W pobliżu miasteczka Uông Bí w prowincji Quảng Ninh  (północny Wietnam), oddalona o ok. 125 km od Hanoi,  znajduje się góra Yen Tu (Yên Tử), będąca od stuleci istotnym centrum wietnamskiego buddyzmu.

Wietnam | Wspinaczka na górę Yen Tu (Yên Tử)Wietnam | Wspinaczka na górę Yen Tu (Yên Tử) (by johnlemon )

 

Historia górskich świątyń

Trzeci król dynastii Tran (1225-1400) – Trần Nhân Tông (1258-1308), po zrzeczeniu się tronu na rzecz swojego syna – Trần Anh Tông’a (1276-1320), udał się na górę Yen Tu (Yên Tử) i założył tam buddyjską sektę zwaną Szkołą Bambusowego Lasu (Trúc Lâm Yên Tử).

Były król w ciekawy sposób zagospodarował górskie tereny: zarządził tam budowę setek obiektów religijnych, które służyły zarówno jako szkoła, jak i do celów religijnych.

On i jego następcy wybudowali na górze Yen Tu (Yên Tử) ok. 800 pagód, świątyń i wież, czyniąc to niezwykłe miejsce swoistym centrum buddyzmu.

Wietnam | Świątynia Chua Dong (Chùa Đồng)Wietnam | Świątynia Chua Dong (Chùa Đồng) (by johnlemon )

Yen Tu dziś

Do dziś na górze Yen Tu (Yên Tử) zachowało się wiele budowli świątynnych (11 pagód i świątyń oraz setki mniejszych wieżyczek). Licząca sześć kilometrów droga dla pielgrzymów prowadzi tysiącami stopni pod gęstym dachem liści, wzdłuż małego strumienia, aż na wierzchołek do Chua Dong (Chùa Đồng).

Kiedy pogoda sprzyja, ma się wspaniały widok na okolicę, przy dobrej widoczności – aż do Zatoki Ha Long.

Interesującą alternatywą dla wspinaczki jest kolejka linowa, tak więc niekoniecznie całą drogę będziemy musieli pokonać na własnych nogach.

Dla wielu pielgrzymów, zwłaszcza tych, którzy na górę wchodzą z okazji Hội xuân Yên Tử (święto wiosny Yen Tu, które zaczyna się 10 dnia 9 miesiąca księżycowego i trwa do marca), jest sprawą honoru przebyć całą drogę pieszo.

Każdy kto znajdzie się na otulonym białymi chmurami wierzchołku góry Yen Tu może odnieść wrażenie, że oto stanął u bram niebios.

Wietnam | Alternatywą dla wspinaczki jest kolejka linowaWietnam | Alternatywą dla wspinaczki jest kolejka linowa (by johnlemon )

Źródło:
C. Karras – Zwischen Traditionen und Moderne

Zainteresują Cię również

Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności