Dobre sto kilometrów na południe od Hanoi, całkiem na południu prowincji Hòa Bình i niedaleko słynnej Pagody Perfumowej (Chùa Hương), znajduje się atrakcja, której na próżno by szukać w przewodnikach turystycznych.

Wietnam | Bajeczne jaskinie Đầm ĐaWietnam | Bajeczne jaskinie Đầm Đa (by C. Karras )

 

Kompleks Dam Da

Kompleks Dam Da (Đầm Đa) należy do gminy Phu Lao (Phú Lão) w dystrykcie Lac Thuy (Lạc Thủy) i jest położony w przepięknym krajobrazie krasowym na terenach zasiedlonych przez mniejszość etniczną Muong (Mường). W jego skład wchodzą wzniesione w górach świątynie i pagody, jak również około 20 wapiennych grot.

W kilku grotach odkryto pamiątki liczącej ponad 10 000 lat starej kultury Hòa-Bình, która rozprzestrzeniła się w dużej części południowo-wschodniej Azji.

Kult legendarnych postaci

Świątynie i pagody mają ścisły związek z legendarnymi postaciami wietnamskiej historii. Czczeni są tutaj na przykład: Pramatka wszystkich Wietnamczyków Âu Cơ i Praojciec Lạc Long Quân. Szczególnie wielu pielgrzymów i zwiedzających można spotkać w świątyniach Trình i Mẫu oraz w pagodzie Tiên. Chùa Tiên należy do narodowego dziedzictwa kulturowego Wietnamu.

Jaskinie Dam Da

Niezapomniane wrażenia gwarantuje zwiedzanie tutejszych jaskiń. Niektóre z nich są dostępne tylko po na prawdę męczącej wspinaczce, tak że z pewnością nie uda nam się dotrzeć do wszystkich z nich w ciągu jednego dnia.

Wizyta w najpiękniejszych i największych jaskiniach, jak động Ông Hoàng Bảy, động Cô Chín, động Suối Vàng Suối Bạc, động Ông Hoàng Mười, động Cung Tiên, động Ông Hoàng Bơ i động Chùa Tiên warta jest tego wysiłku.

W każdej grocie zwiedzający jest na nowo zaskakiwany formami potężnych, liczących tysiące lat stalaktytów i stalagmitów. Każda grota jest arcydziełem natury, ale również małą przygodą. Przy odrobinie fantazji można się przenieść w całkiem inny świat. A potem powrócić do realnego świata z widokiem na wzgórza, jeziora i małe wioski, i zatrzymać się na obiad u gościnnych Muongów w Phu Lao po drodze.

Wietnam | Niektóre z jaskin są dostępne tylko po na prawdę męczącej wspinaczceWietnam | Niektóre z jaskin są dostępne tylko po na prawdę męczącej wspinaczce (by C. Karras )

Źródło:

Zwischen Traditionen und Moderne. Mein Leben in Vietnam und drumherum

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności