W dziewięciu dzielnicach wietnamskiej stolicy znajduje się łącznie 110 małych i dużych jezior. Około 50 z nich założono sztucznie albo powiększono. Razem z Rzeką Czerwoną i mniejszymi rzekami, które płyną przez miasto, Hanoi dysponuje - w porównaniu z innymi miastami - ogromną powierzchnią wody.

W Mieście Ho Chi Minh, które jest dwa razy większe od Hanoi, jest tylko jedno jedyne małe jezioro.

Wietnam | Zachód słońca w HanoiWietnam | Zachód słońca w Hanoi (by longo)

 

Jeziora, stawy, sadzawki i rzeki pełnią w Hanoi funkcję potężnej klimatyzacji. Ogrzewają miasto w zimie i chłodzą je latem. A podczas obfitych opadów deszczu szybko odprowadzają wodę z zalanych ulic.

Przechadzając się ulicami Hanoi można w wielu miejscach obserwować grę fal na wodzie i przeżywać subtelne piękno lądu i wody, ludzi i natury.

Jezioro Hồ Hoàn Kiếm i Wieża Żółwia

„Jezioro zwróconego miecza” jest najbardziej znanym i najpiękniejszym jeziorem Hanoi. Oddziela Stare Miasto od przepięknej dzielnicy pochodzącej z czasów francuskiej kolonii.

Długie na 700 metrów Hồ Hoàn Kiếm powstało jako jezioro podpiętrzeniowe Rzeki Czerwonej (jeszcze w XVIII wieku posiadało do niej bezpośrednie dojście). Niegdyś odbywały się na nim spektakularne parady statków. Na przełomie wieków XIX i XX jezioro zostało częściowo zasypane.

Nazwę jeziora wyjaśnia opowiadana w przeróżnych wariantach legenda:

Na początku XV wieku, podczas okupacji chińskiej, ubogi rybak o imieniu Lê Lợi otrzymał od żyjącego w jeziorze potężnego złotego żółwia magiczny miecz, który uczynił go niepokonanym. Lê Lợi wykorzystał ten zaczarowany miecz i w zaciętej walce z armią dynastii Ming zniszczył ją całkowicie. Został królem, a po paradzie zwycięstwa udał się młody król nad jezioro aby podziękować bogom. Wtedy ponownie wynurzył się z jeziora złoty żółw i zażądał zwrotu miecza. Zanim Lê Lợi zdążył się zastanowić, miecz wysunął się z pochwy, uniósł się pod niebo i przemienił w nefrytowego smoka, który poszybował nad jeziorem i zniknął w głębinach. Lê Lợi uznał żółwia za ducha opiekuńczego jeziora. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz w dowód wdzięczności, kazał król wybudować na małej wysepce na jeziorze trzypiętrową wieżę -  „Wieżę Żółwia” (Tháp Rùa), która jest do dzisiaj symbolem Hanoi.

W 1968r. wyłowiono z jeziora żółwia, który miał 2,2 m długości i ważył 250 kg. Obecnie, po spreparowaniu, żółw jest wystawiony w szklanej gablocie w Nefrytowej Świątyni.

Jezioro Hồ Tây

Największe jezioro w Hanoi. Znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Przez długi czas jezioro było odnogą Rzeki Czerwonej, zanim rzeka zmieniła swój bieg, a na zachód od niej powstał ów zbiornik wodny.

Inne wody w pobliżu Hanoi

Zatoka Tonkińska

Ta odnoga Morza Południowochińskiego, licząca ok. 90 000 km2 powierzchni, leży po wschodniej stronie Wietnamu. Do niej właśnie wpada Rzeka Czerwona. Z maksymalną głębokością ok. 68 m zatoka jest stosunkowo płytka. Najważniejszym wietnamskim portem w Zatoce jest Hajfong. Wewnątrz Zatoki  Tonkińskiej leży najważniejsza atrakcja turystyczna Wietnamu – chroniona przez UNESCO – zatoka Hạ Long.

Wietnam | Wieża Żółwia (Tháp Rùa) na południowo-zachodnim krańcu jeziora Hồ Hoàn KiếmWietnam | Wieża Żółwia (Tháp Rùa) na południowo-zachodnim krańcu jeziora Hồ Hoàn Kiếm (by wwhyte)

 

Odległa od Hanoi o 60 km Zatoka Tonkińska zyskała smutną sławę po tym, jak po tzw. „incydencie tonkińskim” Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę z Wietnamem Północnym.

Rzeka Czerwona (Sông Hồng)

Płynie przez Południe Chin i Północ Wietnamu.  Całkowita jej długość wynosi 1149 km, z czego 510 km przypada na Wietnam. Rzeka Czerwona płynie przez Hanoi i wpada do Morza Południowochińskiego. W porze monsunowej poziom wody w Rzece Czerwonej sięga 8 metrów. Z tego powodu Hanoi jest chronione wałami, z których  wiele liczy sobie już sponad 100 lat.

Most Cầu Long Biên (Long Bien Bridge)

Ma ponad 1682 metry długości i łączy brzegi Rzeki Czerwonej. Obecnie odbywa się po nim ruch pociągów, pieszych i rowerzystów; ruch samochodowy odbywa się po równoległym moście Cầu Chương Dương.

Budowę mostu Long Biên rozpoczęto w roku 1898, a cztery lata później wyświęcono go nadając imię Paula Doumera – generalnego gubernatora Indochin (sprawował ten urząd w latach 1897-1902).

Ze względu na swoje strategiczne znaczenie, most Long Biên był wielokrotnie bombardowany przez amerykańskie lotnictwo w czasie wojny amerykańskiej. Za każym razem udało się go jednak odbudować.

Wietnam | „Jezioro zwróconego miecza” Wietnam | „Jezioro zwróconego miecza” (by dalbera)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy,...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku nosi on...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności