Jako „synowie niebios“, wietnamscy królowie uważali swoje istnienie na ziemi za chwilowy pobyt, a śmierć za wejście do wiecznego raju, gdzie mieli uzyskać najwyższy cel życia, zjednoczenie z boską ideą.

Wietnam | Przedstawiciele Dynastii Nguyễn rządzili Wietnamem łącznie aż 143 lataWietnam | Przedstawiciele Dynastii Nguyễn rządzili Wietnamem łącznie aż 143 lata (by daverugby83)

 

Pośmiertny dostatek...

Aby więc także po śmierci zapewnić sobie wszelki dostatek, nie żałowali ani wydatków z państwowej kasy, ani wysiłku poddanych, by miejsce zamieszkania w życiu wiecznym odpowiednio przygotować.

Większość władców kazała przygotować swoje grobowce jeszcze przed śmiercią, przez co mogli cieszyć się nimi już w życiu doczesnym.

Uwzględniając różnorodność geomantycznych wskazań, wskazywali lokalizację swoich grobowców na wzgórzach, na obu brzegach Rzeki Perfumowej. Kierowali się przede wszystkim wymogiem stworzenia idealnej symbiozy dzieła człowieka i boskiej natury. Te obce ziemskim sprawom królewskie raje opłacane były krwią i potem poddanych.

Wietnam | Cesarzowie Wietnamu zapatrzeni w dalWietnam | Cesarzowie Wietnamu zapatrzeni w dal (by callmeack)

Gdzie znajdują się grobowce Nguyen?

Grobowce cesarzy z dynastii Nguyen (Nguyễn) leżą na południe od miasta Hue (Huế). Ze względu na odległości i czasochłonny dojazd, nie da się ich niestety zwiedzić jednego dnia. Organizatorzy podróży z Huế oferują jednodniowe wycieczki Rzeką Perfumową, związane ze zwiedzaniem świątyni Thiên Mụ i dwóch albo trzech grobowców.

Grobowiec czwartego króla z dynastii Nguyễn - Tự Đức – leży ukryty między zielonymi wzgórzami i lasami, oddalony siedem kilometrów od Huế, tuż nad rzeką. Tự Đức był najlepiej wykształconym cesarzem z dynastii Nguyễn i miał najdłuższy okres panowania.

Jego pałac stoi na kamiennym cokole przegląda się w małym jeziorze. W swoim pawilonie nad jeziorem cesarz poświęcał się poezji; pozostawił w spadku ponad 4000 wierszy. Jego grób jest ozdobiony kamiennymi żołnierzami i słoniami. Na kamieniu grobowym kazał Tự Đức uwiecznić swoje orędzie do poddanych.

W porównaniu z grobowcem Tự Đức, grób cesarza Khải Định stanowi całkowity kontrast. Wznosi się w formie licznych ciemnoszarych, cementowych tarasów nad rzeką. Kute w żelazie bramy bronią wejścia.

Wietnam | Budowle cesarskie zachwycają monumentalizmemWietnam | Budowle cesarskie zachwycają monumentalizmem (by kimdokhac)

Widoczna jest cała armia kamiennych żołnierzy, którzy mieli chronić króla w jego podróży na tamten świat. Ukoronowaniem obiektu jest sam grób, ciemny i ciężki z zewnątrz, a eksplodujący najjaskrawszymi kolorami w środku.

Mauzoleum Minh Mạng jest jedynym grobowcem na lewym brzegu rzeki. Powstał dopiero po śmierci cesarza. Park jest uformowany w kształt chińskiego hieroglifu oznaczającego „wieczność”. Nad jeziorem i licznymi małymi sadzawkami stoją cesarskie pawilony. Przyroda łączy się tutaj w miły i harmonijny sposób z dziełem człowieka.

Do odwiedzenia są jeszcze grobowce cesarzy Thiệu Trị i Đồng Khánh, oraz najdalej od Hue położony grobowiec założyciela dynastii Nguyen – cesarza Gia Long.

Wietnam | Grobowce cesarzy dynastii NguyễnWietnam | Grobowce cesarzy dynastii Nguyen (by alex-s)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności