Wybierając się do obcego kraju dobrze jest zapoznać się nieco ze zwyczajami jego mieszkańców. Można uniknąć w ten sposób niezręcznych sytuacji, niezrozumienia, nieprzyjemności, a nawet utraty zaufania do naszej osoby.

Wietnam | Uśmiech Wietnamczyka może mieć wiele znaczeńWietnam | Uśmiech Wietnamczyka może mieć wiele znaczeń (by Lucas Jans)

 

Czego nigdy nie należy robić

Wielu Wietnamczyków, którzy mają częsty kontakt z Europejczykami, rozumie nas a nawet przejmuje od nas pewne zwyczaje. Większość zwykłych ludzi żyje w Wietnamie według zasad niezmiennych od pokoleń.

Stare przysłowie mówi: „W Rzymie zachowuj się jak Rzymianin”. Może nie zawsze uda się tę zasadę stosować w Wietnamie, ale ważne jest, aby mieć pewne wyobrażenie o tym, jak zwykli zachowywać się na co dzień jego mieszkańcy.

  • Można zwrócić się na odległość do Wietnamczyka, albo poprosić go do siebie, ale bez podnoszenia głosu i stosując znaną formułę „pan/pani +imię”.
  • Machanie na kogoś ręką, albo wskazywanie palcem jest skrajną nieuprzejmością.
  • Jeśli trzeba gestem zwrócić czyjąś uwagę, należy zrobić to wyciągniętą ręką z dłonią zwróconą do dołu – dłoń zwrócona do góry oznacza okazanie wyższości przywoływanej osobie.
  • Dotknięcie czyjejś głowy jest jednoznacznie odbierane jako zagrożenie dla danej osoby, a nawet jego rodziny. Głowa jest miejscem pobytu ducha człowieka.
  • Nie należy też trącać Wietnamczyka w ramię, według wierzeń jest to siedziba ducha-opiekuna, którego nie należy bez potrzeby niepokoić.

Wietnam | Podczas rozmowy mieszkańcy Wietnamu zawsze zachowują spokój, często zdarza im się także zwlekać z dojściem do sedna wypowiedziWietnam | Podczas rozmowy mieszkańcy Wietnamu zawsze zachowują spokój, często zdarza im się także zwlekać z dojściem do sedna wypowiedzi (by alex-s)

Osobliwości w zachowaniu Wietnamczyków

Patrzenie w oczy

Wietnamczycy nie patrzą z reguły w oczy swojemu rozmówcy. Nie tyle może z wrodzonej nieśmiałości, co ze starych tradycji – nie patrzy się prosto w oczy osobom wyższym rangą lub tym, którym chce się okazać szacunek.

Uśmiech

Uśmiechy Wietnamczyków często wywołują niezrozumienie wśród cudzoziemców, albo prowadzą do niezręcznych sytuacji. Chodzi o to, że u wielu dalekowschodnich narodów uśmiech jest też oznaką lęku, żalu czy wstydu. Uśmiech Wietnamczyka może być często wyrazem grzeczności, ale równie dobrze może oznaczać sceptycyzm, niezrozumienie albo brak akceptacji.

Emocje

Głośne spory i gorące dyskusje nie są przyjęte wśród Wietnamczyków. Dobrze wychowany Wietnamczyk potrafi panować nad emocjami. Hałaśliwe zachowanie Europejczyków spotyka się z dezaprobatą.

"Owijanie w bawełnę"

W rozmowie Wietnamczycy bardzo rzadko idą wprost do celu; takie postępowanie oznaczałoby bark taktu i delikatności. Prostota jest ceniona w świecie Zachodu, ale nie w Wietnamie. Wietnamczyk nie lubi mówić „nie” i często odpowiada „tak”, chociaż odpowiedź powinna być negatywna.

Powitanie

Większość mieszkańców dużych miast nie wita się już tradycyjnym pokłonem. Jednakże na oficjalnych uroczystościach, podczas ceremonii religijnych, a także na prowincji, nadal istnieje zwyczaj składania dłoni – niczym w modlitewnym geście – i witania się lekkim ukłonem.

Wietnam | Wietnamczycy rzadko patrzą rozmówcy prosto w oczyWietnam | Wietnamczycy rzadko patrzą rozmówcy prosto w oczy (by linhngan)

Zwyczaj podawania ręki był długo uważany za barbarzyński, dopiero wpływy kultury Zachodu doprowadziły do jego akceptacji. Mężczyźni mogą więc uścisnąć sobie dłonie i wygłosić zwyczajową formułkę powitania : „czy jesteś zdrowy?”, natomiast kobiety zazwyczaj unikają takich gestów. Nie należy zatem pierwszemu wyciągać ręki do Wietnamki, ale cierpliwie poczekać na jej reakcję.

Wietnam | Wietnamskie powitania stają się coraz mniej oficjalneWietnam | Wietnamskie powitania stają się coraz mniej oficjalne (by bergertime)

Przedstawianie się

O ile Europejczyk przedstawiając się podaje od razu swoje nazwisko i tytuł, względnie zajmowane stanowisko, o tyle dla Wietnamczyka jest to zachowanie niezręczne i niestosowne – uważa on, że nie wypada publicznie podnosić swoich zasług.

Wietnamczycy rzadko przedstawiają się pierwsi, chyba że na wyraźną prośbę. Zachowują się oni zazwyczaj bardzo skromnie. Do Wietnamczyków należy zwracać się „pan/pani”, dopóki sami nie poproszą o zwracanie się tylko po imieniu. Nie należy oczekiwać, że zaproponują to tak szybko jak Europejczycy.

Ważna sprawa: nawet jeśli otrzymamy zgodę na zwracanie się do Wietnamczyka po imieniu, to w obecności osób trzecich konieczne jest nadal używanie zwrotu „pan/pani”. W przeciwnym razie może nasze zachowanie może być odebrane jako skrajna poufałość we wzajemnych stosunkach, albo lekceważenie naszego rozmówcy.

Jako wyjątek od reguły istnieje w Wietnamie starodawna tradycja mówienia po nazwisku o swoich wybitnych wodzach. Do osób piastujących stanowiska rządowe albo posiadających wysokie stopnie naukowe lub wojskowe, należy zwracać się używając ich tytułów: pani doktor, panie generale, panie ministrze, itp.

Wietnam | Wietnamczyków charakteryzuje wrodzona skromnośćWietnam | Wietnamczyków charakteryzuje wrodzona skromność (by pruzicka)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 11 – liczymy od 11 do 99 Lekcje wietnamskiego: Lekcja 11 – liczymy od 11 do 99
Czas uzupełnić naszą wiedzę o wietnamskich liczbach i nauczyć się liczyć od 10 wzwyż. Chyba nie trzeba nikogo przekonywa...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności