r. uznana za rezerwat biosfery. W regionie znajdują się 4 parki narodowe: Ba Vi, Cát Bà, Cuc Phuong i Xuan Thuy.

Mieszkańcy Delty

Delta Rzeki Czerwonej jest pierwotną ojczyzną narodu Kinh. Żyje tutaj 15% ludności całego Wietnamu, a region należy do najgęściej zaludnionego na świecie.

Dzięki bardzo żyznym glebom Delta Rzeki Czerwonej jest głównym obszarem produkcji rolniczej Wietnamu. Rolniczo użytkuje się  tutaj około 47% powierzchni regionu, uzyskując ponad 1/3 całej krajowej produkcji ryżu. Nawadnianie i odwadnianie pól ryżowych następuje poprzez wymyślne systemy tam, grobli i kanałów.

Wietnam | Rzemiosło regionuWietnam | Rzemiosło regionu (by pesik)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności