W dziewięciu dzielnicach wietnamskiej stolicy znajduje się łącznie 110 małych i dużych jezior. Około 50 z nich założono sztucznie albo powiększono. Razem z Rzeką Czerwoną i mniejszymi rzekami, które płyną przez miasto, Hanoi dysponuje - w porównaniu z innymi miastami - ogromną powierzchnią wody.

W Mieście Ho Chi Minh, które jest dwa razy większe od Hanoi, jest tylko jedno jedyne małe jezioro.

Wietnam | Zachód słońca w HanoiWietnam | Zachód słońca w Hanoi (by longo)

 

Jeziora, stawy, sadzawki i rzeki pełnią w Hanoi funkcję potężnej klimatyzacji. Ogrzewają miasto w zimie i chłodzą je latem. A podczas obfitych opadów deszczu szybko odprowadzają wodę z zalanych ulic.

Przechadzając się ulicami Hanoi można w wielu miejscach obserwować grę fal na wodzie i przeżywać subtelne piękno lądu i wody, ludzi i natury.

Jezioro Hồ Hoàn Kiếm i Wieża Żółwia

„Jezioro zwróconego miecza” jest najbardziej znanym i najpiękniejszym jeziorem Hanoi. Oddziela Stare Miasto od przepięknej dzielnicy pochodzącej z czasów francuskiej kolonii.

Długie na 700 metrów Hồ Hoàn Kiếm powstało jako jezioro podpiętrzeniowe Rzeki Czerwonej (jeszcze w XVIII wieku posiadało do niej bezpośrednie dojście). Niegdyś odbywały się na nim spektakularne parady statków. Na przełomie wieków XIX i XX jezioro zostało częściowo zasypane.

Nazwę jeziora wyjaśnia opowiadana w przeróżnych wariantach legenda:

Na początku XV wieku, podczas okupacji chińskiej, ubogi rybak o imieniu Lê Lợi otrzymał od żyjącego w jeziorze potężnego złotego żółwia magiczny miecz, który uczynił go niepokonanym. Lê Lợi wykorzystał ten zaczarowany miecz i w zaciętej walce z armią dynastii Ming zniszczył ją całkowicie. Został królem, a po paradzie zwycięstwa udał się młody król nad jezioro aby podziękować bogom. Wtedy ponownie wynurzył się z jeziora złoty żółw i zażądał zwrotu miecza. Zanim Lê Lợi zdążył się zastanowić, miecz wysunął się z pochwy, uniósł się pod niebo i przemienił w nefrytowego smoka, który poszybował nad jeziorem i zniknął w głębinach. Lê Lợi uznał żółwia za ducha opiekuńczego jeziora. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz w dowód wdzięczności, kazał król wybudować na małej wysepce na jeziorze trzypiętrową wieżę -  „Wieżę Żółwia” (Tháp Rùa), która jest do dzisiaj symbolem Hanoi.

W 1968r. wyłowiono z jeziora żółwia, który miał 2,2 m długości i ważył 250 kg. Obecnie, po spreparowaniu, żółw jest wystawiony w szklanej gablocie w Nefrytowej Świątyni.

Jezioro Hồ Tây

Największe jezioro w Hanoi. Znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Przez długi czas jezioro było odnogą Rzeki Czerwonej, zanim rzeka zmieniła swój bieg, a na zachód od niej powstał ów zbiornik wodny.

Inne wody w pobliżu Hanoi

Zatoka Tonkińska

Ta odnoga Morza Południowochińskiego, licząca ok. 90 000 km2 powierzchni, leży po wschodniej stronie Wietnamu. Do niej właśnie wpada Rzeka Czerwona. Z maksymalną głębokością ok. 68 m zatoka jest stosunkowo płytka. Najważniejszym wietnamskim portem w Zatoce jest Hajfong. Wewnątrz Zatoki  Tonkińskiej leży najważniejsza atrakcja turystyczna Wietnamu – chroniona przez UNESCO – zatoka Hạ Long.

Wietnam | Wieża Żółwia (Tháp Rùa) na południowo-zachodnim krańcu jeziora Hồ Hoàn KiếmWietnam | Wieża Żółwia (Tháp Rùa) na południowo-zachodnim krańcu jeziora Hồ Hoàn Kiếm (by wwhyte)

 

Odległa od Hanoi o 60 km Zatoka Tonkińska zyskała smutną sławę po tym, jak po tzw. „incydencie tonkińskim” Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę z Wietnamem Północnym.

Rzeka Czerwona (Sông Hồng)

Płynie przez Południe Chin i Północ Wietnamu.  Całkowita jej długość wynosi 1149 km, z czego 510 km przypada na Wietnam. Rzeka Czerwona płynie przez Hanoi i wpada do Morza Południowochińskiego. W porze monsunowej poziom wody w Rzece Czerwonej sięga 8 metrów. Z tego powodu Hanoi jest chronione wałami, z których  wiele liczy sobie już sponad 100 lat.

Most Cầu Long Biên (Long Bien Bridge)

Ma ponad 1682 metry długości i łączy brzegi Rzeki Czerwonej. Obecnie odbywa się po nim ruch pociągów, pieszych i rowerzystów; ruch samochodowy odbywa się po równoległym moście Cầu Chương Dương.

Budowę mostu Long Biên rozpoczęto w roku 1898, a cztery lata później wyświęcono go nadając imię Paula Doumera – generalnego gubernatora Indochin (sprawował ten urząd w latach 1897-1902).

Ze względu na swoje strategiczne znaczenie, most Long Biên był wielokrotnie bombardowany przez amerykańskie lotnictwo w czasie wojny amerykańskiej. Za każym razem udało się go jednak odbudować.

Wietnam | „Jezioro zwróconego miecza” Wietnam | „Jezioro zwróconego miecza” (by dalbera)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Wycieczka do Tam Dao Wycieczka do Tam Dao
Wyjazd do gorących źródeł mineralnych Tam Đảo (Tam Dao) jest bardziej odpowiedni na chłodne miesiące zimowe. Podczas...
Spotkanie z Kim Thuy, autorką książki Spotkanie z Kim Thuy, autorką książki "Ru"
We wtorek 27 listopada w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata odbędzie się spotkanie z kanadyjską pisarką wietnamskiego...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności