Dobre sto kilometrów na południe od Hanoi, całkiem na południu prowincji Hòa Bình i niedaleko słynnej Pagody Perfumowej (Chùa Hương), znajduje się atrakcja, której na próżno by szukać w przewodnikach turystycznych.

Wietnam | Bajeczne jaskinie Đầm ĐaWietnam | Bajeczne jaskinie Đầm Đa (by C. Karras )

 

Kompleks Dam Da

Kompleks Dam Da (Đầm Đa) należy do gminy Phu Lao (Phú Lão) w dystrykcie Lac Thuy (Lạc Thủy) i jest położony w przepięknym krajobrazie krasowym na terenach zasiedlonych przez mniejszość etniczną Muong (Mường). W jego skład wchodzą wzniesione w górach świątynie i pagody, jak również około 20 wapiennych grot.

W kilku grotach odkryto pamiątki liczącej ponad 10 000 lat starej kultury Hòa-Bình, która rozprzestrzeniła się w dużej części południowo-wschodniej Azji.

Kult legendarnych postaci

Świątynie i pagody mają ścisły związek z legendarnymi postaciami wietnamskiej historii. Czczeni są tutaj na przykład: Pramatka wszystkich Wietnamczyków Âu Cơ i Praojciec Lạc Long Quân. Szczególnie wielu pielgrzymów i zwiedzających można spotkać w świątyniach Trình i Mẫu oraz w pagodzie Tiên. Chùa Tiên należy do narodowego dziedzictwa kulturowego Wietnamu.

Jaskinie Dam Da

Niezapomniane wrażenia gwarantuje zwiedzanie tutejszych jaskiń. Niektóre z nich są dostępne tylko po na prawdę męczącej wspinaczce, tak że z pewnością nie uda nam się dotrzeć do wszystkich z nich w ciągu jednego dnia.

Wizyta w najpiękniejszych i największych jaskiniach, jak động Ông Hoàng Bảy, động Cô Chín, động Suối Vàng Suối Bạc, động Ông Hoàng Mười, động Cung Tiên, động Ông Hoàng Bơ i động Chùa Tiên warta jest tego wysiłku.

W każdej grocie zwiedzający jest na nowo zaskakiwany formami potężnych, liczących tysiące lat stalaktytów i stalagmitów. Każda grota jest arcydziełem natury, ale również małą przygodą. Przy odrobinie fantazji można się przenieść w całkiem inny świat. A potem powrócić do realnego świata z widokiem na wzgórza, jeziora i małe wioski, i zatrzymać się na obiad u gościnnych Muongów w Phu Lao po drodze.

Wietnam | Niektóre z jaskin są dostępne tylko po na prawdę męczącej wspinaczceWietnam | Niektóre z jaskin są dostępne tylko po na prawdę męczącej wspinaczce (by C. Karras )

Źródło:

Zwischen Traditionen und Moderne. Mein Leben in Vietnam und drumherum

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności