Palenie bambusowej fajki điếu cày (przybliżona wymowa: [dieu kaj]) jest znaną wietnamską tradycją. Fajkę pali się zwyczajowo po jedzeniu w czasie picia herbaty.

Wietnam | Palenie tytoniu jest znaną wietnamską tradycjąWietnam | Palenie tytoniu jest znaną wietnamską tradycją (by paolobosonin)

 

Wietnamska fajka wodna

Điếu cày można nazwać wietnamską fajką wodną, jako że dym przechodzi tutaj również przez wodę, którą nalewa się do pierwszego odcinka fajki przez otwór na stożek. Kulkę tytoniu (thuốc lào) wkłada się w stożek i podpala bambusowym łuczywem.

Dym, który przeszedł przez wodę wdycha się przez koniec rurki. Podczas palenia, fajkę điếu cày trzyma się pod kątem 45-60°. Zaleca się palenie w pozycji siedzącej albo leżącej, najlepiej na macie, w swobodnym ubraniu.

Powszechnie uważa się, że wdychanie oczyszczonego dymu thuốc lào poprawia przemianę materii, łagodzi stres psychiczny, poprawia trawienie, łagodzi objawy przeziębienia i rozluźnia mięśnie. Podczas wdychania dymu pojawia się ciepła fala, która przechodzi przez całe ciało w dół. Wietnamczycy wykorzystują to odczucie do analizowania stanu zdrowia. Jeśli fala doszła do koniuszków palców u rąk i nóg, energia przemieszcza się normalnie – jesteś zdrów. W miejscu, gdzie fala zanika, występują problemy i początki choroby.

Ta tradycja jest spotykana także w Laosie, Tajlandii, Kambodży i  niektórych prowincjach Chin.

Điếu cày jest wykonana z bambusa (średnica 50-80 mm, długość 400-600 mm). Koniec fajki jest zwykle oprawiony w miedzionikiel albo srebro. Stożek do tytoniu jest wykonany z twardego drewna i opalony. Fajka jest często malowana albo grawerowana, wypalane są na niej różne symbole i znaki. Zdarzają się też fajki wykonane z rogu.

Wietnam | Fajka điếu càyWietnam | Fajka điếu cày (by pruzicka)

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka&...
Rekordowa miłość – razem od 82 lat… Rekordowa miłość – razem od 82 lat…
Dla wielu par 25. rocznica małżeństwa jest wynikiem trudnym do osiągnięcia. Polscy małżonkowie z takim stażem, na swoje...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występują...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być Lekcje wietnamskiego: Lekcja 24 – wietnamskie być albo nie być
W kolejnej lekcji poświęconej wietnamskiej gramatyce Annie przedstawi nam, w jaki sposób wykorzystywać czasownik „być”,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności