Zarówno Narodowa flaga Wietnamu, jak i godło państwowe, przedstawiają złotą pięcioramienną gwiazdę na czerwonym tle. Pięć ramion gwiazdy, to pięć klas społecznych wspólnie budujących socjalizm: robotnicy, chłopi, żołnierze, inteligencja i młodzież.

Wietnam | Flaga państwowa WietnamuWietnam | Flaga państwowa Wietnamu (by mariachily )

Flaga Wietnamu

Obecna forma flagi narodowej ustanowiona została 30 listopada 1955 roku. Gwiazda symbolizuje kierowniczą rolę Komunistycznej Partii Wietnamu, czerwony kolor zaś – sukces rewolucji.

Złoto i czerwień, jako barwy narodowe Wietnamu, były używane również w czasach historycznych. Flaga cesarstwa Annam miała kolor żółty (Annam, to historyczna nazwa Wietnamu, która Wietnamczykom kojarzy się jednak z okupacją najpierw chińską, a potem francuską i z tego względu ma dla nich wydźwięk pejoratywny). Na bazie tej flagi władze kolonialne utworzyły flagę Francuskich Indochin. Na żółtym tle, w lewym górnym rogu umieszczono niebiesko-biało-czerwony prostokąt.

Flaga dynastii Nguyễn (1920-1945) składała się z trzech poziomo ułożonych pasów: żółty-czerwony-żółty. Wietnam Południowy nawiązał również do barw cesarskich; na żółtym tle widniały trzy czerwone poziomo ułożone pasy. Ta flaga przetrwała aż do zakończenia wojny wietnamskiej w 1975 roku. Po zwycięstwie Wietnamu Północnego  i połączeniu obu części kraju, flaga północno-wietnamska stała się z dniem 2. lipca 1976 r. flagą całego Wietnamu.

Wietnam | Flaga Południowego Wietnamu obowiązująca aż do 1975 r.Wietnam | Flaga Południowego Wietnamu obowiązująca aż do 1975 r. (by kln2119 )

Godło Wietnamu

Oficjalne godło państwowe Wietnamu, podobnie jak flaga państwowa, posiada w centrum pola złotą pięcioramienną gwiazdę.

Symbolizuje ona pięć klas społecznych, które solidarnie pracują dla dobra ojczyzny.

Czerwone tło, to symbol rewolucji. Obramowanie godła stanowi pole zboża. Koło zębate i wieniec z kłosów ryżu symbolizują ścisły sojusz robotników i chłopów.

Początkowo było to godło tylko Wietnamu Północnego (Demokratycznej Republiki Wietnamu). Wietnam Południowy przyjął po uzyskaniu niepodległości  1954 roku herb przedstawiający smoka na tle pionowo ustawionej flagi. Po zjednoczeniu kraju, godło i flaga Wietnamu Północnego stały się znakami całego Wietnamu.

Godło jest owinięte czerwoną wstęgą. W dolnej jego części widnieje nazwa państwa w języku wietnamskim: „Cộng hoà xã hội chủ nghĩa Việt Nam“ (Socjalistyczna Republika Wietnamu). Nawiasem mówić, godło wietnamskie zostało zaprojektowane ściśle według wzoru i symboliki godła Chińskiej Republiki Ludowej.

Wietnam | Godło państwoweWietnam | Godło państwowe (by morak faxe )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności