Duże zróżnicowanie Wietnamu pod względem klimatycznym, spowodowane jego ponad 1600 kilometrową rozpiętością wzdłuż południka,  pociąga za sobą znaczną różnorodność w świecie roślin.

Wietnam | Zachwycająca roślinność WietnamuWietnam | Zachwycająca roślinność Wietnamu (by kentgoldman )

 

Lasy

Przed francuską kolonizacją niemal cały kraj pokrywały wiecznie zielone lasy – wilgotne monsunowe na północy i równikowe na południu.  Intensywne wycinanie lasów pod plantacje doprowadziło do tego, że dzisiejsza lesistość Wietnamu wynosi zalewie 24%.

Wśród ponad 1500 gatunków roślin drzewiastych występują m.in. cenne drzewa palisandrowe, żelazne, lakowe, kamforowe, mahoniowe i wiele innych. Drzewa, liczne pnącza i niezliczone gatunki roślin zielnych tworzą tropikalną dżunglę.

Na terenach położonych powyżej 1000 m pojawiają się dęby i sosny, a w regionach wysokogórskich dominuje roślinność alpejska.

Bambusy

Szczególnie interesującą rośliną jest bambus. Choć należy on do roślin trawiastych, niektóre jego gatunki potrafią osiągnąć wysokość nawet 38 m. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie; dzienny przyrost może wynieść nawet 1 m.

Wietnam | Miłośnicy przyrody pielęgnujący roślinność mangrowąWietnam | Miłośnicy przyrody pielęgnujący roślinność mangrową (by ccwg)

Zarośla mangrowe

Typową dla tropików formacją leśną są wiecznie zielone lasy namorzynowe (zwane także mangrowymi), występujące w strefie pływów morskich. Ze względu na okresowe zalewanie wodą morską, lasy namorzynowe tworzą rośliny doskonale znoszące duże zasolenie. Należą do nich zarówno krzewinki, jak i wysokie drzewa. Wśród około 70 gatunków mangrowców spotyka się przedstawicieli palm, ostrokrzewów, akantów, hibiskusów i innych.

Raj botaników

Jak się okazuje, nie tylko fauna Wietnamu, ale także świat roślin potrafi zaskoczyć naukowców. W deszczowych lasach wietnamskich uczeni wciąż odkrywają nieznane wcześniej gatunki roślin. Nowo odkryte rośliny zadziwiają czasem swoim wyglądem: na przykład jeden z gatunków orchidei nie wykształca w ogóle liści, a kwiaty pewnej palmy mają kolor prawie czarny.

Można się spodziewać, że region tzw. „zielonego korytarza” w prowincji Thừa Thiên-Huế zaskoczy nas nie jednym jeszcze odkryciem w świecie roślin.

Wietnam | Bambusowy lasWietnam | Bambusowy las (by smadden )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Pagoda Lang w Hanoi Pagoda Lang w Hanoi
Pagoda Lang (Chùa Láng) jest jedną z najstarszych świątyń w Hanoi. Położona w cieniu ogromnych starych drzew wygląda jak spokojna...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności