Miasto Hồ Chí Minh jest największym miastem Wietnamu. Według spisu ludności z 2009 r. liczy 7,1 mln mieszkańców. Leży trochę na północ od Delty Mekongu, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon.

Wietnam | Katedra Notre Dame w Ho Chi Minh CityWietnam | Katedra Notre Dame w Ho Chi Minh City (by yeowatzup)

 

Zainteresują Cię również

Święto Vu Lan Święto Vu Lan
Vu Lan jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich. W Wietnamie nosi ono również nazwę Tết Trung Nguyên (Tet Trung...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...

Klimat Ho Chi Minh

Panuje tutaj klimat tropikalny, przeciętna temperatura roczna wynosi 27.2°C, a ilość opadów osiąga przeciętnie 1931 mm. Najgorętszym miesiącem jest kwiecień, z temperaturą 35 - 25°C. w styczniu temperatura waha się od 20 do 30°C. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia.

Wietnam | Van Thanh Park w Ho Chi Minh City - miejscowe centrum rozrywki i relaksuWietnam | Van Thanh Park w Ho Chi Minh City - miejscowe centrum rozrywki i relaksu (by eustaquio)

Historia Ho Chi Minh

Historia miasta Hồ Chí Minh zaczyna się od małej wioski rybackiej o nazwie Prei Nokor. Wioska została założona prawdopodobnie między I a VI stuleciem naszej ery przez naród Khmerów. Kraina była wówczas pokryta nieprzebytymi lasami i bagnami, dlatego rybacy nazwali swoje osiedle Prei Nokor, co znaczy: „Wieś w lesie”. Nie było tutaj wtedy jeszcze ani jednego Wietnamczyka.

Osiedle położone na twardym gruncie nieopodal bagnistej delty i mające z trzech stron dostęp do dróg wodnych, zaczęło się dynamicznie rozwijać. Swój pierwszy rozkwit przeżyła Prei Nokor jako port przeładunkowy kambodżańskich statków, które wpływały do delty Mekongu. Do XVII wieku powstał tu garnizon oraz gmina handlowa, do której należeli także malajscy, chińscy i indyjscy kupcy.

Rozwijające się osiedle musiało ściągnąć na siebie uwagę Północy. Pod koniec XVII stulecia, Vietowie w swoim marszu na południe, zdobyli graniczące z królestwem Khmerów państwo Champa. Panująca w Huế dynastia Nguyễn zajęła w następnym stuleciu również ten region.

Wietnamskie struktury administracyjne w regionie Prei Nokor zbudował, wysłany z tym zadaniem przez cesarza, Nguyễn Hữu Cảnh. Z nowym panowaniem przyszła też nowa nazwa Sài Gòn, która prawdopodobnie wywodzi się od wietnamskiej nazwy drzewa kapokowego. Kiedy w 1771 roku wybuchła rebelia Tây Sơn, władca Nguyễn Phúc Ánh wycofał się z Huế na południe w kierunku Sajgonu. Zanim ogłosił Sajgon swoją tymczasową stolicą, kazał otoczyć miasto murami i zamienić je w twierdzę. Ośmiokątna cytadela Gia Định, za radą znawców geomancji, została zbudowana na wzór kwiatu lotosu. Kiedy po stłumieniu powstania Nguyễn Phúc Ánh wrócił w 1802 r. do Huế, Sajgon pozostał jego regionalnym centrum administracyjnym na południu kraju.

Wietnam | Na ulicach Ho Chi Minh spokać można różne niespodziankiWietnam | Na ulicach Ho Chi Minh spokać można różne niespodzianki (by eustaquio)

W roku 1859 Francuzi zdobyli Sajgon, a ich obecność wywarła silny wpływ na życie miasta i regionu. W czasach kolonialnych powstało tutaj wiele klasycznych budowli, jak przepiękny budynek poczty albo hotel Continental. Architektura kolonialna rozszerzyła się tak bardzo, że Sajgon zaczęto nazywać „Perłą Dalekiego Wschodu”, albo „Paryżem Orientu”.

Rok 1954 przyniósł uwolnienie miasta spod francuskiego panowania, po klęsce Francuzów pod Điện Biên Phủ.

Po oficjalnym podziale Wietnamu na Północny i Południowy, Sajgon stał się stolicą Wietnamu Południowego.

W rezultacie wojny amerykańskiej Sajgon został 30 kwietnia 1975 r. zajęty przez wojska północnowietnamskie. Po zjednoczeniu Wietnamu, na cześć legendarnego przywódcy Hồ Chí Minha , miasto nazwano jego imieniem.

Wietnam | Barwne ulice Ho Chi Minh CityWietnam | Barwne ulice Ho Chi Minh City (by ashleyt)

Ciekawostka o Ho Chi Minh

Od 1976 roku miasto nosi nazwę Thành phố Hồ Chí Minh, ale za granicą ciągle jest znane pod starą nazwą Sajgon. Również w Wietnamie nazwa Sài Gòn jest w użyciu. Używa się jej, kiedy można pominąć pełną nazwę. Oficjalnie jednak Sài Gòn jest nazwą tylko jednej dzielnicy miasta.

 W mowie i w piśmie można się spotkać z najstępującymi określeniami tej miejscowości:

  • Miasto Ho Szi Mina
  • Miasto Ho Chi Minh
  • Miasto Hồ Chí Minh
  • Thành phố Hồ Chí Minh
  • Ho-Chi-Minh-City
  • TP.HCM
  • T.P HCMC
  • HCM City
  • HCMC

Wietnam | Urocza kawiarenka tuż przy katedrzeWietnam | Urocza kawiarenka tuż przy katedrze (by eustaquio)

Zainteresują Cię również

Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności