Hồ Chí Minh to znany wietnamski rewolucjonista i polityk, jedna z najwybitniejszych osobistości XX wieku. Ten niezłomny bojownik o jedność i niepodległość Wietnamu nie doczekał niestety ostatecznego zwycięstwa nad Amerykanami i zjednoczenia kraju.

Wietnam | Portret Hồ Chí Minha, czyli Nguyễn Sinh CungaWietnam | Portret Hồ Chí Minha, czyli Nguyễn Sinh Cunga (by joxeankoret)

 

Premier i prezydent

Urodził się w 1890 roku w prowincji Nghệ An. Otrzymał wtedy imię Nguyễn Sinh Cung. W wieku 10 lat, zgodnie z tradycją, zmieniono je na Tất Thành. Był premierem (1945-1955) i prezydentem (1955-1969) Demokratycznej Republiki Wietnamu. Zmarł 2 września 1969 roku w swoim domu w Hanoi na atak serca.

Jak już wspomniano, jego prawdziwe nazwisko z lat dzieciństwa to Nguyễn Sinh Cung, „Hồ Chí Minh” jest jednym z około 50 pseudonimów, jakimi się posługiwał. W Wietnamie do dzisiaj nazywany jest pieszczotliwie "Bác Hồ" (Wujek Hồ).

Hồ Chí Minh wcześnie zetknął się z ruchem narodowo-wyzwoleńczym, co ukierunkowało jego poglądy. Podróżując po Europie poznawał poglądy socjalistów i różnego rodzaju nacjonalistów. Związał się z ruchem komunistycznym i stał się jego wybitnym działaczem.

Leganda Bác Hồ wciąż żywa

Ocena niektórych aspektów działalności Hồ Chí Minh może być z dzisiejszego punktu widzenia co najmniej kontrowersyjna, niemniej jednak w Wietnamie pamięć o legendarnym przywódcy i kult jego osoby są ciągle żywe. Jest w tym pewien paradoks, jako że Bác Hồ był bardzo skromnym człowiekiem i widząc kult, jakim jest otaczany po śmierci, pewnie przewracałby się w grobie.

Od 1976 roku jedno z największych miast w Wietnamie nosi nazwę od jego imienia (dawniej Sajgon).

Na placu Ba Đình w Hanoi znajduje się Mauzoleum Ho Chi Minha (wiet: Lăng Chủ tịch Hồ Chí Minh).

Wietnam | Portret Hồ Chí Minha, czyli Nguyễn Sinh CungaWietnam | "Wujek Ho" spoglądający na ulice jednego z wietnamskich miast (by pnglife)

Zainteresują Cię również

Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...
Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony Projekt budowy szybkiej kolei w Wietnamie odrzucony
Kto chce podróżować z Hanoi do Miasta Ho Chi Minh koleją, potrzebuje dwóch dni, prawdopodobnie własnym środkiem lokomocji byłoby...
Energia słoneczna dla oświaty – kampania Fundacji GÖDE Energia słoneczna dla oświaty – kampania Fundacji GÖDE
Bez wykształcenia nie ma przyszłości – dotyczy to zarówno nowoczesnych społeczeństw dobrobytu, jak i krajów rozwijających się....
Tradycyjne wesele ludu Mnong Tradycyjne wesele ludu Mnong
Naród Mnông, żyjący od wieków na Wyżynie Centralnej Wietnamu, zachował do dzisiaj wiele różnorodnych tradycyjnych ceremonii i...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności