Cytadela nad brzegami Perfumowej Rzeki, czyli dominująca nad miastem twierdza, zawdzięcza swoją sławę wspaniałej królewskiej przeszłości i późniejszym perypetiom wojennym.

Wietnam | Cytadela w Huế znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCOWietnam | Cytadela w Huế znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (by jacqueline)

 

Cesarski dwór w Hue

Budowę ogromnej twierdzy-pałacu rozpoczął Gia Long – pierwszy cesarz z dynastii Nguyen (Nguyễn). Jego następcy kontynuowali  wyposażanie i zdobienie cytadeli, aż stała się jednym z najwspanialszych dworów cesarskich Azji. Zajmowała powierzchnię ponad pięciu kilometrów kwadratowych, z labiryntem wewnętrznych dziedzińców i pasaży.

Na wzór pałacu cesarskiego w Pekinie, cytadela była chroniona wieloma umocnieniami. Siedziba rodziny cesarskiej mieściła się za wałami i tworzyła serce cytadeli – Zakazane Miasto. Tutaj wolno było przebywać jedynie członkom rodziny cesarskiej i ich służbie.

Zwiedzanie

Większość zwiedzających wchodzi do cytadeli poprzez Bramę Południową, położoną nad Rzeką Perfumową.

Most Złotej Wody, dawniej dostępny tylko dla władcy, prowadzi od bramy wprost na Dziedziniec Ceremonii. Za nim znajduje się Pałac Niebiańskiej Harmonii. To w tym, budowanym przez 30 lat  pałacu, odbywały się wszystkie ważne uroczystości i ceremonie.

Bezpośrednio za pałacem znajdowały się, zniszczone w 1947 roku w pierwszej wojnie indochińskiej, Złote Wrota – niegdyś główne wejście do Zakazanego Miasta. Dzisiaj otwiera się tam brukowany dziedziniec. Wzdłuż jego dłuższych boków ciągną się dwie odrestaurowane Hale Mandarynów.

Siedziba rodziny królewskiej była bombardowana zarówno przez Francuzów jak i Amerykanów. Pod koniec „ofensywy Tet” w 1968 r. zostały tu tylko ruiny. Dlatego właśnie z pałacu królewskiego, z mieszkań konkubin, z pałacu królowej i królewskiego haremu zostały tylko fundamenty.

Wietnam | Wiele zakątków cytadeli wciąż promienieje dawną świetnościąWietnam | Wiele zakątków cytadeli wciąż promienieje dawną świetnością (by hectorbuelta)

Odbudowa ruin

Dotychczas odbudowano Bibliotekę Królewską i Teatr Królewski, gdzie znowu regularnie rozbrzmiewa tradycyjna muzyka i wystawiane są przedstawienia sceniczne.

We wschodniej części królewskiego miasta, dawny skarbiec i Świątynia Przodków zachowały się jedynie w fundamentach. Do dzisiaj odbudowano tam jedynie Bramę Miłosierdzia.

W części zachodniej cytadeli odnowiono kilka pawilonów i świątyń w części mieszkalnej matki króla, jak również Pałac Wieczności.

W blasku dawnej świetności prezentują się również Świątynia Królewskich Przodków oraz Pawilon Sławnych Dusz, gdzie można oglądać 9 Dynastycznych Urn, które miały być symbolem mocy i trwałości dynastii Nguyen.

Od 1993 r. Cytadela Hue znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wietnam | Rzeźba z cesarskiego dziedzińcaWietnam | Rzeźba z cesarskiego dziedzińca (by stephanridgway)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności