Miasto Hồ Chí Minh jest największym miastem Wietnamu. Według spisu ludności z 2009 r. liczy 7,1 mln mieszkańców. Leży trochę na północ od Delty Mekongu, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon.

Wietnam | Katedra Notre Dame w Ho Chi Minh CityWietnam | Katedra Notre Dame w Ho Chi Minh City (by yeowatzup)

 

Klimat Ho Chi Minh

Panuje tutaj klimat tropikalny, przeciętna temperatura roczna wynosi 27.2°C, a ilość opadów osiąga przeciętnie 1931 mm. Najgorętszym miesiącem jest kwiecień, z temperaturą 35 - 25°C. w styczniu temperatura waha się od 20 do 30°C. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia.

Wietnam | Van Thanh Park w Ho Chi Minh City - miejscowe centrum rozrywki i relaksuWietnam | Van Thanh Park w Ho Chi Minh City - miejscowe centrum rozrywki i relaksu (by eustaquio)

Historia Ho Chi Minh

Historia miasta Hồ Chí Minh zaczyna się od małej wioski rybackiej o nazwie Prei Nokor. Wioska została założona prawdopodobnie między I a VI stuleciem naszej ery przez naród Khmerów. Kraina była wówczas pokryta nieprzebytymi lasami i bagnami, dlatego rybacy nazwali swoje osiedle Prei Nokor, co znaczy: „Wieś w lesie”. Nie było tutaj wtedy jeszcze ani jednego Wietnamczyka.

Osiedle położone na twardym gruncie nieopodal bagnistej delty i mające z trzech stron dostęp do dróg wodnych, zaczęło się dynamicznie rozwijać. Swój pierwszy rozkwit przeżyła Prei Nokor jako port przeładunkowy kambodżańskich statków, które wpływały do delty Mekongu. Do XVII wieku powstał tu garnizon oraz gmina handlowa, do której należeli także malajscy, chińscy i indyjscy kupcy.

Rozwijające się osiedle musiało ściągnąć na siebie uwagę Północy. Pod koniec XVII stulecia, Vietowie w swoim marszu na południe, zdobyli graniczące z królestwem Khmerów państwo Champa. Panująca w Huế dynastia Nguyễn zajęła w następnym stuleciu również ten region.

Wietnamskie struktury administracyjne w regionie Prei Nokor zbudował, wysłany z tym zadaniem przez cesarza, Nguyễn Hữu Cảnh. Z nowym panowaniem przyszła też nowa nazwa Sài Gòn, która prawdopodobnie wywodzi się od wietnamskiej nazwy drzewa kapokowego. Kiedy w 1771 roku wybuchła rebelia Tây Sơn, władca Nguyễn Phúc Ánh wycofał się z Huế na południe w kierunku Sajgonu. Zanim ogłosił Sajgon swoją tymczasową stolicą, kazał otoczyć miasto murami i zamienić je w twierdzę. Ośmiokątna cytadela Gia Định, za radą znawców geomancji, została zbudowana na wzór kwiatu lotosu. Kiedy po stłumieniu powstania Nguyễn Phúc Ánh wrócił w 1802 r. do Huế, Sajgon pozostał jego regionalnym centrum administracyjnym na południu kraju.

Wietnam | Na ulicach Ho Chi Minh spokać można różne niespodziankiWietnam | Na ulicach Ho Chi Minh spokać można różne niespodzianki (by eustaquio)

W roku 1859 Francuzi zdobyli Sajgon, a ich obecność wywarła silny wpływ na życie miasta i regionu. W czasach kolonialnych powstało tutaj wiele klasycznych budowli, jak przepiękny budynek poczty albo hotel Continental. Architektura kolonialna rozszerzyła się tak bardzo, że Sajgon zaczęto nazywać „Perłą Dalekiego Wschodu”, albo „Paryżem Orientu”.

Rok 1954 przyniósł uwolnienie miasta spod francuskiego panowania, po klęsce Francuzów pod Điện Biên Phủ.

Po oficjalnym podziale Wietnamu na Północny i Południowy, Sajgon stał się stolicą Wietnamu Południowego.

W rezultacie wojny amerykańskiej Sajgon został 30 kwietnia 1975 r. zajęty przez wojska północnowietnamskie. Po zjednoczeniu Wietnamu, na cześć legendarnego przywódcy Hồ Chí Minha , miasto nazwano jego imieniem.

Wietnam | Barwne ulice Ho Chi Minh CityWietnam | Barwne ulice Ho Chi Minh City (by ashleyt)

Ciekawostka o Ho Chi Minh

Od 1976 roku miasto nosi nazwę Thành phố Hồ Chí Minh, ale za granicą ciągle jest znane pod starą nazwą Sajgon. Również w Wietnamie nazwa Sài Gòn jest w użyciu. Używa się jej, kiedy można pominąć pełną nazwę. Oficjalnie jednak Sài Gòn jest nazwą tylko jednej dzielnicy miasta.

 W mowie i w piśmie można się spotkać z najstępującymi określeniami tej miejscowości:

  • Miasto Ho Szi Mina
  • Miasto Ho Chi Minh
  • Miasto Hồ Chí Minh
  • Thành phố Hồ Chí Minh
  • Ho-Chi-Minh-City
  • TP.HCM
  • T.P HCMC
  • HCM City
  • HCMC

Wietnam | Urocza kawiarenka tuż przy katedrzeWietnam | Urocza kawiarenka tuż przy katedrze (by eustaquio)

Zainteresują Cię również

Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy jednak do...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności