Jako „synowie niebios“, wietnamscy królowie uważali swoje istnienie na ziemi za chwilowy pobyt, a śmierć za wejście do wiecznego raju, gdzie mieli uzyskać najwyższy cel życia, zjednoczenie z boską ideą.

Wietnam | Przedstawiciele Dynastii Nguyễn rządzili Wietnamem łącznie aż 143 lataWietnam | Przedstawiciele Dynastii Nguyễn rządzili Wietnamem łącznie aż 143 lata (by daverugby83)

 

Pośmiertny dostatek...

Aby więc także po śmierci zapewnić sobie wszelki dostatek, nie żałowali ani wydatków z państwowej kasy, ani wysiłku poddanych, by miejsce zamieszkania w życiu wiecznym odpowiednio przygotować.

Większość władców kazała przygotować swoje grobowce jeszcze przed śmiercią, przez co mogli cieszyć się nimi już w życiu doczesnym.

Uwzględniając różnorodność geomantycznych wskazań, wskazywali lokalizację swoich grobowców na wzgórzach, na obu brzegach Rzeki Perfumowej. Kierowali się przede wszystkim wymogiem stworzenia idealnej symbiozy dzieła człowieka i boskiej natury. Te obce ziemskim sprawom królewskie raje opłacane były krwią i potem poddanych.

Wietnam | Cesarzowie Wietnamu zapatrzeni w dalWietnam | Cesarzowie Wietnamu zapatrzeni w dal (by callmeack)

Gdzie znajdują się grobowce Nguyen?

Grobowce cesarzy z dynastii Nguyen (Nguyễn) leżą na południe od miasta Hue (Huế). Ze względu na odległości i czasochłonny dojazd, nie da się ich niestety zwiedzić jednego dnia. Organizatorzy podróży z Huế oferują jednodniowe wycieczki Rzeką Perfumową, związane ze zwiedzaniem świątyni Thiên Mụ i dwóch albo trzech grobowców.

Grobowiec czwartego króla z dynastii Nguyễn - Tự Đức – leży ukryty między zielonymi wzgórzami i lasami, oddalony siedem kilometrów od Huế, tuż nad rzeką. Tự Đức był najlepiej wykształconym cesarzem z dynastii Nguyễn i miał najdłuższy okres panowania.

Jego pałac stoi na kamiennym cokole przegląda się w małym jeziorze. W swoim pawilonie nad jeziorem cesarz poświęcał się poezji; pozostawił w spadku ponad 4000 wierszy. Jego grób jest ozdobiony kamiennymi żołnierzami i słoniami. Na kamieniu grobowym kazał Tự Đức uwiecznić swoje orędzie do poddanych.

W porównaniu z grobowcem Tự Đức, grób cesarza Khải Định stanowi całkowity kontrast. Wznosi się w formie licznych ciemnoszarych, cementowych tarasów nad rzeką. Kute w żelazie bramy bronią wejścia.

Wietnam | Budowle cesarskie zachwycają monumentalizmemWietnam | Budowle cesarskie zachwycają monumentalizmem (by kimdokhac)

Widoczna jest cała armia kamiennych żołnierzy, którzy mieli chronić króla w jego podróży na tamten świat. Ukoronowaniem obiektu jest sam grób, ciemny i ciężki z zewnątrz, a eksplodujący najjaskrawszymi kolorami w środku.

Mauzoleum Minh Mạng jest jedynym grobowcem na lewym brzegu rzeki. Powstał dopiero po śmierci cesarza. Park jest uformowany w kształt chińskiego hieroglifu oznaczającego „wieczność”. Nad jeziorem i licznymi małymi sadzawkami stoją cesarskie pawilony. Przyroda łączy się tutaj w miły i harmonijny sposób z dziełem człowieka.

Do odwiedzenia są jeszcze grobowce cesarzy Thiệu Trị i Đồng Khánh, oraz najdalej od Hue położony grobowiec założyciela dynastii Nguyen – cesarza Gia Long.

Wietnam | Grobowce cesarzy dynastii NguyễnWietnam | Grobowce cesarzy dynastii Nguyen (by alex-s)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności