Hanoi – najstarsze istniejące do dzisiaj miasto stołeczne Azji Południowej – obchodzi w roku 2010 tysięczną rocznicę powstania.

Wietnam | Huc Bridge w HanoiWietnam | Huc Bridge w Hanoi (by phillipo)

 

Położenie i klimat

Stolica Wietnamu Hanoi leży w żyznej delcie Rzeki Czerwonej ok. 100 km od jej ujścia do Zatoki Tonkińskiej. Panuje tutaj klimat zwrotnikowo-monsunowy z upalnymi i wilgotnymi latami, oraz z suchymi i gorącymi zimami. Od maja do września średnia temperatura powietrza wynosi w Hanoi 29,2°C. W ciągu roku jest tu przeciętnie 114 dni deszczowych.

Historia

W roku 866 zbudowano na zachodnim brzegu Rzeki Czerwonej twierdzę, którą nazwano Đại La. Król Lý Thái Tổ, założyciel dynastii Lý, wybrał ją w roku 1010 na swoją siedzibę i nazwał „Thăng Long”, co znaczy: „Wzlatujący smok”.

Z powstaniem Hanoi związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że kiedy król Lý Thái Tổ szukał urodzajnej doliny na swoją siedzibę, ujrzał nagle wzlatującego z mgieł Rzeki Czerwonej ku niebu złotego smoka. Dlatego nazwał swoją nową rezydencję „Thăng Long”.

W ciągu wieków historii Hanoi było wielokrotnie zdobywane przez najeźdźców, traciło swoją stołeczną rangę i kilkakrotnie zmieniało nazwę. Za panowania dynastii Ho (1400-1407) nosiło nazwę Đông Đô (wschodnia stolica), po zajęciu przez chińską dynastię Ming miasto nazywało się Đông Quan (wschodnia brama), królowie Le przemianowali ją w 1430 roku na Đông Kinh (wschodnia stolica).

Wietnam | W stolicy Wietnamu dawne tradycje mieszają się z nowoczesnościąWietnam | W stolicy Wietnamu dawne tradycje mieszają się z nowoczesnością (by flydime)

Po tym jak w XVII wieku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska założyła tu osadę handlową, nazwa miasta trafiła do europejskiego piśmiennictwa jako „Tongking”.

Za panowania dynastii Nguyen (1802-1945) Hanoi utraciło status stolicy na korzyść miasta Huế, pozostało jednak nadal centrum administracyjnym północy kraju. Ponieważ smok, jako symbol cesarskiej potęgi, miał być zastrzeżony dla stolicy Huế, miasto znowu zmieniło nazwę. Cesarz Minh Mang nadał mu w 1831 r. dzisiejszą nazwę Hà Nội – „miasto pośród rzek”, co było niczym więcej, jak tylko określeniem geograficznego położenia.

W 1873 r. Hanoi zostało zdobyte przez Francuzów. W latach 1883 do 1945 miasto było centrum administracyjnym Francuskich Indochin. Francuzi zbudowali na południe od starego miasta Hanoi nowoczesną dzielnicę administracyjną: szerokie, regularnie wytyczone ulice, zadrzewione aleje, operę, kościoły, budynki użyteczności publicznej i luksusowe wille.

Wietnam | Kolorowe ulice HanoiWietnam | Kolorowe ulice Hanoi (by pesik)

Od 1940 do 1945 roku było Hanoi, jak większa część Francuskich Indochin i południowej Azji, pod okupacją japońską. 2 września 1945 r. Hồ Chí Minh proklamował w Hanoi powstanie Demokratycznej Republiki Wietnamu. Zgromadzenie Narodowe postanowiło 6. stycznia 1945 r. ustanowić stolicę kraju w Hanoi.

W latach 1946 – 1954 miasto było miejscem zaciętych walk między Francuzami i oddziałami Việt Minh. Podczas wojny amerykańskiej Hanoi było bombardowane przez Amerykanów.  Pierwsze amerykańskie naloty na miasto miały miejsce w 1966 r., a ostatnie pod koniec 1972 r. Tylko podczas świąt Bożego Narodzenia 1972 r. spadło na Hanoi 40 000 ton materiałów wybuchowych, niszcząc je w 25%.

Od zjednoczenia Wietnamu w roku 1976 jest Hanoi stolicą całego kraju. Po rozszerzeniu granic administracyjnych (1.08.2008) Hanoi liczy obecnie ponad 6,4 mln mieszkańców.

Wietnam | Para młoda na ulicach HanoiWietnam | Para młoda na ulicach Hanoi (by koen_photos)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności