Nic nie byłoby w stanie lepiej wyrazić nastroju grobowców królów Nguyen (Nguyễn), niż te wersy nadpisu. Bez wątpienia były one inspirowane grobami Ming w Pekinie. Ale są też wyrazem wietnamskiego pojmowania życia.

Wietnam | Król zadbał o przepiękne otoczenie swojego grobowcaWietnam | Król zadbał o przepiękne otoczenie swojego grobowca (by C. Karras )

 

Wartość historyczna grobowców

Nguyễn obmyślili i rozpoczęli budowę swoich grobowców jeszcze za życia. Te niezwykłe pośmiertne pomniki nie tylko propagują wietnamską sztukę XIX i XX wieku, ale również mówią wiele o osobowości budowniczych, podkreślając jednocześnie ich doniosłe znaczenie historyczne.

Lokalizacja grobowców królów Nguyen

Łącznie siedem grobowców królów z dynastii Nguyen (Nguyễn) (1802-1945) znajduje się w odległości zaledwie kilku kilometrów na południe od Hue (Huế).

Grobowiec króla Tu Duc

Szczególnie pięknie położony jest grobowiec czwartego króla tego rodu – Tự Đức (1829-1883). Tự Đức kazał zbudować swój grobowiec na szesnaście lat przed śmiercią i używał go jako schronienia, kiedy zagrażały mu polityczne wydarzenia jego niespokojnego panowania.

Ten władca o najdłuższym okresie panowania (1847-1883) był niewielkiej postury i często cierpiał na różne choroby. Chociaż miał ponad 100 żon, pozostał bezdzietny. Ten fakt doprowadził do tego, że nie tylko kazał przygotować grobowiec za życia, ale też sam ułożył umieszczony na nim tekst.

Poeta i uczony

Tự Đức był poetą, do tego uznanym konfucjańskim uczonym i chciał uchronić swój kraj przed wpływem obcych idei. Musiał jednak z bólem znosić fakt, że Wietnam był brutalnie podbijany przez Francuzów. Nie mógł uniknąć utraty Delty Mekongu i musiał w układach tę stratę potwierdzić.

Jako architekt stworzył w latach 1864-1867 swój grobowiec, jako świadectwo dalekowschodniej filozofii i harmonii. Część, którą użytkował z życia, jest znacznie większa od pomieszczenia, które przeznaczył dla siebie po śmierci. Mocnym wałem z czterema bramami otoczył on miniaturowy świat z wodą, wzgórzami, roślinami i zwierzętami.

Nad jeziorem Lưu Khiêm w pawilonie Xung Khiêm poświęcał się król literaturze i poezji. Na małej wysepce polował na zające i ptaki. Swoją herbatę przyrządzał z rosy zebranej z kielichów kwiatów lotosu. Otaczał się pięknem i harmonią i na swoim kamieniu nagrobnym prosił lud o wybaczenie błędów, które popełnił.

W świątyni, która obecnie jest jego mauzoleum, Tự Đức rezydował za życia i kazał grać sztuki teatralne, które trwały do 100 nocy. Nawet jeśli dynastia Nguyễn przetrwała po nim jeszcze pięćdziesiąt lat, to on był ostatnim królem epoki niepodległości Wietnamu, także duchowej, od Europy.

Wietnam | Grobowiec króla Tu DucWietnam | Grobowiec króla Tu Duc (by C. Karras )

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności