Zarówno Narodowa flaga Wietnamu, jak i godło państwowe, przedstawiają złotą pięcioramienną gwiazdę na czerwonym tle. Pięć ramion gwiazdy, to pięć klas społecznych wspólnie budujących socjalizm: robotnicy, chłopi, żołnierze, inteligencja i młodzież.

Wietnam | Flaga państwowa WietnamuWietnam | Flaga państwowa Wietnamu (by mariachily )

Flaga Wietnamu

Obecna forma flagi narodowej ustanowiona została 30 listopada 1955 roku. Gwiazda symbolizuje kierowniczą rolę Komunistycznej Partii Wietnamu, czerwony kolor zaś – sukces rewolucji.

Złoto i czerwień, jako barwy narodowe Wietnamu, były używane również w czasach historycznych. Flaga cesarstwa Annam miała kolor żółty (Annam, to historyczna nazwa Wietnamu, która Wietnamczykom kojarzy się jednak z okupacją najpierw chińską, a potem francuską i z tego względu ma dla nich wydźwięk pejoratywny). Na bazie tej flagi władze kolonialne utworzyły flagę Francuskich Indochin. Na żółtym tle, w lewym górnym rogu umieszczono niebiesko-biało-czerwony prostokąt.

Flaga dynastii Nguyễn (1920-1945) składała się z trzech poziomo ułożonych pasów: żółty-czerwony-żółty. Wietnam Południowy nawiązał również do barw cesarskich; na żółtym tle widniały trzy czerwone poziomo ułożone pasy. Ta flaga przetrwała aż do zakończenia wojny wietnamskiej w 1975 roku. Po zwycięstwie Wietnamu Północnego  i połączeniu obu części kraju, flaga północno-wietnamska stała się z dniem 2. lipca 1976 r. flagą całego Wietnamu.

Wietnam | Flaga Południowego Wietnamu obowiązująca aż do 1975 r.Wietnam | Flaga Południowego Wietnamu obowiązująca aż do 1975 r. (by kln2119 )

Godło Wietnamu

Oficjalne godło państwowe Wietnamu, podobnie jak flaga państwowa, posiada w centrum pola złotą pięcioramienną gwiazdę.

Symbolizuje ona pięć klas społecznych, które solidarnie pracują dla dobra ojczyzny.

Czerwone tło, to symbol rewolucji. Obramowanie godła stanowi pole zboża. Koło zębate i wieniec z kłosów ryżu symbolizują ścisły sojusz robotników i chłopów.

Początkowo było to godło tylko Wietnamu Północnego (Demokratycznej Republiki Wietnamu). Wietnam Południowy przyjął po uzyskaniu niepodległości  1954 roku herb przedstawiający smoka na tle pionowo ustawionej flagi. Po zjednoczeniu kraju, godło i flaga Wietnamu Północnego stały się znakami całego Wietnamu.

Godło jest owinięte czerwoną wstęgą. W dolnej jego części widnieje nazwa państwa w języku wietnamskim: „Cộng hoà xã hội chủ nghĩa Việt Nam“ (Socjalistyczna Republika Wietnamu). Nawiasem mówić, godło wietnamskie zostało zaprojektowane ściśle według wzoru i symboliki godła Chińskiej Republiki Ludowej.

Wietnam | Godło państwoweWietnam | Godło państwowe (by morak faxe )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności