Mówi się czasem, że fauna danego kraju jest bardzo bogata. Jak w takim razie należałoby określić świat zwierząt Wietnamu, gdzie niemal do końca XX wieku uchował się nieznany naukowcom gatunek ssaka?

Wietnam | Klimat Wietnamu stwarza doskonałe warunki bytowania dla wielu gatunków gadówWietnam | Klimat Wietnamu stwarza doskonałe warunki bytowania dla wielu gatunków gadów (by pruzicka )

 

Saola

Dopiero w 1992 roku odkryto w rejonie Vũ Quang dużego ssaka z rodziny krętorogich. Była to prawdziwa sensacja XX wieku. Nowo poznane zwierzę  wygląda jak antylopa z rogami oryxa – stąd łacińska nazwa Pseudoryx nghetinhensis. Polskie nazwy zwierzęcia, to „wół Vu Quang” albo „saola”.

Saola zamieszkuje doliny rzek w lasach deszczowych, odległe od ludzkich osiedli. Osiąga ciężar do 100 kg.  Niestety, należy do najrzadszych zwierząt kopytnych świata i jest zagrożone wyginięciem. Populację saola szacuje się na kilkaset sztuk.

Nosorożce

Równie rzadkim (choć od dawna znanym) gatunkiem zamieszkującym wietnamskie lasy jest nosorożec jawajski. Mimo swojej nazwy, wskazującej konkretną lokalizację, występował on niegdyś w całej Azji Południowo-Wschodniej: od Bangladeszu, poprzez Tajlandię i Laos do Wietnamu, a także na Jawie i Sumatrze. Dzisiaj jest spotykany jedynie w dwóch parkach narodowych: na Jawie i właśnie w Wietnamie.

Całkowite wyginięcie grozi nosorożcom jawajskim nie tyle z powodu zmiany naturalnego środowiska (głównie poprzez wyręby lasów), ale przede wszystkim z powodu wielkiego popytu na ich rogi. Bardzo wysoka cena rogów nosorożca, uważanych w Chinach za cenny lek, powoduje, że kłusownicy zabijają te zwierzęta nie bacząc na przepisy i surowe kary.

Nosorożce, woły Vu Quang, tygrysy i słonie azjatyckie to bezcenne skarby wietnamskiej fauny, której bogactwo jest ogromne i zadziwiające. Samych tylko gatunków ssaków doliczono się w Wietnamie ponad 270.

Wietnam | Zagrożony wyginięciem nosorożec jawajskiWietnam | Zagrożony wyginięciem nosorożec jawajski (by dhruvaraj )

Najważniejsze grupy zwierząt żyjących w Wietnamie:

  • rząd naczelnych: gibbony, makaki, kangury, małpiatki
  • duże drapieżniki: niedźwiedź malajski, kot marmurkowy, łasze
  • parzystokopytne: kanczyle, muntiacus, jelenie, banteng, gaur
  • liczne gatunki nietoperzy i gryzoni
  • ogromna różnorodność gatunków ptaków śpiewających i drapieżnych
  • krokodyle, węże, jaszczurki, żaby
  • niezliczone gatunki owadów i bezkręgowców

Można powiedzieć, że każdy miłośnik zwierząt – zarówno amator jak i profesjonalista – znajdzie w Wietnamie fascynujące obiekty obserwacji.

Wietnam | Wietnamscy przedstawiciele parzystokopytnychWietnam | Wietnamscy przedstawiciele parzystokopytnych (by © VascoPlanet.com )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności