W kalendarzu księżycowym Âm lịch (Am lich)  mieszkańcy Dalekiego Wschodu znacznie wyprzedzają europejską rachubę czasu. Wprawdzie codzienne życie w Wietnamie przebiega według kalendarza gregoriańskiego, jednak kalendarz księżycowy wcale nie zniknął z wietnamskiej kultury i tradycji.

W kalendarzach ciągle podawane są obie daty.

Wietnam | Święto Tet – wietnamski Nowy Rok, według kalendarza księżycowego zwykle przypada na koniec stycznia albo początek lutegoWietnam | Święto Tet – wietnamski Nowy Rok, według kalendarza księżycowego zwykle przypada na koniec stycznia albo początek lutego (by motiqua )

 

Dwa kalendarze

Kalendarz księżycowy, który według przekazów został wprowadzony w Wietnamie w 2637 roku p.n.e. dla wielu ludzi stanowi nadal istotną część życia. Większość świąt jest określana właśnie według tego kalendarza.

Dni, miesiące i cykle w kalendarzu księżycowym

Kalendarz księżycowy liczy łącznie 12 miesięcy z 29 albo 30 dniami. Ta różnica wynika z czasu pełnego obiegu Księżyca po orbicie wokół Ziemi, który potrzebuje na to przeciętnie 29,5 dni.

Kalendarz księżycowy dzieli się na 12 miesięcy księżycowych, tak zwanych „ziemskich gałęzi”, odpowiadających znakom zodiaku.

Kalendarz ten składa się z cykli, każdy po 60 lat, a te z kolei dzielą się znowu na sześć razy po dziesięć „pni niebieskich”, które odpowiadają wzajemnie przeciwnym, ale zależnym od siebie żeńskim (Yin) i męskim (Yang) właściwościom pięciu elementów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody.

12 zwierząt zodiaku

O księżycowych znakach zodiaku krąży pewna legenda:

Mitologiczny Nefrytowy Cesarz Yu Di zaprosił wszystkie zwierzęta na święto. Przyszło jednak tylko dwanaście zwierząt. Pierwszym zwierzęciem był szczur (mysz), po nim przyszedł bawół, tygrys, kot (zając), smok, wąż, koń, koza (owca), małpa, kogut, pies i na końcu świnia.

Każde zwierzę otrzymało w prezencie rok, który nosi jego imię. W ten sposób szczur dostał pierwszy rok, bawół drugi, tygrys trzeci i tak dalej, a na końcu świnia – dwunasty, w takiej kolejności, w jakiej na uroczystość przybyli. Wszyscy się z tym całkowicie zgodzili. Od tego czasu każdy rok nosi znak jednego z dwunastu zwierząt.

Jaki jest rok Smoka, a jaki Węża?

Tak więc rok Smoka uważany jest za korzystny dla błyskotliwych sukcesów, ale też jako rok wyczerpujący z możliwością niepowodzeń.

Rok Węża natomiast ma być sprzyjający mądrym decyzjom, dużym odkryciom i kompromisom. W tym właśnie roku powinno się szukać rozwiązań dla skomplikowanych problemów.

Rok Tygrysa jest bardzo niespokojny, trzeba się wówczas liczyć z dużymi zmianami społecznymi i prywatnymi.

Z kolei rok Kota powinien być naprawdę spokojny, można go wykorzystać na wypoczynek i świętowanie.

Planowanie ważnych wydarzeń w roku księżycowym

Istnieją nie tylko sprzyjające i niesprzyjające lata, ale też korzystne i niekorzystne dni, które na dodatek są zróżnicowane w zależności od tego, pod znakiem jakiego zwierzęcia człowiek się urodził.

Wietnam | Wprawdzie codzienne życie w Wietnamie przebiega według kalendarza gregoriańskiego, jednak kalendarz księżycowy wcale nie zniknął z wietnamskiej kultury i tradycjiWietnam | Wprawdzie codzienne życie w Wietnamie przebiega według kalendarza gregoriańskiego, jednak kalendarz księżycowy wcale nie zniknął z wietnamskiej kultury i tradycji (by motiqua )

Podobnie jak Polacy traktują horoskopy i znaki zodiaku, tak i Wietnamczycy biorą te rzeczy bardziej lub mniej poważnie.

Kalendarz księżycowy bierze się pod uwagę w ważnych życiowych decyzjach, jak na przykład: plany ślubu, zamiar budowy domu, otwarcie firmy albo ważna podroż. Trzeba wówczas połączyć ważne terminy z najbardziej korzystną konstelacją.

354 dni w roku

Z dwunastoma miesiącami po 29 albo 30 dni każdy, rok księżycowy liczy zaledwie 354 dni. Aby doprowadzić kalendarz księżycowy do zgodności z cyklem słonecznym, któremu podlegają wszak pory roku i uniknąć zamieszania, brakujące dni są uzupełniane poprzez miesiące przestępne. Mniej więcej co trzy lata do roku księżycowego jest dodawany jeden miesiąc.

Wietnam | Księżycowe znaki zodiaku (od lewego górnego rogu): Koń, Koza, Bawół, Kogut, Pies, Smok, Zając, Małpa, Wąż, Tygrys, Świnia, SzczurWietnam | Księżycowe znaki zodiaku (od lewego górnego rogu): Koń, Koza, Bawół, Kogut, Pies, Smok, Zając, Małpa, Wąż, Tygrys, Świnia, Szczur (by jo3f )

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 Wietnam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie są dla Wietnamu dużym sukcesem. Hoang Xuan Vinh przywiózł ze sobą aż dwa medale – jest to rekord...
Najnowsze informacje o Świętym Żółwiu Najnowsze informacje o Świętym Żółwiu
Według najnowszych doniesień prasowych gigantyczny żółw wyłowiony niedawno z wód jeziora Hoàn Kiếm powraca do zdrowia...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności