Hồ Chí Minh to znany wietnamski rewolucjonista i polityk, jedna z najwybitniejszych osobistości XX wieku. Ten niezłomny bojownik o jedność i niepodległość Wietnamu nie doczekał niestety ostatecznego zwycięstwa nad Amerykanami i zjednoczenia kraju.

Wietnam | Portret Hồ Chí Minha, czyli Nguyễn Sinh CungaWietnam | Portret Hồ Chí Minha, czyli Nguyễn Sinh Cunga (by joxeankoret)

 

Premier i prezydent

Urodził się w 1890 roku w prowincji Nghệ An. Otrzymał wtedy imię Nguyễn Sinh Cung. W wieku 10 lat, zgodnie z tradycją, zmieniono je na Tất Thành. Był premierem (1945-1955) i prezydentem (1955-1969) Demokratycznej Republiki Wietnamu. Zmarł 2 września 1969 roku w swoim domu w Hanoi na atak serca.

Jak już wspomniano, jego prawdziwe nazwisko z lat dzieciństwa to Nguyễn Sinh Cung, „Hồ Chí Minh” jest jednym z około 50 pseudonimów, jakimi się posługiwał. W Wietnamie do dzisiaj nazywany jest pieszczotliwie "Bác Hồ" (Wujek Hồ).

Hồ Chí Minh wcześnie zetknął się z ruchem narodowo-wyzwoleńczym, co ukierunkowało jego poglądy. Podróżując po Europie poznawał poglądy socjalistów i różnego rodzaju nacjonalistów. Związał się z ruchem komunistycznym i stał się jego wybitnym działaczem.

Leganda Bác Hồ wciąż żywa

Ocena niektórych aspektów działalności Hồ Chí Minh może być z dzisiejszego punktu widzenia co najmniej kontrowersyjna, niemniej jednak w Wietnamie pamięć o legendarnym przywódcy i kult jego osoby są ciągle żywe. Jest w tym pewien paradoks, jako że Bác Hồ był bardzo skromnym człowiekiem i widząc kult, jakim jest otaczany po śmierci, pewnie przewracałby się w grobie.

Od 1976 roku jedno z największych miast w Wietnamie nosi nazwę od jego imienia (dawniej Sajgon).

Na placu Ba Đình w Hanoi znajduje się Mauzoleum Ho Chi Minha (wiet: Lăng Chủ tịch Hồ Chí Minh).

Wietnam | Portret Hồ Chí Minha, czyli Nguyễn Sinh CungaWietnam | "Wujek Ho" spoglądający na ulice jednego z wietnamskich miast (by pnglife)

Zainteresują Cię również

Nowy Rok u plemienia Hmong Nowy Rok u plemienia Hmong
Podobnie jak dla Wietnamczyków, także dla narodu Hmong (H’Mông) Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. W ich języku...
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych...
Świątynia literatury w Hai Duong Świątynia literatury w Hai Duong
Prowincja Hải Dương (Hai Duong) jest pod względem powierzchni jedną z najmniejszych w Wietnamie. Jednocześnie należy...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności